Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.08.2012, 14:07

(ФОТО) Реформите и развојот продолжуваат

Големите цели, рече премиерот Никола Груевски , остануваат пред нас и ние чекориме и ќе продолжиме да чекориме кон нив.

ФОТО: МИА

Македонија оди напред, патот е трасиран, тој е долг и тежок и полн со предизвици, но ние ќе успееме како што успеaја и илинденците и борците од НОБ. Борбата за Македонија никогаш не запира. Продолжуваме да се бориме за правото на своето име, идентитет и достоинствен живот. Потребно е и натаму да останеме цврсто посветени и обединети. Евроатлантските интеграции остануваат наша стратешка цел.

Ова меѓу другото го истакна премиерот Никола Груевски денеска обраќајќи се по повод двата Илиндена во Скопје пред споменикот на Методија Андонов Ченто. Тој подвлече дека секое време носи нови предизвици, голем дел од нив, вели, надминавме, но остануваат уште многу на кои смело и со работа им пристапуваме за да ги надминеме.- Во изминатите неколку години со целиот свој капацитет се вложивме да работиме за сите граѓани, со конкретни дела и проекти, со многу труд и залагања. Тоа е нашата мисија, да ја оправдаме довербата на народот. Работевме многу и успеавме да ги придвижиме состобјите во позитивен правец. Не е воопшто лесно да се направи напредок во услови на светски премрежја. Светски и европски кризи и ценовни шокови, но со напорна работа и искрено вложување од страна на институциите на системот успеваме да реализираме проекти кои имаат корист за народот, рече премиерот Груевски.

Тој посочи оти секоја година, Македонија е меѓу најдобрите реформатори во светот, има надворешен долг меѓу најмалите во Европа и раст меѓу повисоките во Европа во ова турбулентно време. Денарот е стабилна валута, штедењето се зголемува, финансикиот систем е стабилен, а девизните резерви се историски највиоки и обезбедуват заштита од дополнителни шокови. Создадена е, посочи, бизнис клима и амбиент кој водат кон развој, а овие предуслови водат кон инвестиции, кон изградба кон напредок и кон отворање на нови работни места на граѓаните.

- Ги намаливме даноците, ги зголемивме платите и пензиите, ги помагаме компаниите редовно и во добар обем преку комбинација на мерки и активности и поволности. Ја намаливме невработеноста во последните шест години за речиси 8 проценти поени, а во последниот период создадовме услови за вработувња на најмалку 10 илјади лица преку директните странски инвестииции само во последната година �� уште толку преку домашните мерки за зголемување на вработеноста. Ги реформиравме цивилните столбови на општеството, образованиетот, судството и здравството и продолжуваме да ги реформираме, посочи меѓу другото шефот на Владата.

Тој се осврна и на започнатиот циклус на инфраструктурни инвестиции и поддршката во земјоделството како битен сегмент за населението каде се даваат историски највисоки субвенции за земјоделците и се распределија 40 илјади хеткари земја за македонските земјоделци, а во делот на капиталните инвестиции кои растат од година во година. Ги наведе новоизградените современи аеродроми и други објекти од културно, образовно, спортско и административно значење, како и патишта и енергетски објекти.

Партнерството со граѓаните, бизнис-заедницата, синдикатите, професионалните здруженија и граѓанското општество при остварувања на стратешките приоритети и одлуки остануваат во владините приоритети, посочи Груевски и ја нагласи важноста на евроатлантските интеграции.

- Реализација на европската и евроатлантската интеграција останува во врвот на нашите приоритети. Република Македонија стратешки е позиционирана да стане дел од НАТО и Европската унија. Реформите за достигнување на стандардите го имаат нашето полно внимание и активизам. Попречувањата на интегративниот пат не се ненадминливи, но мораат да бидат во духот на правдата, правото, еднаквоста и слободата, резултат на мудро одлучување и остварување на одржливи решенија и, секако, прифатени од народот, порача Груевски.

Големите цели, рече, остануваат пред нас и ние чекориме и ќе продолжиме да чекориме кон нив, но, без лажни ветувања, чесно и искрено, како што сме докажале дека функционираме.

- Можеби понекогаш поспоро, но секогаш сигурно и во корист на народот. За да го одржиме зборот, да го исполниме ветувањето, да останаме блиски со граѓаните за да продолжиме со заеднички успеси. Не ветуваме чуда и никогаш не сме ги ветувале. Решаваме конкретни проблеми. Подобро е да решиш еден проблем кој си го ветил дека ќе го решиш, отколку да ветиш сто, а да не решиш ниту еден. Новите цели се поставени и тие ќе донесат и нов развој. Македонија и во иднина ќе продолжи да се движи напред, рече премиерот.

Според него, можноста да се живее во просперитетна и стабилна земја не е право кое ни следува самото по себе и ние вложивме многу и се откажавме од многу за да ја направиме Република Македонија подобар дом за нас и за нашите деца.

- Потребно е и понатаму да останеме цврсто посветени и обединети. Знаеме дека не е секогаш лесно. Некогаш ќе се случи она кон кое се стремиме и кон кое беспоштедно се вложуваме да не го оствариме во нашиот животен век, но не смееме поради тоа да се откажеме или да се поколебаме. На нас останува со силна верба во Бога тоа што го посакуваме за нашите најблиски да го оствариме за Македонија, рече премиерот Груевски.

Претседателот на Владата Никола Груевски претходно положи цвеќе на споменикот на президиумот на АСНОМ во паркот „Жена борец“, на споменикот на Никола Карев пред Парламентот и на споменикот на Методија Андонов-Ченто, претседател на Президиумот на АСНОМ, во центарот на Скопје.


Статијата е прочитана 537 пати.

Испрати коментарБројот на жртвите од поплавите во Северна Кореја се искачи на 169
Hови две илјади оперативни вработувања
Утре топлотен бран од жолта фаза во Македонија
Локализирани пожарите низ Македонија
Франција бара контрола на увозот на јужнокорејски возила во ЕУ
Локализирани пожарите во Велес, Гевгелија и Куманово
Време е Македонија да побара признавање во ОН под уставното име
Генералното собрание на ОН усвои Резолуција за Сирија
Нов топлотен бран
СДСМ манипулира и врши притисок, струјата меѓу најевтините во ЈИЕ
Русија демантира дека нејзини бродови се упатиле кон Сирија
Руски воени бродови се упатија кон Сирија
Младенов - Да ги оставиме политичките толкувања на историјата во минатото
Обама за роденденски подарок ја посака Флорида
Регулаторната комисија да ги повлече правилникот и новите тарифници за струјата и парното
Oд утре нов топлотен бран
Иран се согласи на нови преговори за нуклеарната програма
(Обновено) Досиеjата на лустрираните објавени на Интернет
Вознемиреноста на Атина поради минатото
Пожарот кај велешко Карабуниште се` уште активен
Анан се повлекува од функцијата меѓународен посредник за Сирија
Сообраќајот во Дебар Маало од денеска еднонасочен
Cончево и топло
Пожарот на Cкопска Црна Гора ставен под контрола
Хоџај - Косово и Македонија имаат добри односи
„Прогрес“ се спои со Меѓународната вселенска станица
Сириските бунтовници извршуваат јавни ликвидации врз приврзаниците на Асад
Во Шпанија уапсени тројца припадници на Ал Каеда
Иванов - Сложни и единствени може да создадеме европска Македонија
Тинејџер со нож уби осум лица во Кина
Пожар во атарот на село Виниче
Светите преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј ќе бидат впишани во списокот на светиите
Да продолжиме да ја градиме Македонија како успешна приказна
„Јужен тек“ и гасификацијата ќе обезбедат енергетска сигурност на Македонија
Изгаснати се сите пожари во Македонија
ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН
Променливо облачно со пороен дожд и грмежи
Конститутивна седница на Советот на јавни обвинители
НАТО треба да остане во Авганистан се додека не си ја заврши работата
НБРМ ja намали прогнозата за растотот на БДП годинава
Честитка од премиерот Никола Груевски по повод Илинден
Сириските христијани бегаат од земјата стравувајќи од Mуслиманското братство
Во Прилеп отворен Институтот за композитни материјали и роботика
Владата со мерки за состојбата со пожарите
Дo МВР доставен фоторобот на терористoт од Бургас
Струјата поскапа за 9,83 проценти, парното од 3,75 до 3,88 проценти
Двајца српски војници загинаа на Копаоник
(ФОТО) ХЕЦ „Света Петка“ од денеска во функција
Честитка од претседателот Иванов по повод Илинден
Пожарот во Ресен се шири кон Пелистер, во Валандово активен, но под контрола
Пратениците од денеска на годишен одмор
Воспоставено снабдувањето со струја во Индија
Втори август неработен ден за сите граѓани
Променливо облачно со локален пороен дожд
НАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намален бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкротира уште во март годинава
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C

Понеделник
Сончево
Макс: 40°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |