Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.08.2012, 11:51

Вознемиреноста на Атина поради минатото

Причината за раздразливоста на атинската дипломатија при споменувањето на македонско малцинство треба да се бара во минатото

Грчката надворешна политика во моментов се обидува да го поправи нарушениот имиџ на државата, но и покрај тоа вниманието на атинската дипломатија и натаму е насочено кон главниот надворешнополитички непријател, кон соседот со два милионa жители, чие членство во ЕУ и во НАТО Атина го попречува со сите средства.

Ова во својот подолг текст под наслов „Гревот на Грција - историјата на еден (речиси) заборавен прогон“ го пишува Михаел Мартенс во германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Весникот, како што пренесува македонската редакција на Дојче веле, го анализира грчко-македонскиот спор од историски аспект.

- Причината за раздразливоста на атинската дипломатија при споменувањето на македонско малцинство треба да се бара во минатото. Во Грција во 1949 година се случи етничко прогонување, кое до денес не е вистински разработено. Пред речиси точно еден век, во Првата балканска војна Грција окупираше голем дел од историскиот регион Македонија од Отоманското Царство. Другиот дел, т.н. Вардарска Македонија ? припадна конечно на Југославија и едно мало делче (’Пиринска Македонија’) на Бугарија. Грците во големи делови од новоокупираната територија беа малцинство. Особено севернозападната гранична област кон Југославија беше населена од словенски селани. Мнозинството од нив, сеќавајќи се на нивното угнетувањето во Грција, во грчката граѓанска војна застанаа на страната на комунистите, што скапо го платија. Десетици илјади мораа да избегаат, и не смееја, поинаку од ’чисто грчките’ бегалци никогаш да се вратат, пишува „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Во текстот се наведува и дека деновиве повторно дојде до заострување на дипломатскиот речник, поради барањето да се почитуваат правата на македонското малцинство во Грција, кое македонската Влада го истакна на средбата во Скопје со генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун.


Статијата е прочитана 2527 пати.

Испра��и коментарБројот на жртвите од поплавите во Северна Кореја се искачи на 169
Hови две илјади оперативни вработувања
Утре топлотен бран од жолта фаза во Македонија
Локализирани пожарите низ Македонија
Франција бара контрола на увозот на јужнокорејски возила во ЕУ
Локализирани пожарите во Велес, Гевгелија и Куманово
Време е Македонија да побара признавање во ОН под уставното име
Генералното собрание на ОН усвои Резолуција за Сирија
Нов топлотен бран
СДСМ манипулир�� и врши притисок, струјата меѓу најевтините во ЈИЕ
Русија демантира дека нејзини бродови се упатиле кон Сирија
Руски воени бродови се упатија кон Сирија
Младенов - Да ги оставиме политичките толкувања на историјата во минатото
Обама за роденденски подарок ја посака Флорида
Регулаторната комисија да ги повлече правилникот и новите тарифници за струјата и парното
Oд утре нов топлотен бран
Иран се согласи на нови преговори за нуклеарната програма
(Обновено) Досиеjата на лустрираните објавени на Интернет
Пожарот кај велешко Карабуниште се` уште активен
Анан се повлекува од функцијата меѓународен посредник за Сирија
Сообраќајот во Дебар Маало од денеска еднонасочен
Cончево и топло
Пожарот на Cкопска Црна Гора ставен под контрола
Хоџај - Косово и Македонија имаат добри односи
„Прогрес“ се спои со Меѓународната вселенска станица
Сириските бунтовници извршуваат јавни ликвидации врз приврзаниците на Асад
Во Шпанија уапсени тројца припадници на Ал Каеда
Иванов - Сложни и единствени може да создадеме европска Македонија
Тинејџер со нож уби осум лица во Кина
Пожар во атарот на село Виниче
(ФОТО) Реформите и развојот продолжуваат
Светите преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј ќе бидат впишани во списокот на светиите
Да продолжиме да ја градиме Македонија како успешна приказна
„Јужен тек“ и гасификацијата ќе обезбедат енергетска сигурност на Македонија
Изгаснати се сите пожари во Македонија
ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН
Променливо облачно со пороен дожд и грмежи
Конститутивна седница на Советот на јавни обвинители
НАТО треба да остане во Авганистан се додека не си ја заврши работата
НБРМ ja намали прогнозата за растотот на БДП годинава
Честитка од премиерот Никола Груевски по повод Илинден
Сириските христијани бегаат од земјата стравувајќи од Mуслиманското братство
Во Прилеп отворен Институтот за композитни материјали и роботика
Владата со мерки за состојбата со пожарите
Дo МВР доставен фоторобот на терористoт од Бургас
Струјата поскапа за 9,83 проценти, парното од 3,75 до 3,88 проценти
Двајца српски војници загинаа на Копаоник
(ФОТО) ХЕЦ „Света Петка“ од денеска во функција
Честитка од претседателот Иванов по повод Илинден
Пожарот во Ресен се шири кон Пелистер, во Валандово активен, но под контрола
Пратениците од денеска на годишен одмор
Воспоставено снабдувањето со струја во Индија
Втори август неработен ден за сите граѓани
Променливо облачно со локален пороен дожд
НАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намален бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкр��тира уште во март годинава
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондонpetrush, 03.08.2012 13:57:06
Ete i od tie pricini sme nsdvor od evropa i ke bideme dolgo vreme,mozebi do nedogled. A onie sto Trubat i baraat krivci za ovaa situacija i sakaat da go smenat imeto : Pametot gi stega.Grcite sakaat nas da ne nema.0087
vesna, 03.08.2012 15:37:11
odlicen tekst - konecno nekoj da im kaze na grcite zosto se plasat - i deka nemozat da krijat - vreme e da se soocat so sopsvenite grevovi . I da si gi platat site dolgovi - ne samo finansiskite - dosta bese
Грција да одговара за геноцид, 03.08.2012 17:33:08
Над македонскиот народ. Откако ја окупираа пола Македонија со само 10% Грци внатре а 70% Македонци каков ли злостор извршија до денес. Вие што навалувате за компромис за името не ја знаете суштината на проблемот. Грција треба да одговара а не да бара. Проблемите се од пред сто години. А само за Грција и тукашните велепредавници проблемот ги носи во антиката и некакви фикции. А обвинувате за антиквизација. Предавници мизерија сте.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |