Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.11.2012, 15:24
Брајант разочаран од Џексон, верува во ДантониНајдобриот играч на Лејкерси жали што тренерот со кој ги постигна најголемите успеси не се врати во тимот

Откако претседателот на „езерџиите“ потврди дека Дантони ќе биде новиот стратег, а не Фил Џексон, кој наводно ги одбил, во јавноста се огласија најтрофејниот НБА-тренер и првата ѕвезда на тимот од Лос Анџелес, Коби Брајант. Џексон не го криеше своето разочарување од управата на Лејкерси, која практично го изиграла.

„Откако одлучија да го отпуштат Мајк Браун, добив повик од претседателот на Лејкерс, Џим Бас, кој заедно со генералниот менаџер Мич Купчак дојдоа во ��ојот дом. Разговаравме за моето враќање на клупата на Лос Анџелес, но ништо не се договориме, а не беа споменати ниту финансиите. Единствено што ми рекоа дека до понеделник ќе ја чекаат мојата одлука. Но во неделата вечерта ми јави Купчак и ме извести дека Дантони ќе биде новиот тренер. Иако ја почитувам нивната одлука, сепак мора да признам дека сум малку разочаран“, открива Фил Џексон за кого повеќето навивачи на „езерџиите“ имаа мислење дека тој е главниот виновник што не го презема кормилото на Лејкерси.

Вака размислува и Коби Брајант, кој е разочаран од Џексон, но истовремено се радува што ќе тренираат под палките на напаѓачкиот тренерски гениј.

„Пред да се дознае за промените разговарав со Џим Бас за неколку тренерски варијанти. Тогаш му реков дека мој фаворит е Дантони, но воопшто не знаев дека во игра е и Џексон. Откако дознав за него бев разочаран што не се врати во тимот, но искрено не сакав да ја дознаам причината бидејќи за мене тоа е губење време. Што се однесува до Дантони, тој е напаѓачки генијалец, за што ќе ви потврди секоја играч што имал можност да работи со него. Доста добро го познавам, знам какви се неговите ставови. Исто така е многу темпераментен, што искрено ми се допаѓа“, вели првата ѕвезда на Лејкерси од кои најмалку се очекуваше дека сезонава ќе ја почнат катастрофално лошо.

Статијата е прочитана 1010 пати.

Испрати коментарИлиевски му пресуди на Жалгирис
Њујорк и натаму без пораз во НБА лигата
Металург трпеливо ќе го топи Киелце
Аргентинците без муниција против Саудиска Арабија
На Мајами не му лежат гостувањата во Лос Анџелес
(ВИДЕО) Неверојатен гол на Ибрахимовиќ против Англија
(ФОТО) Јубилејна 50. победа на Македонија во историјата
Федерер бара побрзи терени
(ФОТОВЕСТ) Репрезентативците донираа за Боро Стаиќ
Кожув декласиран во Самоков
ХНС на удар за расизам на мечот со Македонија
Сто милиони фунти за англискиот првак од ТВ-правата
(ВИДЕО) Меси по четврти пат МВП во Примера
Лејкерси поразени од Сан Антонио, Њујорк и натаму гази
Јаневски - Резултатот со Словенија не е неважен
Хандановиќ - Штета што не игра Пандев
Новак инспириран од битката на татко му со болеста
Тери не ги скинал лигаментите на коленото
Леброн го извади Мајами во Хјустон
Македонија ќе тестира, Словенија сака да поентира
Трофејот од Лондон за Ѓоковиќ
Оташевиќ нов играч на МЗТ Скопје Аеродром
„13 Ноември“ за Димовски и за Металург
Меси пред Пеле по број на голови во една година
Мајк Д'Антони нов тренер на Лејкерси
Интер повторно на минус четири од Јувентус
Втора победа во серија на Лејкерси
Ѓоковиќ и Федерер во финалето на Мастерсот во Лондон
(ФОТО) МЗТ Скопје ја надигра и Цедевита

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Претежно облачно

Петок
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 1°C

Сабота
Сончево
Макс: 15°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (3)
Владетелот и совладетелката. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ИНТЕРВЈУ) Ни треба отворање кон меѓународната публика
Синдромот на преголема амбициозност и непотребно комплицирање е карактеристичен за мала, изолирана средина, вели режисер...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Фељтон Јованка |