Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.08.2012, 11:09

Рекордна победа на американскиот „дрим тим“

Американците остварија рекордна победа против Нигерија на Олимписките игри со 156:73

Американскиот „дрим тим“ оствари рекордна победа против Нигерија на Олимписките игри со 156:73. Со овој резултат е надминат рекордот од 138 поени постигнати поени на Бразил против Египет од ЛОИ 1988 (Сеул), потоа рекордни 78 поени во првото полувреме (Бразил – Кина во Сеул , „кариоките постигнале 72), како и најголема разлика од 83 поени која досега важеше од 1956 година (САД – Тајланд 101:29).

На другите два натпревара од 3.коло во А групата: Франција – Литванија 82:74 и Аргентина – Тунис 92:69.

Табела А група: САД 6 бодови, Аргентина и Франција по 5, Литванија и Нигерија по 4, Тунис 3.

Европскиот првак Шпанија постигна минимална победа во натпреварот од 3.коло од Б групата против домаќинот Велика Британија со 79:78.

Победа од еден поен разлика (75:74) оствари и Русија во дуелот со Бразил благодарение на „тројката“ Витали Фридзон во последните секунди. И ова беше натпревар од Б групата, каде Австралија беше убедлива во дуелот со Кина – 81:61.

Табела Б група: Русија и Шпанија по 6, Бразил 5, Австралија 4, Велика Британија и Кина по 3.


Статијата е прочитана 379 пати.

Испрати коментарЕфремов со најдобар резултат во кариерата
Френклин до злато со светски рекорд
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Ристеска 43. на 400 метри
Прва победа за македонската кошаркарска репрезентација на ЕП за јуниорки
Шарапова најбогата спортистка во светот
Три златни медали за Американците
САД и Кина во „војна“
Маринова последна во квалификациите на 800 метри слободно
Унгарецот Гуирта олимписки шампион со светски рекорд
По 33-ти пат Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро
Фелпс најуспешен спортист на Олимписките игри
Тошак го соопшти списокот со фудбалери за дуелот со Литванија
Игра пинг-понг без една рака!
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Преглед на освојувачи ��а медали - 7.ден
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Шпанците ги спакуваа куферите
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |