Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
01.11.2012, 14:59

Филмот за Мајкл Џексон доаѓа во Скопје„Споменик на Мајкл Џексон“ на бугарскиот режисер Дарко Лунгулов ќе се снима и во Македонија, а во него играат и Тони Михајловски и Петар Мирчевски

Во тек е снимањето на филмот „Споменик на Мајкл Џексон“, и наскоро екипата треба да го продолжи снимањето во Македонија.

Ова е второ авторско дело на бугарскиот сценарист и режисер Дарко Лунгулов, кој со неговиот претходен филм „Таму и овде“ ја доби наградата за најдобар дебитантски филм на Интернатионалниот филмки фестивал „Трибека“ во Њујорк. Со неговиот нов проект Лунгулов, исто така, победи на минатогодишниот „Манаки скрипт корнер“ за најдобро сценарио.

„Споменик на Мајкл Џексон“ е црна комедија која инспирацијата ја добива од несекојдневниот и необичен тренд на изградба на споменици на холивудски херои и поп икони на балканските простори (Брус Ли, Роки, Тарзан.....). Но, пред се', тоа е филм кој зборува за бизарноста на нашето секојдневие, за расизмот, за насилството и неприфаќањето на се' што е ново и различно од нашето опкружување, низ неколку шармантни и необични ликови.

Актерската екипа која ни ја раскажува приказната за споменикот на Мајкл Џексон е составена од Драган Бјелогрлиќ, Мирјана Карановиќ, Борис Трифуновиќ и нашите: Тони Михајловски и Петар Мирчевски.

„Споменик на Мајкл Џексон“ е копродукциски проект помеѓу Србија, Германија и Македонија и има добиено финансиска поддршка од Македонскиот филмски фонд како и од „Еуроимаж“.

Авторскиот дел на тимот кој го реализира овој проект е составен од реномирана екипа на интернационални автори меѓу кои се и Матијас Шоенинг како директор на фотографија, Кирил Спасевски е главен сценограф, за костимите се погрижи Зора Мојсиловиќ, додека снимател на звукот е Игор Поповски.

Македонски продуценти на филмот се „Дрим фектори“ и „Ака филм“.Статијата е прочитана 1042 пати.

Испрати коментарКраткиот филм „Шумарот“ ја освои Норвешка
„ХТЦ Виндоус фон 8Х“ во салоните на „Вип“
Пирамидата во Пјонгјанг ќе биде највисокиот хоте�� во светот
Се продава масата на која е напишан романот „Дракула“
Борјан Цанев настапува со Софиската филхармонија
Концерт на Македонската филхармонија со Марсел Калифе
Почвата на Марс слична со почвата на Хаваите„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |