Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
30.07.2012, 18:55

Од идната година помала основицата за пензија

Процентот за висината на пензијата се намалува за еден отсто и се утврдува на 1,61 отсто од пензиската основа, а ќе важи за пензиски стаж остварен по 1 јануари 2013 година

Основицата за пресметување на пензија се намалува од 1 отсто на 0,75 за мажи и на 0,86 за жени од висината на платата во изминатите години стаж. Оваа измена во Законот за пензиско и инвалидско осигурување, и покрај бројните реакции дека со неа ќе се намалат идните пензии за најмлаку 8 отсто, вчера доби виза од Собранието, а ќе се применува од јануари идната година. Со предложените измени процентот од кој се определува висината на пензијата, всушност се утврдува на 1,61 отсто од пензиската основа, а ова ќе важи за пензиски стаж остварен по 1 јануари 2013 година. Тоа значи дека осигуреник кој има 30 години пензиски стаж до 31.12.2012 година, процентот од пензиската основица ќе му се определува како и досега. Односно за 30 години пензиски стаж ќе добие 62 отсто (маж) или 72 отсто (жена).

Пратеникот Голупчо Ангелов од СДСМ на вчерашната собраниска расправа рече дека во Законот има сериозни измени со кои се прави директна штета на пезионерите. А според Панче Орцев од СДСМ, идните пензионери ќе имаат помала основица на пресметување на пензија.

Заменик-министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими, пак рече дека до крајот на годинава ќе има зголемување од пет отсто на пензиите и платите.

„Пензиите од 1 јануари 2011 година се усогласија за 0,75 проценти, а од 1 јули за 2,10 проценти или вкупното усогласување изнесува 2,86 проценти. Во 2007 година просечната пензија изнесува 7.848 денари, во 2008-9.541 денар, во 2009-10.057 денари, 2010-10.273 денари, 2011-10.682 денари. Секоја година имаме реален пораст на просечната плата“, посочи Ибрахими.

Кога беше предложено кратење на процентот на основицата за пензија, правните експерти предупредија дека пензиите во иднина може да бидат помали дури за 15 отсто и тоа најмногу ќе ги погоди оние кои не се пристапени во вториот пензиски столб и имаат над 40 години стаж, за мажи и над 35 години стаж, за жени. Од Владата, пак објаснувањето беше дека процентот од кој се определува пензијата треба да се приспособи, поради тоа што пензиите целосно се финансираат од уплатата на пензискиот придонес. Тоа, нема да влијае врз висината на пензијата, уверуваат од Министерството за труд и социјала, бидејќи нема да се ограничува досегашниот процент на пензиите од 80 отсто од платата.

Законските измени кои минаа на Праламентот, предвидуваат и корисниците на пензија еднаш годишно да доставуваат и потврда за живот до Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. Со неа ќе се спречеле досегашните манипулации околу исплатата на пензии на починати лица.(Ј.Ј.)


Статијата е прочитана 5617 пати.

Испрати коментар


evro-makedonec, 30.07.2012 19:20:08
Toa ne menuva nisto, i onaka nikoj penzioner nema da glasa za ovcarot i negovite ovci
koki, 30.07.2012 19:40:57
Со други зборови, она што Грујо ќе ти го даде, по некое време низ нос ќе ти го земе..........Наздравје пензионери, гласајте си го Грујо повторно...............
Ista penzija za site !!!, 30.07.2012 20:49:24
Ne zanm tochno za shto se raboti, no momentnite presmetki za penzija se ne realni vo odnos na realnata beda vo Makedonija. Taka imame sluchaj da obichen policaec (ne celosna SSS) sega zaminuva vo penzija so 29.000 denari, a negoviot postar kolega koj zamina vo penzija pred 5 godin, zema 17.000 denari. Se isto, edinstveno e razlikata 5 godini pomladi i 200 evra povece penzija. Za seto vreme, rabotnikot ne prima nitu zagarantiranite 8.050 denari. Pa neshto navistina ne e v red! Bi mi bilo milo ako so ovaa se neshto korigira. A najdobro bi bilo da site penzioneri primaat ista penzija, posebno shto seushte komunistichkata e aktuelna, a ne ovie stolbovi.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 35°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |