Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
09.11.2012, 10:43

„Македонски лекарственици од 19 век“ од Михајло Георгиевски

Книгата содржи околу 800 рецепти кои луѓето во Македонија ги користеле пред два века за излекување од разни болести

Околу 800 рецепти кои луѓето во Македонија ги користеле пред два века за излекување од разни болести содржи неодамна објавената книга „Македонски лекарственици од 19 век“ на Михајло Георгиевски.

Рецептите се од седум зачувани ракописни книги т.н. лекарственици, напишани на македонски народен јазик. Во нив е објаснето како да се направи лек за одредена болест. Покрај лекови од народната медицина, за кои се употребуваат тревки (чаеви, билки, плодови и корени од растенија...) или други состојки (масла, алкохол, афионски катран, темјан, мед, сумпор...), има и лекови кои се приготвуваат со суеверие - делови од животни и со кажување молитва.

Лекарствениците содржат рецепти за болни и изнемоштени, за срце, очи, за разновидни главоболки (пр. од менување на умот), за лекување заразни болести, но и против душевни болки уплав, сафра, дерт, несоница...

Најобемниот ракописен лекарственик во Македонија е Зборникот на народни лекови од 19 век. Содржи 140 рецепти и се чува во Историскиот архив во Велес.

Лекарствениците нудат богат материјал за стручна анализа во алтернативната и фармацевтската медицина. Интересни се и зашто откриваат како се лекувале луѓето пред 200 години, а народниот јазик на кој се напишани е корисен и за проучување на македонските дијалекти.

Д-р Михајло Георгиевски ја истражува 40 години духовната културна историја на Македонија. Работел во Институтот за старословенска култура и во НУБ „Св. Климент Охридски“. Автор е на над 20 книги, а издавач на најновата, „Македонски лекарственици од 19 век“, е „2 Август С“ од Штип.


Статијата е прочитана 542 пати.

Испрати коментар„Животот на Пи“ и Џемс Бонд ќе го отворат киното во Скопје сити мол
(ФОТО) Се е подготвено за „Скопски фестивал“
(ФОТО) „Помеѓу рајот и пеколот“ награден во Швајцарија
Карл Лагерфилд го нацрта Обама како готвач
Кира Најтли - Никој не ги гледа моите гради
(ФОТО) „Феникс“ ја отвори првата евтина книжарница во земјава
На главната вечер на „Таксират“ - Кирил Џајковски
„Најубавите песни“ на Каролина
Машала, Ријана се соблече!
Бондовиот „Скајфол“ урива рекорди во САД
Архивот Бужаровски во дигитална форма
Циклус на Карлос Саура во Кинотека
Елпида Хаџи Василева ќе не' претставува на 55. Венециско биенале
(ФОТО) Триумф на Тејлор Свифт и Џастин Бибер
Ристо Лазаров награден со „Дијалог“ за „Ситночекорка“
Судот и забрани на Хали Бери да ја поведе ќерката во Франција
Деми Мур прогласена за најпосакувана средовечна жена
Елтон Џон сака уште едно дете преку сурогат-мајка
Промовирана „Македонскиот 19 век“ на Горан Калоѓера
Викенд со мирисот на пита-пастрмалија
Филмот „Трето полувреме“ прикажан во Њујорк
Во Велес отворена 8. Сликарско-копаничарска колонија „Папрадишки мајстори‘‘
Петар Темелковски добитник на Актерската награда за животно дело „Петре Прличко‘‘
Промовирана книгата „Господ не е голем“ на Кристофер Хичинс
Премиeра на филмот „Трето полувреме” во Њујорк
(ФОТО) Филхармонијата ќе се всели во новиот објект во 2014 година
Во Бугарија пронајдена златна ризница стара 2.400 години
Во три месеци два пати освоила премија на лото
Промовирана тритомна „Историја на црногорската книжевност“
(ФОТО) Концертот на Масимо набиен со емоции
Фестивалот „Синедејс“ ќе понуди 107 филмови
По Сенди, скапоцените ангели шетаа во Њујорк
Монографија за актерот Мите Грозданов
Промовирана книгата „Скопје и Старата скопска чаршија“
Филмскиот фонд распиша четири конкурси
Супер радио влезе во Гинис
„Суперхикс“ ќе упаѓа во средни училишта
Поповиќ ја преболува Северина со Марија Каран
Нобеловецот Мо Јан близок со член на Шведската академија?
Почнува „Локомоушн“, танц-фестивал за 2.600 евра
Композиторот Елиот Картер почина на 104 години
Изложба на уметникот Владимир Лукаш
(ФОТО) Опасен спот на Елена Ристеска
Киселичка и Коловски настапија на њујоршката сцена
Новиот филм на Владимир Блажевски во Котбус
Џорџ Лукас подарува четири милијарди долари за образование
Почнуваат 21. СКОМРАХИ, посветени на Август Стриндберг
Доделени наградите на „ФАДФ Камера 300“
Проекција на „Трето полувреме“ на американскиот маркет
Краткиот филм „Шумарот“ ја освои Норвешка
„ХТЦ Виндоус фон 8Х“ во салоните на „Вип“
Пирамидата во Пјонгјанг ќе биде највисокиот хотел во светот
Филмот за Мајкл Џексон доаѓа во Скопје
Се продава масата на која е напишан романот „Дракула“
Борјан Цанев настапува со Софиската филхармонија
Концерт на Македонската филхармонија со Марсел Калифе
Почвата на Марс слична со почвата на ХаваитеBILJANA, 09.11.2012 14:24:36
КАДЕ МОЖЕ ДА СЕ НАБАВИ ОВАА КНИГА?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Облачно

Четврток
Претежно облачно
Макс: 13°C, Мин: 2°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 14°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (2)
Јованка Будисављевиќ стапува на сцена
Настани
(ВИДЕО) Две жртви во железничка несреќа во Црна Гора
Несреќата се случила вчера попладне, кога воз налетал на железничка градежна машина, која била поставена во тунел на пру...
Светски ден на борба против дијабетесот
Меѓународната федерација за дијабатес проценува дека 366 милиони луѓе во светот имаат дијабетес, а бројот на заболени&nb...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |