Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.08.2012, 09:59

Три златни медали за Американците

Американците на 6.ден од натпреварувањата во „Акватик центарот“ во Лондон освоија три златни медали и беше поставен еден светски рекорд

На шестиот ден од натпреварувањата во „Акватик центарот“ во Лондон на Олимписките игри, Американците освоија три златни медали и беше поставен еден светски рекорд.

Ребека Сони во трката на 200 метри градно го освои златниот медал и уште еднаш на Игрите во Лондон постави светски рекорд – 2:19.59 минути. Среброто и припадна на Јапонката Сатоми Сузуки, а бронзата Јулија Ефимова од Русија.

Тајлер Клери освои златен медал на 200 метри грбно со време на олимписки рекорд, совладувајќи го својот сонародник Рајан Лохте кој освои бронза, додека среброто му припадна на Риосуке Ирие од Јапонија.

Мајкл Фелпс до 20.от медал на Олимписките игри дојде со победата во дисциплината 200 метри мешано, што беше негов прв златен медал освоен поединечно на Игрите во Лондон. Со овој успех Фелпс го одбрани првото место освоено во Атина и во Пекинг. Рајан Лохте освои сребро, а Унгарецот Ласло Чех бронза.

На 100 метри слободно кај жените олимпиското злато го освои Раноми Кромовидјојо од Холандија, пред светската шампионка Александра Херасименија од Белорусија и Ји Танг од Кина.


Статијата е прочитана 239 пати.

Испрати коментарЕфремов со најдобар резултат во кариерата
Френклин до злато со светски рекорд
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Ристеска 43. на 400 метри
Рекордна победа на американскиот „дрим тим“
Прва победа за македонската кошаркарска репрезентација на ЕП за јуниорки
Шарапова најбогата спортистка во светот
САД и Кина во „војна“
Маринова последна во квалификациите на 800 метри слободно
Унгарецот Гуирта олимписки шампион со светски рекорд
По 33-ти пат Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро
Фелпс најуспешен спортист на Олимписките игри
Тошак го соопшти списокот со фудбалери за дуелот со Литванија
Игра пинг-понг без една рака!
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Шпанците ги спакуваа куферите
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |