Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.08.2012, 14:05

Регулаторната комисија да ги повлече правилникот и новите тарифници за струјата и парното

Од партијата реагираат и на укинувањето на дневната евтина тарифа на струјата која важеше од 13 до 16 часот

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија бара Регулаторната комисија за енергетика да ги повлече донесениот правилник и тарифниците за цената на струјата и парното греење.

- Поскапувањето на струјата од 10 отсто втор пат оваа година, неизбежно ќе биде силен удар врз граѓаните и фирмите, а заедно со поскапувањето и на бензините директно ќе влијае на зголемување на цените на храната и останатите основни производи неопходни за да се преживее, рече на денешната прес-конференција Зоран Јовановски, потпретседател на СДСМ.

Од партијата реагираат и на укинувањето на дневната евтина тарифа на струјата која важеше од 13 до 16 часот.

- Ја повикуваме ВМРО-ДПМНЕ да не се оправдува со наводната независност на комисијата и јавно да се приклучи кон барањето на СДСМ. Доколку нашиот апел не биде прифатен, најавуваме дека ќе ги искористиме сите расположливи демократски мерки, додаде Јовановски.


Статијата е прочитана 822 пати.

Испрати коментарБројот на жртвите од поплавите во Северна Кореја се искачи на 169
Hови две илјади оперативни вработувања
Утре топлотен бран од жолта фаза во Македонија
Локализирани пожарите низ Македонија
Франција бара контрола на увозот на јужнокорејски возила во ЕУ
Локализирани пожарите во Велес, Гевгелија и Куманово
Време е Македонија да побара признавање во ОН под уставното име
Генералното собрание на ОН усвои Резолуција за Сирија
Нов топлотен бран
СДСМ манипулира и врши притисок, струјата меѓу најевтините во ЈИЕ
Русија деманти��а дека нејзини бродови се упатиле кон Сирија
Руски воени бродови се упатија кон Сирија
Младенов - Да ги оставиме политичките толкувања на историјата во минатото
Обама за роденденски подарок ја посака Флорида
Oд утре нов топлотен бран
Иран се согласи на нови преговори за нуклеарната програма
(Обновено) Досиеjата на лустрираните објавени на Интернет
Вознемиреноста на Атина поради минатото
Пожарот кај велешко Карабуниште се` уште активен
Анан се повлекува од функцијата меѓународен посредник за Сирија
Сообраќајот во Дебар Маало од денеска еднонасочен
Cончево и топло
Пожарот на Cкопска Црна Гора ставен под контрола
Хоџај - Косово и Македонија имаат добри односи
„Прогрес“ се спои со Меѓународната вселенска станица
Сириските бунтовници извршуваат јавни ликвидации врз приврзаниците на Асад
Во Шпанија уапсени тројца припадници на Ал Каеда
Иванов - Сложни и единствени може да создадеме европска Македонија
Тинејџер со нож уби осум лица во Кина
Пожар во атарот на село Виниче
(ФОТО) Реформите и развојот продолжуваат
Светите преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј ќе бидат впишани во списокот на светиите
Да продолжиме да ја градиме Македонија како успешна приказна
„Јужен тек“ и гасификацијата ќе обезбедат енергетска сигурност на Македонија
Изгаснати се сите пожари во Македонија
ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН
Променливо облачно со пороен дожд и грмежи
Конститутивна седница на Советот на јавни обвинители
НАТО треба да остане во Авганистан се додека не си ја заврши работата
НБРМ ja намали прогнозата за растотот на БДП годинава
Честитка од премиерот Никола Груевски по повод Илинден
Сириските христијани бегаат од земјата стравувајќи од Mуслиманското братство
Во Прилеп отворен Институтот за композитни материјали и роботика
Владата со мерки за состојбата со пожарите
Дo МВР доставен фоторобот на терористoт од Бургас
Струјата поскапа за 9,83 проценти, парното од 3,75 до 3,88 проценти
Двајца српски војници загинаа на Копаоник
(ФОТО) ХЕЦ „Света Петка“ од денеска во функција
Честитка од претседателот Иванов по повод Илинден
Пожарот во Ресен се шири кон Пелистер, во Валандово активен, но под контрола
Пратениците од денеска на годишен одмор
Воспоставено снабдувањето со струја во Индија
Втори август неработен ден за сите граѓани
Променливо облачно со локален пороен дожд
НАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намален бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкротира уште во март годинава
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондонstole, 03.08.2012 14:37:03
Sramno e vakvoto odnesuvanje na Vladata, taa e licno odgovorna za zastita odnosno za zgolemuvanje na standardot na gragjanita, a ne vaka molcejki ke ceka vremeto da si go napravi svoeto nonarodot vakvi udari ne zaborava .
Јосиф Давидов, 03.08.2012 14:59:36
Се’ има почеток и крај па така и власта, до сега актуелната власт имаше безрезервна подршка од повеќето граѓани на Македонија, но со последната одлука на регулаторната комисија одобрена од актуелната влас за поскапување на електричната енергија од 9.82 % а посебно со укинувањето на евтината дневна тарифа од понеделник до сабота е директен удар врз социјалната категорија на граѓани кои воедно се и најмногубројните гласачи на актуелната влас, така да власта си направила невидено „харикири„ и дефинитифно наредните избори дали ќе бидат редовни или вонредни сигурно ги губат,единствено можат да се спасат само ако ја поништат одлуката. Ај за неукинување на акцизата на нафтените деривати некако и да ги разберам ама ова со електричната енергија е тоа неможам никако да ги разберам
НЕВЕН ГНЕВЕН, 03.08.2012 15:19:20
Не знам зошто до сега на невиден број поскапувања на струја, парно, комуналии, вода, ѓубретарина, бензин, плин, животни намирници и што ли уште не, Владата на Македонија остана глува. До сега не се огласи ни со едно соопштение или објаснување: ЗОШТО е ПОСКАПУВАЊЕТО и кревање на цените? Мислат дека ние не знаеме дека полтроните од РК се нивни пиони кои не мислат со своја глава? Како ги најдоа рачуниците за цените? Ние не знаеме математика? Само големиот Премиер да се сврти малку зад себе, да види кој има таму. Не земаме ние плати како Владата и пратениците. Згора на тоа, ја укинуваат поевтината тарифа од 13-16 часот. Или ушѕе треба пари за буџетот? Невидена пљачка.
Mirko, 03.08.2012 16:07:23
Drzavnata kasa e prazna. Na nekoj nacin mora da se popolni. Za toa zadolzena e, pored ostanatite i regulatorna komisija. Taa e orudie na vlada i nisto poveke. Na site nam e jasno deka sme t r o p a, kako se vika vo igra na karti.
Samoil, 03.08.2012 19:52:04
Epa narode Makedonski spomenicite ni se ubavi i nema nikoj protiv niv ubavi se no NARODOT treba i da gi plati sto mislevte Vladata gi gradi so nivni pari od djep dojde vreme za smetkite da se podmirat neka ni e na zdravje

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |