Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
13.11.2012, 15:58

(ФОТО) „Феникс“ ја отвори првата евтина книжарница во земјаваВо неа над десет илјади книги од сите македонски издавачи ќе се продаваат по просечна цена од 100 до 200 денари

ФОТО: Киро Попов

Првата аутлет-книжарницата „Феникс“ во Македонија беше отворена вчеравечер во близина на Универзална сала, во чест и во пресрет на Денот на Скопје, кога воедно беше промовирана и антологијата „Планета Скопје“, во која се застапени 30 македонски автори со проза, поезија и есеи посветени на Скопје.

Книжарницата ја отворија писателите Јордан Плевнеш и Александар Прокопиев, а во неа над десет илј��ди книги од сите македонски издавачи ќе се продаваат по просечна цена од 100 до 200 денари. Покрај белетристиката, разговорниците и речниците, енциклопедиите и детските изданија, ќе бидат застапени и научни и стручни книги, а акцентот посебно ќе биде ставен на квалитетните, а евтини книги.„На околу 100 квадратни метри простор на две нивоа, книжарницата ќе биде место и средиште за промоции, авторски средби, разговори, трибини, дебати и конференции за печатот за книжевни и културни настани. Пониските цени на книгите секогаш се привлечни, а тоа не значи дека таквите книги се и понеквалитетни. Напротив, станува збор за ретки и значајни, а евтини книги, од кои читателите ќе имаат можност да направат и посебни мали библиотеки во своите домови. Верувам дека оваа одлична и благородна идеја и иницијатива набрзо ќе профункционира и кај нас наместо постојаните минисаеми во речиси сите книжарници и од страна на сите издавачи, па евтината книжарница ќе ги обедини сите издавачи и сите изданија на едно место. На овој начин, не ќе мора да се чека и очекува пролетниот Саем на книгата во Скопје, кој се одржува само еднаш во годината, туку саемските попусти ќе бидат во текот на целата година, па пролетта за книгата, купувачите и читателите ќе трае и во останатите годишни времиња“, вели основачот и директор на издавачката куќа „Феникс“, писателот Христо Петрески. (К.Б.)

Статијата е прочитана 833 пати.

Испрати коментар„Животот на Пи“ и Џемс Бонд ќе го отворат киното во Скопје сити мол
(ФОТО) Се е подготвено за „Скопски фестивал“
(ФОТО) „Помеѓу рајот и пеколот“ награден во Швајцарија
Карл Лагерфилд го нацрта Обама како готвач
Кира Најтли - Никој не ги гледа моите гради
На главната вечер на „Таксират“ - Кирил Џајковски
„Најубавите песни“ на Каролина
Машала, Ријана се соблече!
Бондовиот „Скајфол“ урива рекорди во САД
Архивот Бужаровски во дигитална форма
Циклус на Карлос Саура во Кинотека
Елпида Хаџи Василева ќе не' претставува на 55. Венециско биенале
(ФОТО) Триумф на Тејлор Свифт и Џастин Бибер
Ристо Лазаров награден со „Дијалог“ за „Ситночекорка“
Судот и забрани на Хали Бери да ја поведе ќерката во Франција
Деми Мур прогласена за најпосакувана средовечна жена
Елтон Џон сака уште едно дете преку сурогат-мајка
Промовирана „Македонскиот 19 век“ на Горан Калоѓера
Викенд со мирисот на пита-пастрмалија
Филмот „Трето полувреме“ прикажан во Њујорк
Во Велес отворена 8. Сликарско-копаничарска колонија „Папрадишки мајстори‘‘
Петар Темелковски добитник на Актерската награда за животно дело „Петре Прличко‘‘
Промовирана книгата „Господ не е голем“ на Кристофер Хичинс
Премиeра на филмот „Трето полувреме” во Њујорк
(ФОТО) Филхармонијата ќе се всели во новиот објект во 2014 година
Во Бугарија пронајдена златна ризница стара 2.400 години
Во три месеци два пати освоила премија на лото
„Македонски лекарственици од 19 век“ од Михајло Георгиевски
Промовирана тритомна „Историја на црногорската книжевност“
(ФОТО) Концертот на Масимо набиен со емоции
Фестивалот „Синедејс“ ќе понуди 107 филмови
По Сенди, скапоцените ангели шетаа во Њујорк
Монографија за актерот Мите Грозданов
Промовирана книгата „Скопје и Старата скопска чаршија“
Филмскиот фонд распиша четири конкурси
Супер радио влезе во Гинис
„Суперхикс“ ќе упаѓа во средни училишта
Поповиќ ја преболува Северина со Марија Каран
Нобеловецот Мо Јан близок со член на Шведската академија?
Почнува „Локомоушн“, танц-фестивал за 2.600 евра
Композиторот Елиот Картер почина на 104 години
Изложба на уметникот Владимир Лукаш
(ФОТО) Опасен спот на Елена Ристеска
Киселичка и Коловски настапија на њујоршката сцена
Новиот филм на Владимир Блажевски во Котбус
Џорџ Лукас подарува четири милијарди долари за образование
Почнуваат 21. СКОМРАХИ, посветени на Август Стриндберг
Доделени наградите на „ФАДФ Камера 300“
Проекција на „Трето полувреме“ на американскиот маркет
Краткиот филм „Шумарот“ ја освои Норвешка
„ХТЦ Виндоус фон 8Х“ во салоните на „Вип“
Пирамидата во Пјонгјанг ќе биде највисокиот хотел во светот
Филмот за Мајкл Џексон доаѓа во Скопје
Се продава масата на која е напишан романот „Дракула“
Борјан Цанев настапува со Софиската филхармонија
Концерт на Македонската филхармонија со Марсел Калифе
Почвата на Марс слична со почвата на Хаваите

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 14°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова совладетелка (1)
Жените на Тито
Настани
(ВИДЕО) Две жртви во железничка несреќа во Црна Гора
Несреќата се случила вчера попладне, кога воз налетал на железничка градежна машина, која била поставена во тунел на пру...
Светски ден на борба против дијабетесот
Меѓународната федерација за дијабатес проценува дека 366 милиони луѓе во светот имаат дијабетес, а бројот на заболени&nb...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |