Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.11.2012, 16:13

ХЕЦ „Тиквеш“ годинава произвела 94 милиони киловат-часови електрична енергија

Хидроелектричната централа „Тиквеш“ годинава има произведено 94 милиони киловат-часови електрична енергија и покрај лошата хридролошка состојба, информираа денеска од АД ЕЛЕМ.

„Засега планот за производство на електрична енергија е реализиран со 72 проценти, но постојат реални шанси да се оствари планираното производство на електрична енергија од 131 милиони киловат-часови. АД ЕЛЕМ во континуитет врши оптимизација и координација на производството во согласност со хидролошката состојба. Доколку во наредниот период се подобри хидрологијата, веројатно годишниот план од овој капацитет ќе биде целосно испол��ет“, изјави вчера портпаролот на ЕЛЕМ Мирче Котевски. Во моментов, според водниот потенцијал на вештачката акумулација „Тиквешко Езеро“ имало резерва за производство на уште 25 милиони киловат-часови електрична енергија.

Од ЕЛЕМ велат дека ХЕЦ „Тиквеш“ во текот на годината ги извршила сите планирани ремонтни активности и хидроелектраната е во одлична техничка кондиција. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 339 пати.

Испрати коментарВоениот лидер на Хамас убиен во изралески воздушен напад
Обама застана зад генералот Ален
Грчките работници му се приклучија на европскиот протест
(ФОТО) На Клинички ќе се штрајкува до договор со министерот
По признавање од Франција, сириските бунтовници може да добијат оружје
СДСМ со кривична пријава против непознат сторител за скандалот „Телеком“
„Тојота“ повлекува 2,77 милиони автомобили
Биометриските документи ќе станат главен филтер
Орбан - Името да не биде пречка за почеток на преговорите со ЕУ
Хрватскиот вицепремиер Чачиќ мора во затвор
Во Русија во сила новиот закон за велепредавство
„Златна зора“ под истрага за граничниот инцидент
Тракторист од Куманово загина кај Кратово
Навивачи со нож повредиле средношколец
Светски ден на борба против дијабетесот
Еден загинат во судир на три возила во Преспа
Македонија и Индонезија ќе ја интензивираат соработката
„Виси“ и деветтиот тендер за ОХИС
Гордон - Решение за името e неопходно за НАТО
Админстративците ќе се изначекаат за поголеми плати
(ВИДЕО) Две жртви во железничка несреќа во Црна Гора
Уапсен убиецот на манекенката од Нови Сад
ММФ се подготвува за нова фаза на грчката криза
(ФОТО) Започна штрајкот на лекарите
Светот лани постигна неславен рекорд на емисии на штетни гасови
Чесите заинтересирани за инвестирање во Македонија
Руфи Османи се двоуми за повторна кандидатура во Гостивар
Грција исклучена од гас��водот „Јужен тек“
Европа се мобилизира на Денот за солидарност и акција
Македонската група во новиот Конгрес со член повеќе
Груевски во Будимпешта ќе се сретне со унгарскиот премиер
Поддршка од Нечас за почеток на преговорите за членство во ЕУ
Во Франција има околу 300.000 „евтини“ странски работници
Чибишев - Лекарите од токсикологија нема да штрајкуваат
Ставрески - Македонија сигурно ќе биде дел од „Јужен тeк“
Нападната базата со македонски војници во Кабул
(ФОТО) Почит за ослободителите на Скопје
Македонија по десетти пат ќе се разеленува на 21 ноември
(ФОТО) Донација од МПМ и Државна лотарија за народните кујни
Ослободување од над 400 предмети за клевета
Владата ќе го следи одлевањето на капиталот од странските компании
Кери фаворит за министер за одбрана, Рајс за државен секретар
Вартоломеј и Стефан се поздравија по погребот на Максим
Автобуската станица во Скопје доби безжичен интернет
Манекенка брутално мачена и убиена во Нови Сад
Интерактивни електронски табли од Телеком за училиштата во Македонија
Почна ексхумацијата на Јасер Арафат
Груевски во Прага ќе се сретне со чешкиот премиер Нечас
Либерализација на постапката за регистрирање домени
Во сила забраната за лов на пастрмка на Дебарско Езеро и Радика
И американски командант во Авганистан во љубовна афера
Њујорк бара 30 милијарди долари за санација по налетот на „Сенди“
„Фејсбук“ блокира профили на „Златна зора“
Еврогрупата го продолжи рокот за фискално прилагодување на Грција
Скопје го одбележува Денот на ослободувањето
И Романија најавува блокирање
Грција
Загадениот воздух годишно убива 1.350 лица
Пронајдени човечки коски и делови од облека
Судот укажува на забрана за изнесување информации за „Монструм“
Вигенин - Реакциите кон Македонија и носат негативен имиџ на Бугарија
Младенов - Бугарија нема проблем со Македонија
СДСМ - Стечајците да земаат по 100 евра месечно
Постои потенцијал за продлабочување на соработката со Виетнам
Гонејќи дива свиња, го застрелал својот пријател
Со обуки ќе се унапредува капацитетот на граничната полиција
Мора да ја надминеме статус кво ситуацијата за членство во НАТО
Пахор и Тирк ќе се соочат во вториот круг на претседателските избори во Словенија
Лав избегал од кафез на циркуска претстава во Кавадарци
Собранието одлучи - клеветата веќе не е кривично дело
Се воведува систем за надворешна контрола на личните податоци
Државата со јавно наддавање ќе продава имот на Драган Даравелски
Нови оставки во Би-Би-Си
Со добра идеја, знаење и упорност до сопствен бизнис
Расмусен - Вратите на НАТО се отворени за нови членки
Груевски на Парламентарното собрание на НАТО
Експлозија во северниот дел на Косовска Митровица
(ФОТО) Две жртви во силна експлозија во Индијанаполис
(ФОТО) Поплавите на Хаити однесоа 17 жртви
Ердоган - Смртна казна за Брејвик
(ФОТО) Венеција под вода
Министерот Попоски во посета на Виетнам
Загина 18-годишна девојка, седуммина повредени
Роднините на загинатите од бродот „Илинден“ бараат пет милиони евра
Во Струмица потече природниот гас
Пронајдено мртво 17-годишно момче кај стара железничка„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 14°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова совладетелка (1)
Жените на Тито
Настани
(ВИДЕО) Две жртви во железничка несреќа во Црна Гора
Несреќата се случила вчера попладне, кога воз налетал на железничка градежна машина, која била поставена во тунел на пру...
Светски ден на борба против дијабетесот
Меѓународната федерација за дијабатес проценува дека 366 милиони луѓе во светот имаат дијабетес, а бројот на заболени&nb...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |