Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
03.08.2012, 10:55

На Антартикот некогаш се наоѓале прашуми

При испитувањето на примероците од морското дно во близина на Антартикот  пронајден е фосилизиран полен можел да дојде само од некоја блиска прашума

Научниците со бушење на морското дно во близина на Антартикот дошле до заклучок дека на тој континент некогаш се наоѓале прашуми. При испитувањето на примероците од морското дно пронајден е фосилизиран полен, за кој научниците тврдат дека тука можел да дојде само од некоја блиска прашума.

Кевин Велш, австралиски палеоклиматолог, изјави дека со анализа на седиментите утврдено е дека температурата на Антарктикот пред 52 милиони години, поточно во периодот на Еоцен, во текот на зимата изнесувалa околу десет степени, а во текот на летото до 25 степени Целзиусови.

- Постоеле шуми, немало мраз и температурите биле многу повисоки отколку што се сега. Тоа е изненадувачки, бидејќи сликата која ние ја имаме за Антартикот е сосема поинаква, вели Велш.

Според неговите зборови такви услови на Антарктикот имало благодарејќи на високото ниво на јаглед диоксид во воздухот.

Велш предупредува дека Антарктикот наскоро би можел повторно да остане без мраз.

- Тешко е да се каже кога тоа ќе се случи бидејќи зависи од луѓето, владите и нивните чекори кои ќе ги преземаат. Тоа навистина зависи од тоа колку во иднината ќе има емисија на гасови, вели научникот.


Статијата е прочитана 506 пати.

Испрати коментарЗлатен медал за филмот „Неуспешен лет“ во Србија
„Перпетум Џезиле“ за роденденот на „Охридско лето“
Патувачко кино на МакеДокс
(ИНТЕРВЈУ) Имаме профилирана публика која го чувствува блузот
Хрватското дуо „2Cellos“ вечерва во Охрид
„Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли во српското списание „Улазница“
(ФОТО) „Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвори „Скопско лето“
Филмот на Теона Митевска ќе се бори за Европските филмски награди
„Леб и сол“ и „2 челос“ викендов на „Охридско лето“
Везот е драгоцено камче
Премиера на „Така зборуваше“
Почнува реконструкцијата на римскиот Колосеум
„Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвора „Скопско лето“
Вана Урошевиќ изложува во Цетиње
„Љубојна“ ќе ги затвори 42. Илинденски денови во Битола
Софискиот „Театар 199“ вечерва на „Охридско лето“
Грчкиот графички дизајн успешно плива во кризните води
Промовирани првите изданија од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“
Отворена изложба на носии во Крушево
(ИНТЕРВЈУ) Сексот е само средство за смирување

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 36��C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |