-->
Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
„Балкански музички плоштад“ денеска и утре во Охрид
Првата фестивалска вечер ќе ја отвори групата „2Late” од Варшава, а по нив ќе настапи атрактивната грчка група „Balkan C...
(ИНТЕРВЈУ) Детскиот театар е важен за формирање на публиката
„Театарот не е во криза, ниту, пак, некогаш ќе биде“, вели режисерката Нада Кокотовиќ...
Грчка изложба и концерт на „Хармосини“ на „Бит фест“
Со изложба под наслов „Сликарство наспроти фотографија“ ќе се претстават грчките автори Јоргос Кордис и Јоргос Хаци...
Конзервација на локалитетот Стибера
Стибера бил антички град со околу 20 илјади жители и својот процут го имал од третиот век пред нашата до третиот век од ...
Во Битола почнува АКТО 7
Со групната изложба „Павилјонот за знаење по мерка“, под кураторство на Сузана Милевска во Битола почнува официјалната п...
Гигантските ѕвезди не се мистерија
Откриените ѕвезди кои се 300-пати поголеми од Сонцето не се никаква мистерија и големината ја добиле со „спојувања“ и „п...
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг
Годинава се одбележуваат 100 години од смртта на големиот шведски писател и татко на модерниот театар Август Стриндберг ...
Камерниот хор „Св. Клим��нт Охридски“ вечерва во црквата Света Софија
На програмата на концертот што ќе се одржи вечерва во катедралната црква Света Софија се дела на Македонски, Лвов, Рахма...
Првата дама на Северна Кореја фотографирана со луксузна чанта на Диор
На фотографијата, која е без датум, се гледа сопругата на лидерот Ким Џонг-ун со чанта на Кристиан Диор - што е луксуз з...
(ИНТЕРВЈУ) „Охридско лето“ широко ги прима различните естетики
„Големите драмски автори ги профилираат своите политички ставови и покажуваат со прст на недостатоците“, вели Ѓорѓи Јоле...
Во Охрид 11. издание на музичкиот фестивал „Balkan Music Square“
На 10-ти и 11-ти овој месец во Античкиот театар во Охрид ќе се одржи единаесеттото издание на традиционалниот музички фе...
Кабаре-чалгија на „Старовски“ на „Охридско лето“
На оф-програмата на „Охридско лето“, вечерва во 21 часот, групата „Старовски“ ќе настапи со кабаре-чалгија перформанс ин...
„Анаморфозис“ - нов албум со кларинетистот Васко Дуковски
На албумот Дуковски свири заедно со ансамблот за современа музика „Талеа“, а изданието содржи дела од познатиот италијан...
Успешен настап на Василевски на фестивалот на поезијата во Сет
Василевски на овој Фестивал настапи седум пати, а посебна почит кон него е искажана и со тоа што му беа приредени два са...
Ако ве заморуваат фотографиите на бебиња на Фејсбук - заменете ги со фотографии на животни
Ова не значи дека некој има нешто против бебињата, напротив, туку луѓето би сакале да се одморат малку од „гордите родит...
Виолинистот Никита Борисо-Глебски вечерва на „Охридско лето“
Никита Борисо-Глебски е еден од највпечатливите руски виолинисти на денешницата, а редовно настапува на најголемите фест...
Мерилин Монро - се’ уште легенда
На 5. август Мерилин Монро беше п��онајдена мртва во Лос Анџелес, најверојатно почина од преголема доза на таблети за спи...
Концертот на „Перпетум Џезиле“ прекрасен роденденски подарок за „Охридско лето“
Роденденската прослава на македонската најголема музичко-сценска манифестација продолжи на брегот на Охридското Езеро, к...
Златен медал за филмот „Неуспешен лет“ во Србија
Богоја Стојкоски Пусторекански освои златен медал на  меѓународниот  фестивал за непрофесионален филм во Омољј...
„Перпетум Џезиле“ за роденденот на „Охридско лето“
Со вечерашниот концерт на словенечката атракција „Перпетум Џезиле“ фестивалот „Охридско лето“ ќе го одбележи 52. роденде...
Патувачко кино на МакеДокс
Во следните три денa патувачкото кино на МакеДокс ќе биде во малешевските села Двориште, Ратево и Русиново...
(ИНТЕРВЈУ) Имаме профилирана публика која го чувствува блузот
„Една вечер од фестивалот ќе ја посветиме на Џими Хендрикс“, вели Васја Ивановски, уметнички директор на „Блуз и соул“ ф...
На Антартикот некогаш се наоѓале прашуми
При испитувањето на примероците од морското дно во близина на Антартикот  пронајден е фосилизиран полен можел да до...
Хрватското дуо „2Cellos“ вечерва во Охрид
На концертот вечерва рекоа дека ќе изведуваат нивни обработки на светски познати композиции...
„Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли во српското списание „Улазница“
Во списанието „Улазница“ расказот е објавен на српски јазик, а во исто време во две продолженија се појавува во бриселск...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Петок
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 15°C

Сабота
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Кениецот во трката на 800 метри златниот медал го освои со време на нов светски рекорд – 1:40.91 минута...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
По тринаесеттиот натпреварувачки ден 80. држави имаат освоено медали...
Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |