Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
02.08.2012, 15:25

Хрватското дуо „2Cellos“ вечерва во Охрид

На концертот вечерва рекоа дека ќе изведуваат нивни обработки на светски познати композиции

Виолончелското дуо од Хрватска „2Cellos“ вечер на сцената на Античкиот театар ќе одржи целовечерен концерт како дел од музичката програма на фестивалот „Охридско лето“. Како и секоја година, фестивалскиот термин на празникот Илинден е резервиран за настап на атрактивни гости, овојпат со хрватските виртуози Лука Шулиќ и Стјепан Хаузер, кои првпат ќе се претстават пред македонската публика.

Двајцата уметници денеска на прес-конференција во Охрид нагласија дека им претставува посебно задоволство кога настапуваат на овие простори кои ги сметаат за свои, особено поради емотивните врски што ги остваруваат со публиката.

На концертот вечерва рекоа дека ќе изведуваат нивни обработки на светски познати композиции. Финалето на концертот на Античкиот театар ќе биде збогатено со придружба на тапанарот Душан Крањц кој, како што рекоа самите уметници, ќе придонесе целата енергија на концертот да се подигне за уште едно скалило.

Во овој период имаат преполна агенда со околу 200 настапи годишно. Покрај гостувањата, веќе го привршуваат вториот албум што е предвидено да биде објавен во јануари идната година.

- Тој наш нов проект ќе биде реализиран со многу гости уметници - вокалисти и инструменталисти. Снимаме спотови за тие композиции, сето тоа го привршуваме. Новиот албум го работиме со познатиот продуцент Боб Езрин, кој има работено со многу познати имиња како „Кисс“, „Пинк Флојд“, Алис Купер, Питер Габриел, што е за нас голема чест, рече Шулиќ.

По концертот во Охрид двајцата млади уметници на 18-ти овој месец ќе настапат во Сплит, но и во Загреб на 29 август каде ќе свират заедно со познатите „Ред хот чили пеперс“. Планираат на крајот на оваа година да имаат концерт и во Белград.

Хаузер и Шулиќ свират виолончело од раното детство. Шулиќ музичко образование стекнал на Ројал колеџот во Лондон, додека Хаузер на Ројал нортерн музичкиот колеџ во Манчестер. Имаат настапувано во познатите Вигмор и Ројал Алберт Хол во Лондон, на сцените во Амстердам, Виена.

Шулиќ е добитник на повеќе меѓународни награди, вклучително и на Прва и Специјална награда на Меѓународниот натпревар „Лугославски“ во Варшава. Хаузер, кој е последен ученик на големиот Мстислав Ростропович, бил првак на дури 21 меѓународен натпревар. Двапати има настапувано пред англиското кралско семејство во Бакингемската палата во Лондон.


Статијата е прочитана 286 пати.

Испрати коментарЗлатен медал за филмот „Неуспешен лет“ во Србија
„Перпетум Џезиле“ за роденденот на „Охридско лето“
Патувачко кино на МакеДокс
(ИНТЕРВЈУ) Имаме профилирана публика која го чувствува блузот
На Антартикот некогаш се наоѓале прашуми
„Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли во срп��кото списание „Улазница“
(ФОТО) „Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвори „Скопско лето“
Филмот на Теона Митевска ќе се бори за Европските филмски награди
„Леб и сол“ и „2 челос“ викендов на „Охридско лето“
Везот е драгоцено камче
Премиера на „Така зборуваше“
Почнува реконструкцијата на римскиот Колосеум
„Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвора „Скопско лето“
Вана Урошевиќ изложува во Цетиње
„Љубојна“ ќе ги затвори 42. Илинденски денови во Битола
Софискиот „Театар 199“ вечерва на „Охридско лето“
Грчкиот графички дизајн успешно плива во кризните води
Промовирани првите изданија од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“
Отворена изложба на носии во Крушево
(ИНТЕРВЈУ) Сексот е само средство за смирување

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C

Понеделник
Сончево
Макс: 40°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забав�� | Хороскоп | Саботен магазин |