Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
30.07.2012, 11:24

„Љубојна“ ќе ги затвори 42. Илинденски денови во Битола

„Љубојна“ ќе се претстават со музика инспирирана од Беломорскиот фолклор

Со концертот на „Љубојна“ насловен „Брас Фантази“ денеска во античкиот локалитет „Хераклеа“ ќе биде затворено 42. издание на Републичкиот фестивал на народни песни и игри „Илинденски денови - Битола“.

„Љубојна“ ќе се претстават со музика инспирирана од Беломорскиот фолклор и како што велат ќе понудат побогата и пожива ритмички музика.

- Оние што ќе дојдат ќе може да уживаат во песни, ора и поезија од Егејот. Нашата музика е отворена како и морето. Во неа има бранови што те носат и некој вид скриен авантуризам, изјави Вера Милошевска од групата „Љубојна“.

На концертот на „Љубојна“ ќе му претходи Интернационалната вечер на која ќе настапат фолклорни ансамбли од Грција, Хрватска, Србија и Северен Кипар.

Над 1.000 учесници од земјава и странство ќе настапат на четирите фестивалски вечери на 42. издание на Републичкиот фестивал на народни песни и игри „Илинденски денови - Битола“, што и годинава се одржува во во рамките на Битолско културно лето Битфест.


Статијата е прочитана 786 пати.

Испрати коментарФилмот на Теона Митевска ќе се бори за Европските филмски награди
Премиера на „Така зборуваше“
Почнува реконструкцијата на римскиот Колосеум
„Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвора „Скопско лето“
Вана Урошевиќ изложува во Цетиње
Софискиот „Театар 199“ вечерва на „Охридско лето“
Грчкиот графички дизајн успешно плива во кризните води
Промовирани првите изданија од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“
Отворена изложба на носии во Крушево
Францускиот кларинетист Пoл Мејер вечерва на Охридско лето
Почнува Д Фестивал во Дојран
Доделени наградите на фестивалот на античка драма Стоби 2012
„Медеја“ на Кокотовиќ вечерва на „Стоби“
(ИНТЕРВЈУ) Сексот е само средство за смирување
Постери за Олимпијадата изложени и во Скопје

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |