Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
01.08.2012, 14:26

„Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли во српското списание „Улазница“

Во списанието „Улазница“ расказот е објавен на српски јазик, а во исто време во две продолженија се појавува во бриселското сефардско списание „Лос муестрос“

Во најновиот број на литературното списание „Улазница“ од Зрењанин објавена е новелата „Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли. Овој прозен текст е дел од збирката прози на еврејски теми „Светилка за Ханука“ чии текстови имаа повеќе меѓународни објави.

Во двобројот 229-230 на списанието „Улазница“ расказот е објавен на српски јазик, а во исто време во две продолженија се појавува и во актуелниот, како и во идниот број на бриселското сефардско списание „Лос муестрос“, таму во превод на англиски јазик. Раскажува приказна за Јехуда Давидовиќ и неговата избраничка Алегра, а паралелно опфаќа и богата галерија ликови од еврејската населба на питорескните белградски квартови Дорќол и Јалија.

Османли им ја посветува новелата „на сенките и на горчливите треви на Фрида Филиповиќ“, позната белградска и југословенска авторка, сценаристка на филмот „Мирно лето“ и пријателка на неговото семејство. Таа е и писателка на бележити прозни книги, меѓу кои има и посветени на еврејски теми, како романите „Горчливи треви“.

Од македонски јазик расказот „Свадбата на Дорќол“ го преведе Зоран Ж. Пауновиќ, кој е автор и на преводот на романот „Дваесет и првиот“ на Томислав Османли. Српскиот превод на романот е помогнат од меѓународната преведувачка мрежа „Традуки“ и наскоро треба да се појави во Белград.


Статијата е прочитана 431 пати.

Испрати коментарЗлатен медал за филмот „Неуспешен лет“ во Србија
„Перпетум Џезиле“ за роденденот на „Охридско лето“
Патувачко кино на МакеДокс
(ИНТЕРВЈУ) Имаме профилирана публика која го чувствува блузот
На Антартикот некогаш се наоѓале прашуми
Хрватското дуо „2Cellos“ вечерва во Охрид
(ФОТО) „Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвори „Скопско лето“
Филмот на Теона Митевска ќе се бори за Европските филмски награди
„Леб и сол“ и „2 челос“ викендов на „Охридско лето“
Везот е драгоцено камче
Премиера на „Така зборуваше“
Почнува реконструкцијата на римскиот Колосеум
„Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвора „Скопско лето“
Вана Урошевиќ изложува во Цетиње
„Љубојна“ ќе ги затвори 42. Илинденски денови во Битола
Софискиот „Театар 199“ вечерва на „Охридско лето“
Грчкиот графички дизајн успешно плива во кризните води
Промовирани првите изданија од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“
Отворена изложба на носии во Крушево
(ИНТЕРВЈУ) Сексот е само средство за смирување„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C

Понеделник
Сончево
Макс: 40°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |