Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
10.11.2012, 18:45
Во Велес отворена 8. Сликарско-копаничарска колонија „Папрадишки мајстори‘‘Изложени се триесетина ликовни дела од кои најголем дел слики масло на платно и резби, како и неколку вајарски дела

Во рамките на програмата за одбележување на Денот на општина Велес - 9 Ноември, синоќа во велешкиот Ликовен салон е отворена изложбата на дела создадени на 8. Сликарско –копаничарска колонија „Папрадишки мајстори‘‘ 2012.

Изложени се триесетина ликовни дела од кои најголем дел слики масло на платно и резби, како и неколку вајарски дела.

- Изложбата е успешна и таа стана препознатлив дел на Велес, потенцираа раководителите на изложбата Ангел Коруновски и Љубомир Бисинов. Колонијата веќе трета година се одржува во Велес, а првите пет години се одржуваше во селото Папрадиште во чест на бројните зографи, сликари и градители од ова планинско село под Солунска Глава, од кои најпознатиот е градителот на цркви Андреја Дамјанов.

Годинава, како и во претходните две, од 26 август до 5 септември ликовната колонија „Папрадишки мајстори‘‘ 2012 се одржа во Куќите на уметноста-куќата на семејството Касапови и на Јордан Хаџи Константинов - Џинот во стариот дел на Велес, изработени во прекрасна стара велешка архитектура и целосно обновени пред неколку години.

На колонијата учествуваа 14 сликари,12 резбари и копаничари и двајца вајари од Македонија, Русија, Србија, Бугарија и Црна Гора.Статијата е прочитана 452 пати.

Испрати коментар„Животот на Пи“ и Џемс Бонд ќе го отворат киното во Скопје сити мол
(ФОТО) Се е подготвено за „Скопски фестивал“
(ФОТО) „Помеѓу рајот и пеколот“ награден во Швајцарија
Карл Лагерфилд го нацрта Обама како готвач
Кира Најтли - Никој не ги гледа моите гради
(ФОТО) „Феникс“ ја отвори првата евтина книжарница во земјава
На главната вечер на „Таксират“ - Кирил Џајковски
„Најубавите песни“ на Каролина
Машала, Ријана се соблече!
Бондовиот „Скајфол“ урива рекорди во САД
Архивот Бужаровски во дигитална форма
Циклус на Карлос Саура во Кинотека
Елпида Хаџи Василева ќе не' претставува на 55. Венециско биенале
(ФОТО) Триумф на Тејлор Свифт и Џастин Бибер
Ристо Лазаров награден со „Дијалог“ за „Ситночекорка“
Судот и забрани на Хали Бери да ја поведе ќерката во Франција
Деми Мур прогласена за најпосакувана средовечна жена
Елтон Џон сака уште едно дете преку сурогат-мајка
Промовирана „Македонскиот 19 век“ на Горан Калоѓера
Викенд со мирисот на пита-пастрмалија
Филмот „Трето полувреме“ прикажан во Њујорк
Петар Темелковски добитник на Актерската награда за животно дело „Петре Прличко‘‘
Промовирана книгата „Господ не е голем“ на Кристофер Хичинс
Премиeра на филмот „Трето полувреме” во Њујорк
(ФОТО) Филхармонијата ќе се всели во новиот објект во 2014 година
Во Бугарија пронајдена златна ризница стара 2.400 години
Во три месеци два пати освоила премија на лото
„Македонски лекарственици од 19 век“ од Михајло Георгиевски
Промовирана тритомна „Историја на црногорската книжевност“
(ФОТО) Концертот на Масимо набиен со емоции
Фестивалот „Синедејс“ ќе понуди 107 филмови
По Сенди, скапоцените ангели шетаа во Њујорк
Монографија за актерот Мите Грозданов
Промовирана книгата „Скопје и Старата скопска чаршија“
Филмскиот фонд распиша четири конкурси
Супер радио влезе во Гинис
„Суперхикс“ ќе упаѓа во средни училишта
Поповиќ ја преболува Северина со Марија Каран
Нобеловецот Мо Јан близок со член на Шведската академија?
Почнува „Локомоушн“, танц-фестивал за 2.600 евра
Композиторот Елиот Картер почина на 104 години
Изложба на уметникот Владимир Лукаш
(ФОТО) Опасен спот на Елена Ристеска
Киселичка и Коловски настапија на њујоршката сцена
Новиот филм на Владимир Блажевски во Котбус
Џорџ Лукас подарува четири милијарди долари за образование
Почнуваат 21. СКОМРАХИ, посветени на Август Стриндберг
Доделени наградите на „ФАДФ Камера 300“
Проекција на „Трето полувреме“ на американскиот маркет
Краткиот филм „Шумарот“ ја освои Норвешка
„ХТЦ Виндоус фон 8Х“ во салоните на „Вип“
Пирамидата во Пјонгјанг ќе биде највисокиот хотел во светот
Филмот за Мајкл Џексон доаѓа во Скопје
Се продава масата на која е напишан романот „Дракула“
Борјан Цанев настапува со Софиската филхармонија
Концерт на Македонската филхармонија со Марсел Калифе
Почвата на Марс слична со почвата на ХаваитеИсправка, 10.11.2012 22:09:15
Отворена е изложба на делата створени за време на овогодинешната колонија Папрадишки мајстори која се одржа пред околу 3 месеца.
Vera, 11.11.2012 00:38:38
Вратете ја колонијата таму каде што припаѓа во Папрадиште.Овој начин на творење е чиста глупост.Струшки вечери на поезија во Скопје,Прохор Пчински во Пелинце,Папрадиште се слави на 50 км оддалеченост, во Веле��.Папрадишките мајстори ги инспирирал амбиентот, архитектурата,планината, а не урбаниот центар.Глупоста нема граници.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ситен дожд

Среда
Грмотевици со дожд
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 14°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова совладетелка (1)
Жените на Тито
Настани
(ВИДЕО) Две жртви во железничка несреќа во Црна Гора
Несреќата се случила вчера попладне, кога воз налетал на железничка градежна машина, која била поставена во тунел на пру...
Светски ден на борба против дијабетесот
Меѓународната федерација за дијабатес проценува дека 366 милиони луѓе во светот имаат дијабетес, а бројот на заболени&nb...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |