Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
31.07.2012, 20:36

Филмот на Теона Митевска ќе се бори за Европските филмски награди

Филм ја доби номинацијата и влезе меѓу најдобрите 40 европски филмови кои оваа година ќе се борат за Европските филмски награди

Новиот филм на Теона Митевска, „Жената која ги избриша своите солзи“, ја доби номинацијата и влезе меѓу најдобрите 40 европски филмови кои оваа година ќе се борат за Европските филмски награди.

Сите 40 препорачани филмови ќе бидат дистибуирани до целосното членство на Европската академија, која брои 2500 членови, вбројувајќи ги најголемите европски имиња на филмската индустрија, меѓу кои и: Вим Вендерс, Педро Алмодовар, Михаел Ханеке, Кен Лоуч, Жулиет Бинош, Кетрин Денев, Лив Улман, итн.

Филмовите кои ќе добијат официјална номинација ќе бидат соопштени во ноември на Филмскиот фестивал во Севиља, Шпанија. Церемонијата на доделувањето на Европските филмски награди, пак, годинава ќе се одржи во Малта, на 4 декември.

„Жената која ги избриша своите солзи“ инаку го продолжува својот богат фестивалски живот. Во август ќе учествува на три фестивали, на Интернационалниот филмскиот фестивал во Херцег Нови, Црна Гора, на Интернационалниот филмски фестивал Еспо, Финска, како и на Интернационалниот филмски фестивал во Тузла, Босна и Херцеговина. (Т.И.)


Статијата е прочитана 969 пати.

Испрати коментарЗлатен медал за филмот „Неуспешен лет“ во Србија
„Перпетум Џезиле“ за роденденот на „Охридско лето“
Патувачко кино на МакеДокс
(ИНТЕРВЈУ) Имаме профилирана публика која го чувствува блузот
На Антартикот некогаш се наоѓале прашуми
Хрватското дуо „2Cellos“ вечерва во Охрид
„Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли во српското списание „Улазница“
(ФОТО) „Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвори „Скопско лето“
„Леб и сол“ и „2 челос“ викендов на „Охридско лето“
Везот е драгоцено камче
Премиера на „Така зборуваше“
Почнува реконструкцијата на римскиот Колосеум
„Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвора „Скопско лето“
Вана Урошевиќ изложува во Цетиње
„Љубојна“ ќе ги затвори 42. Илинденски денови во Битола
Софискиот „Театар 199“ вечерва на „Охридско лето“
Грчкиот графички дизајн успешно плива во кризните води
Промовирани првите изданија од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“
Отворена изложба на носии во Крушево
(ИНТЕРВЈУ) Сексот е само средство за смирување

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C

Понеделник
Сончево
Макс: 40°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |