Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
10.11.2012, 12:52
Петар Темелковски добитник на наградата за животно дело „Петре Прличко‘‘Наградата му е врачена во рамки на програмата на Денот на Општина Велес - 9 Ноември

На сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот‘‘ во Велес доцна синоќа му беше врачена Актерската награда за животно дело „Петре Прличко‘‘ за 2012 на актерот Петар Темелковски.

Наградата му е врачена во рамки на програмата на Денот на Општина Велес - 9 Ноември, која општина Велес по седми пат ја доделува заедно со Здружението на театарски работници „Џинот‘‘.

- Восхитен сум, радосен и горд што ја добивам наградата која го носи името на Петре Прличко, доајенот на македонското глумиште. Зборот легенда во последниве години е многу банализиран. Ако некој го заслужува епитетот легенда тоа со право е Петре Прличко. Затоа треба да внимаваме како го употребуваме неговото име. Петре Прличко е легенда чии дела односно бројни филмски и театарски улоги се бесмртни, изјави Темелковски.

Високата награда, актерот Петар Темелковски ја добива за своето четириесетгодишно искуство на театарската сцена и филмското платно. Темелковски има одиграно преку 70 главни ликови во македонските и театрите во соседните земји. Добитник е на повеќе награди.

Во чест на наградениот, велешкиот театарски ансамбл ја одигра претставата „Шашардисани времиња‘‘ во режија на Стојан Стојановски, а по текст на Благоја Ристески-Платнар.

Наградата „Петре Прличко‘‘ - статуетка со ликот на Петре Прличко и паричен износ од 30 илјади денари се доделува од 2006 година, а досега је имаат добиено Благоја Спиркоски-Џумерко,Емил Рубен, Петар Мирчевски, Благоја Чоревски, Мето Јовановски, Борис Чоревски и годинашниот лауреат Петар ТемелковскиСтатијата е прочитана 352 пати.

Испрати коментарЦиклус на Карлос Саура во Кинотека
Елпида Хаџи Василева ќе не' претставува на 55. Венециско биенале
(ФОТО) Триумф на Тејлор Свифт и Џастин Бибер
Ристо Лазаров награден со „Дијалог“ за „Ситночекорка“
Судот и забрани на Хали Бери да ја поведе ќерката во Франција
Деми Мур прогласена за најпосакувана средовечна жена
Елтон Џон сака уште едно дете преку сурогат-мајка
Промовирана „Македонскиот 19 век“ на Горан Калоѓера
Викенд со мирисот на пита-пастрмалија
Филмот „Трето полувреме“ прикажан во Њујорк
Во Велес отворена 8. Сликарско-копаничарска колонија „Папрадишки мајстори‘‘
Промовирана книгата „Господ не е голем“ на Кристофер Хичинс
Премиeра на филмот „Трето полувреме” во Њујорк
(ФОТО) Филхармонијата ќе се всели во новиот објект во 2014 година
Во Бугарија пронајдена златна ризница стара 2.400 години
Во три месеци два пати освоила премија на лото
„Македонски лекарственици од 19 век“ од Михајло Георгиевски
Промовирана тритомна „Историја на црногорската книжевност“
(ФОТО) Концертот на Масимо набиен со емоции
Фестивалот „Синедејс“ ќе понуди 107 филмови
По Сенди, скапоцените ангели шетаа во Њујорк
Монографија за актерот Мите Грозданов
Промовирана книгата „Скопје и Старата скопска чаршија“
Филмскиот фонд распиша четири конкурси
Супер радио влезе во Гинис
„Суперхикс“ ќе упаѓа во средни училишта
Поповиќ ја преболува Северина со Марија Каран
Нобеловецот Мо Јан близок со член на Шведската академија?
Почнува „Локомоушн“, танц-фестивал за 2.600 евра
Композиторот Елиот Картер почина на 104 години
Изложба на уметникот Владимир Лукаш
(ФОТО) Опасен спот на Елена Ристеска
Киселичка и Коловски настапија на њујоршката сцена
Новиот филм на Владимир Блажевски во Котбус
Џорџ Лукас подарува четири милијарди долари за образование
Почнуваат 21. СКОМРАХИ, посветени на Август Стриндберг
Доделени наградите на „ФАДФ Камера 300“
Проекција на „Трето полувреме“ на американскиот маркет
Краткиот филм „Шумарот“ ја освои Норвешка
„ХТЦ Виндоус фон 8Х“ во салоните на „Вип“
Пирамидата во Пјонгјанг ќе биде највисокиот хотел во светот
Филмот за Мајкл Џексон доаѓа во Скопје
Се продава масата на која е напишан романот „Дракула“
Борјан Цанев настапува со Софиската филхармонија
Концерт на Македонската филхармонија со Марсел Калифе
Почвата на Марс слична со почвата на ХаваитеБаџанак!, 10.11.2012 15:39:10
А бре овие баџанаците прават што сакаат во државата! Тие и диктираат на кутрата министерка за култура на кого и кога да му се доделуваат награди за животно дело, за спонзорирање на разни претстави итн. И таа мора да ги слуша, инаку лошо и се пишува! За баџанакот нема ограничување на мандатот и покрај напреднатиот животен век! Човекот сакал да игра тенис во Белград и „то је то!“
PERO MICEVSKI, 11.11.2012 04:56:17
Zasluzena nagrada za bratot Petar Temelkovki.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 15°C, Мин: 3°C

Вторник
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели од утре ќе почне со објавување на сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“ на својата интернет-страница.
Настани
Исхраната половина лек за дијабетесот
Исхраната мора да биде разновидна и да ги содржи сите видови продукти, речиси исто како и исхраната кај здравите луѓе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |