Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
09.11.2012, 15:41

Промовирана книгата „Господ не е голем“ на Кристофер Хичинс„Атеистите можете слободно да ги сместите на листата не само на малцински, туку и ранливи групи, со оглед на третманот кој го имаат во македонското општество“, напиша меѓудругото во својата промотивна реч, Билјана Ванковска, професорка на Филозофскиот факултет, по повод денеска одржаната промоција на книгата „Господ не е голем“ од писателот и новинар Кристофер Хичинс, што на македонски јазик за прв пат ја издаде Фондацијата Отворено општество-Македонија.

Промоцијата беше првиот дел од, воедно одржаната дебата на која се разгледуваа различни погледи за религијата денес. „Благодарение на ова издание, „иконата на атеизмот“ Кристофер Хичинс стаса и во Македонија, која мнозина сакаат да ја нарекуваат Библиска земја. Мнозинството граѓани веројатно никогаш и не слушнале за овој брилјантен човек, а една книга е премалку да се долови она што беше една од централните теми на неговиот животен пат“, потенцира Ванковска. Таа познатиот автор кој почина минатата година, а кого многумина сеуште го сметаат за еден од најбрилјантните новинари од нашето време (Лондон обзервер), го опиша како „страствен оратор, полемичар и ангажиран интелектуалец кој одбиваше наметнати авторитети, световни или божествени, дури кога беа оправдувани за општо добро“.

Кристофер Хичинс остави незаборавни остри, критички текстови пишувани од, и за различни делови на светот. Беше и уредник на списанието „Венити феар“, а светот ќе го памети и по храброста до последниот ден, самиот да известува за сопствената болест, рак на хранопроводот. Промовирајќи ја книгата, уредникот на „Темплум“, Никола Гелевски потсети дека досега во Македонија текстови на Хичинс беа објавувани во изданијата на оваа издавачка куќа, во некој од броевите на „Маргина“, но и на веб- порталот „Окно“. (К.Б.)


Статијата е прочитана 840 пати.

Испрати коментар„Животот на Пи“ и Џемс Бонд ќе го отворат киното во Скопје сити мол
(ФОТО) Се е подготвено за „Скопски фестивал“
(ФОТО) „Помеѓу рајот и пеколот“ награден во Швајцарија
Карл Лагерфилд го нацрта Обама како готвач
Кира Најтли - Никој не ги гледа моите гради
(ФОТО) „Феникс“ ја отвори првата евтина книжарница во земјава
На главната вечер на „Таксират“ - Кирил Џајковски
„Најубавите песни“ на Каролина
Машала, Ријана се соблече!
Бондовиот „Скајфол“ урива рекорди во САД
Архивот Бужаровски во дигитална форма
Циклус на Карлос Саура во Кинотека
Елпида Хаџи Василева ќе не' претставува на 55. Венециско биенале
(ФОТО) Триумф на Тејлор Свифт и Џастин Бибер
Ристо Лазаров награден со „Дијалог“ за „Ситночекорка“
Судот и забрани на Хали Бери да ја поведе ќерката во Франција
Деми Мур прогласена за најпосакувана средовечна жена
Елтон Џон сака уште едно дете преку сурогат-мајка
Промовирана „Македонскиот 19 век“ на Горан Калоѓера
Викенд со мирисот на пита-пастрмалија
Филмот „Трето полувреме“ прикажан во Њујорк
Во Велес отворена 8. Сликарско-копаничарска колонија „Папрадишки мајстори‘‘
Петар Темелковски добитник на Актерската награда за животно дело „Петре Прличко‘‘
Премиeра на филмот „Трето полувреме” во Њујорк
(ФОТО) Филхармонијата ќе се всели во новиот објект во 2014 година
Во Бугарија пронајдена златна ризница стара 2.400 години
Во три месеци два пати освоила премија на лото
„Македонски лекарственици од 19 век“ од Михајло Георгиевски
Промовирана тритомна „Историја на црногорската книжевност“
(ФОТО) Концертот на Масимо набиен со емоции
Фестивалот „Синедејс“ ќе понуди 107 филмови
По Сенди, скапоцените ангели шетаа во Њујорк
Монографија за актерот Мите Грозданов
Промовирана книгата „Скопје и Старата скопска чаршија“
Филмскиот фонд распиша четири конкурси
Супер радио влезе во Гинис
„Суперхикс“ ќе упаѓа во средни училишта
Поповиќ ја преболува Северина со Марија Каран
Нобеловецот Мо Јан близок со член на Шведската академија?
Почнува „Локомоушн“, танц-фестивал за 2.600 евра
Композиторот Елиот Картер почина на 104 години
Изложба на уметникот Владимир Лукаш
(ФОТО) Опасен спот на Елена Ристеска
Киселичка и Коловски настапија на њујоршката сцена
Новиот филм на Владимир Блажевски во Котбус
Џорџ Лукас подарува четири милијарди долари за образование
Почнуваат 21. СКОМРАХИ, посветени на Август Стриндберг
Доделени наградите на „ФАДФ Камера 300“
Проекција на „Трето полувреме“ на американскиот маркет
Краткиот филм „Шумарот“ ја освои Норвешка
„ХТЦ Виндоус фон 8Х“ во салоните на „Вип“
Пирамидата во Пјонгјанг ќе биде највисокиот хотел во светот
Филмот за Мајкл Џексон доаѓа во Скопје
Се продава масата на која е напишан романот „Дракула“
Борјан Цанев настапува со Софиската филхармонија
Концерт на Македонската филхармонија со Марсел Калифе
Почвата на Марс слична со почвата на ХаваитеФилип, 09.11.2012 17:32:34
Kade moze da se najde knigata ???
Disillusioned, 09.11.2012 20:45:20
Одлична вест. Хич би бил вистинско освежување во оваа наша демохристијанизирана реалност. Само уште фали The God Delusion на Ричард Докинс.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Облачно

Четврток
Претежно облачно
Макс: 13°C, Мин: 2°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 14°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (2)
Јованка Будисављевиќ стапува на сцена
Настани
(ИНТЕРВЈУ) Ни треба отворање кон меѓународната публика
Синдромот на преголема амбициозност и непотребно комплицирање е карактеристичен за мала, изолирана средина, вели режисер...
(ВИДЕО) Две жртви во железничка несреќа во Црна Гора
Несреќата се случила вчера попладне, кога воз налетал на железничка градежна машина, која била поставена во тунел на пру...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |