Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
13.11.2012, 16:08
Јаневски: Резултатот со Словенија не е неваженСелекторот за денешниот пријателски натпревар во Скопје, во кој Македонија ќе игра без осуммина стандардни репрезентативци, а капитенската лента ќе ја има Грнчаров

Дефанзивецот на бугарскиот прволигаш Ботев, Бобан Грнчаров, во отсуство на неколку стандардни македонски репрезентативци ќе ја преземе капитенската лента во денешниот пријателски натпревар со Словенија од 18 часот на Националната арена „Филип Втори Македонски“. Како што најави селекторот Чедомир Јаневски, дуелот ќе биде, пред се', тест за новоповиканите репрезентативци, но, и според Грнчаров, тоа н�� ја намалува амбицијата да се извлече победа против квалитетниот состав на Словенците.

„Словенија е силен противник, кој располага со квалитетни индивидуалци. Со самиот факт што станува збор за учесник на светските и на европските шампионати, јасно е каков состав ни гостува. Тоа ќе биде квалитетен тест за нас, но, и покрај тоа што ќе играме без дури осум стандардни репрезентативци, сепак, убедени сме дека имаме сили за позитивен резултат“, вели Грнчаров.

На вчерашната прес-конференција, пак, Јаневски нагласи дека нема да прави никакви формациски промени во тимот во однос на претходните натпревари со Хрватска и со Словенија, но ќе има одредени промени во имињата, со цел да се испробаат неколку фудбалери на одредени позиции.

„Нема да менуваме многу во формацискиот дел, освен што две до три нови имиња ќе има на одредени позиции. Не е неважно како ќе минеме резултатски на натпреварот, затоа и ќе се држиме главно на составот што играше против Србија“, истакна Јаневски.

А, од новините се очекува деби под палката на Јаневски на десниот бек Александар Тодоровски, игра од првата минута на централните дефанзивци Ванче Шиков и Грнчаров, како и промоција на напаѓачот на швајцарски Цирих, Адис Јаховиќ.

Ова ќе биде трет меѓусебен дуел, во кој Македонија влегува со две победи во претходните два, кои исто така беа од пријателски карактер. Токму Словенците беа соперникот во првиот меч на македонскиот национален тим, одигран на 13 октомври 1993 година во Крањ, на кој „црвено-жолтите“ славеа со 4:1. Неколку месеци подоцна „змајчеки“ гостуваа во Скопје, а Македонија победи со 2:0.Статијата е прочитана 743 пати.

Испрати коментарЈубилејна 50. победа на Македонија во историјата
Федерер бара побрзи терени
Брајант разочаран од Џексон, верува во Дантони
(ФОТОВЕСТ) Репрезентативците донираа за Боро Стаиќ
Кожув декласиран во Самоков
ХНС на удар за расизам на мечот со Македонија
Сто милиони фунти за англискиот првак од ТВ-правата
(ВИДЕО) Меси по четврти пат МВП во Примера
Лејкерси поразени од Сан Антонио, Њујорк и натаму гази
Хандановиќ - Штета што не игра Пандев
Новак инспириран од битката на татко му со болеста
Тери не ги скинал лигаментите на коленото
Леброн го извади Мајами во Хјустон
Македонија ќе тестира, Словенија сака да поентира
Трофејот од Лондон за Ѓоковиќ
Оташевиќ нов играч на МЗТ Скопје Аеродром
„13 Ноември“ за Димовски и за Металург
Меси пред Пеле по бр��ј на голови во една година
Мајк Д'Антони нов тренер на Лејкерси
Интер повторно на минус четири од Јувентус
Втора победа во серија на Лејкерси
Ѓоковиќ и Федерер во финалето на Мастерсот во Лондон
(ФОТО) МЗТ Скопје ја надигра и Цедевита

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 14°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова совладетелка (1)
Жените на Тито
Настани
(ВИДЕО) Две жртви во железничка несреќа во Црна Гора
Несреќата се случила вчера попладне, кога воз налетал на железничка градежна машина, која била поставена во тунел на пру...
Светски ден на борба против дијабетесот
Меѓународната федерација за дијабатес проценува дека 366 милиони луѓе во светот имаат дијабетес, а бројот на заболени&nb...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |