Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.08.2012, 10:29

Прва победа за македонската кошаркарска репрезентација на ЕП за јуниорки

Ова беше прва победа на нашата репрезентација на ЕП дивизија Б кое се одржува во Струмица, со која го избегнуваат последното место во групата Х

Женската репрезентација на Македонија за кошаркарки до 18 години ја победи Шкотска со 66:59 и ја забележа првата победа на Европското првенство во петтиот одигран натпревар.

Вчерашниот натпревар кој вчера се одигра во салата „Никола Карев“ во Струмица беше неизвесен до самиот крај. На полувремето Македонија отиде со водство од 33:30, но Шкотска со добар шут од далечина во второто полувреме направи пресврт и на самиот старт на последната четвртина стигна и до највисока предност од 53:46. Следуваа поени во серија на младите македонски кошаркарки и со цврста игра во одбраната и само два примени поени цели седум минути, го вратија водството кое го задржаа до крајот за конечен триумф од 66:59.

Ова беше прва победа на нашата репрезентација на ЕП дивизија Б кое се одржува во Струмица, со која го избегнуваат последното место во групата Х.

Денеска од 18 часот и 15 минути во салате „Парк“ Македонија ќе игра против Украина. Овој дуел ќе одлучи дали македонската репрезентација ќе се бори за 13.то или 15.то место на првенството.


Статијата е прочитана 269 пати.

Испрати коментар



Ефремов со најдобар резултат во кариерата
Френклин до злато со светски рекорд
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Ристеска 43. на 400 метри
Рекордна победа на американскиот „дрим тим“
Шарапова најбогата спортистка во светот
Три златни медали за Американците
САД и Кина во „војна“
Маринова последна во квалификациите на 800 метри слободно
Унгарецот Гуирта олимписки шампион со светски рекорд
По 33-ти пат Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро
Фелпс најуспешен спортист на Олимписките игри
Тошак го соопшти списокот со фудбалери за дуелот со Литванија
Игра пинг-понг без една рака!
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Шпанците ги спакуваа куферите
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија



Mitko, 03.08.2012 11:26:31
Bravo za kosarkarkite. Aj sega niz Triumfalnata Porta..........

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |