Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.11.2012, 13:36
Сто милиони фунти за англискиот првак од ТВ-праватаЗголемувањето на сумата што ќе ја добие шампионот е поради зголемувањето на вкупниот износ на ТВ правата на премиерлигата, која надмина сума од пет милијарди фунти

За прв пат во историјата, од сезоната 2013/14 тимот кој ќе триумфира во англиското првенство ќе добие над 100 милиони фунти од телевизиските права. Зголемувањето на сумата што ќе ја добие шампионот е поради зголемувањето на вкупниот износ на ТВ правата на премиерлигата, која надмина сума од пет милијарди фунти. Со секое вкупно зголемување на парите од ТВ правата се зголемува и буџетот кој треба да му при��адне на најдобриот тим во лигата.

Премиерлигата веќе има потпишано тригодишен договор со домашните ТВ куќи Скај и БТ, кој им гарантира 3 милијарди фунти. дополнителни 178 милиони фунти добиваат од ББЦ, а во најскоро време се очекува да биде подобрен договорот и со прекуокеанските ТВ куќи. Се очекува тој договор да достигне до 2 милијарди фунти годишно.


Статијата е прочитана 350 пати.

Испрати коментарИлиевски му пресуди на Жалгирис
Њујорк и натаму без пораз во НБА лигата
Металург трпеливо ќе го топи Киелце
Аргентинците без муниција против Саудиска Арабија
На Мајами не му лежат гостувањата во Лос Анџелес
(ВИДЕО) Неверојатен гол на Ибрахимовиќ против Англија
(ФОТО) Јубилејна 50. победа на Македонија во историјата
Федерер бара побрзи терени
Брајант разочаран од Џексон, верува во Дантони
(ФОТОВЕСТ) Репрезентативците донираа за Боро Стаиќ
Кожув декласиран во Самоков
ХНС на удар за расизам на мечот со Македонија
(ВИДЕО) Меси по четврти пат МВП во Примера
Лејкерси поразени од Сан Антонио, Њујорк и натаму гази
Јаневски - Резултатот со Словенија не е неважен
Хандановиќ - Штета што не игра Пандев
Новак инспириран од битката на татко му со болеста
Тери не ги скинал лигаментите на коленото
Леброн го извади Мајами во Хјустон
Македонија ќе тестира, Словенија сака да поентира
Трофејот од Лондон за Ѓоковиќ
Оташевиќ нов играч на МЗТ Скопје Аеродром
„13 Ноември“ за Димовски и за Металург
Меси пред Пеле по број на голови во една година
Мајк Д'Антони нов тренер на Лејкерси
Интер повторно на минус четири од Јувентус
Втора победа во серија на Лејкерси
Ѓоковиќ и Федерер во финалето на Мастерсот во Лондон
(ФОТО) МЗТ Скопје ја надигра и Цедевита

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Претежно облачно

Петок
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 1°C

Сабота
Сончево
Макс: 15°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (3)
Владетелот и совладетелката. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ИНТЕРВЈУ) Ни треба отворање кон меѓународната публика
Синдромот на преголема амбициозност и непотребно комплицирање е карактеристичен за мала, изолирана средина, вели режисер...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Фељтон Јованка |