Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.08.2012, 14:31

Ристеска 43. на 400 метри

На патеката од 400 метри таа не успеа да истрча со најдоброто свое време, односно оствари резултат од 1,00.86 или 2,99 секунди послабо од нејзиниот најдобар резултат во оваа дисциплина

Христина Ристеска го освои 43. место меѓу 45 атлетичарки што остварија пласман во квалификациите на 400 метри на Олимписките игри во Лондон. Дваесетгодишната прилепчанка патеката ја истрча за 1:00,86 минути, што е послабо за речиси три секунди од нејзиниот личен рекорд од 57,87 сек., а најдобриот резултат сезонава и' е 58,98 сек. Таа трчаше во четвртата квалификациска група, во која најбрза беше една од фаворитките за највисок пласман, Американката Сања Ричардс, која оствари време од 51,78 сек. Најдобра во првата рунда беше Аментл Монтшо од Боцвана со 50,40 сек.

Според резултатот, македонската олимпијка беше подобра само од Зурах Али од Џибути, која истрча 1:05,37 мин., како и од Замзам Мохамед Фарах од Сомалија (1:20,48 мин.). Две натпреварувачки не ја завршија трката, една беше дисквалификувана, а една не стартуваше.

Со утрешниот настап на атлетичарот Кристијан Ефремов завршува учеството на македонскиот квартет на Игрите во Лондон. Тој ќе трча во четвртата група на 400 м, а почетокот на квалификациите е во 11,35 ч. Личниот рекорд, воедно и најдобар резултат сезонава за 21-годишниот велешанец, е 48,26 сек. и е подобар од пријавеното време на само тројца од 59 натпреварувачи во оваа атлетска дисциплина. (Р.Д.)


Статијата е прочитана 522 пати.

Испрати коментарЕфремов со најдобар резултат во кариерата
Френклин до злато со светски рекорд
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Рекордна победа на американскиот „дрим тим“
Прва победа за македонската кошаркарска репрезентација на ЕП за јуниорки
Шарапова најбогата спортистка во светот
Три златни медали за Американците
САД и Кина во „војна“
Маринова последна во квалификациите на 800 метри слободно
Унгарецот Гуирта олимписки шампион со светски рекорд
По 33-ти пат Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро
Фелпс најуспешен спортист на Олимписките игри
Тошак го соопшти списокот со фудбалери за дуелот со Литванија
Игра пинг-понг без една рака!
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Шпанците ги спакуваа куферите
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |