Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
08.11.2012, 11:54

Монографија за актерот Мите Грозданов

Изданието содржи и семеен албум, како и текстови за Мите од десетина негови колеги и пријатели

Монографија за доајенот на македонското глумиште Мите Грозданов, насловена „Мите - сцена, живот..." од авторот и приредувач Борче Грозданов, ќе биде промвирана вечерва во Драмскиот театар-Скопје.

Низ 13 поглавја и многу фотографии е претставен животниот и творечкиот пат на актерот, со над четири и пол децении кариера. Опфатени се детството, училишните, студентските денови, патешествието од Белград, преку Струмица до Скопје, ѕвездените мигови од Драмски, па од Струмичкиот, Штипскиот, МНТ, Албанскиот и другите театри и фестивали. Опишана е и активноста во неговиот Театар Македонија, соработката со аматерите, како и неговото другарување со поезијата која, наведува авторот, е втората уметничка љубов на актерот.

Монографијата содржи и семеен албум, како и текстови за Мите од десетина негови колеги и пријатели: Ристо Стефановски, Бранко Ставрев, Ванчо Петрушевски, Кирил Андоновски, Ердоан Максут, Викторија Анѓушева, Митко Мурџев, Ацо Видиков, Диме Илиев, Коле Ангеловски...

Изданието во Драмски - матичниот театар на Грозданов, ќе го промовираат писателот Блаже Миневски и актерот Самоил Стојановски.

Приредувачот Борче Грозданов е автор и на други наслови за тетарот - „Чекори по ѕвездените штици“ (монографија по повод 50 години од Струмичкиот театар), и цеде со театарски критики „На (д) сцената“. Автор е и на збиките поезија „Пориви“, „Грст стихови“ и „Четириесет воздивнувања“.


Статијата е прочитана 384 пати.

Испрати коментарВо Велес отворена 8. Сликарско-копаничарска колонија „Папрадишки мајстори‘‘
Петар Темелковски добитник на Актерската награда за животно дело „Петре Прличко‘‘
Промовирана книгата „Господ не е голем“ на Кристофер Хичинс
Премиeра на филмот „Трето полувреме” во Њујорк
(ФОТО) Филхармонијата ќе се всели во новиот објект во 2014 година
Во Бугарија пронајдена златна ризница стара 2.400 години
Во три месеци два пати освоила премија на лото
„Македонски лекарственици од 19 век“ од Михајло Георгиевски
Промовирана тритомна „Историја на црногорската книжевност“
(ФОТО) Концертот на Масимо набиен со емоции
Фестивалот „Синедејс“ ќе понуди 107 филмови
По Сенди, скапоцените ангели шетаа во Њујорк
Промовирана книгата „Скопје и Старата скопска чаршија“
Филмскиот фонд распиша четири конкурси
Супер радио влезе во Гинис
„Суперхикс“ ќе упаѓа во средни училишта
Поповиќ ја преболува Северина со Марија Каран
Нобеловецот Мо Јан близок со член на Шведската академија?
Почнува „Локомоушн“, танц-фестивал за 2.600 евра
Композиторот Елиот Картер почина на 104 години
Изложба на уметникот Владимир Лукаш
(ФОТО) Опасен спот на Елена Ристеска
Киселичка и Коловски на��тапија на њујоршката сцена
Новиот филм на Владимир Блажевски во Котбус
Џорџ Лукас подарува четири милијарди долари за образование
Почнуваат 21. СКОМРАХИ, посветени на Август Стриндберг
Доделени наградите на „ФАДФ Камера 300“
Проекција на „Трето полувреме“ на американскиот маркет
Краткиот филм „Шумарот“ ја освои Норвешка
„ХТЦ Виндоус фон 8Х“ во салоните на „Вип“
Пирамидата во Пјонгјанг ќе биде највисокиот хотел во светот
Филмот за Мајкл Џексон доаѓа во Скопје
Се продава масата на која е напишан романот „Дракула“
Борјан Цанев настапува со Софиската филхармонија
Концерт на Македонската филхармонија со Марсел Калифе
Почвата на Марс слична со почвата на Хаваите„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 16°C, Мин: 2°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 16°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (48)
Напуштена и гладна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Музите на Хичкок и денес икони на стилот
Хероината на Хичкок не може да биде заменета со денешните старлети - таа не е бомбастична русокоса, туку грациозна дама...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |