Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
30.07.2012, 19:42

Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни

Поради големиот број билети што им беа доделени на спонзорите и важни личности обичните гледачи не можеа да ги купат во слободна продажба

Организаторот на Олимписките игри поведе истрага за многубројните празни места во текот на првиот натпреварувачки ден. ВИП-местата за пливањето, како и терените на Вимблдон беа речиси празни.

Поради големиот број билети што им беа доделени на спонзорите и важни личности обичните гледачи не можеа да ги купат во слободна продажба.

„Оваа ситуација е многу фрустрирачка, публиката требаше да биде поттик за натпреварувачите. Ќе се потрудиме да дознаеме зошто ВИП-местата се празни“, изјави секретарот на Министерството за култура, Џереми Хант.

Засега како единствено решение за слабата посетеност на Игрите е пополнување на местата со армија на волонтери. Претежно станува збор за војници, студенти и лица од образованието, кои веќе добиле покана да се појават на критичните натпреварувања.


Статијата е прочитана 1216 пати.

Испрати коментарПо 33-ти пат Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро
Фе��пс најуспешен спортист на Олимписките игри
Тошак го соопшти списокот со фудбалери за дуелот со Литванија
Игра пинг-понг без една рака!
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Преглед на освојувачи на медали - 4.ден
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Шпанците ги спакуваа куферите
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија
Шевченко го напушта фудбалот
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Блажевски поспор три секунди од личниот рекорд
Олимпискиот дух е ослободен
Заедништвото е најважниот олимписки идеал
Почнуваат 30. Олимписки Игри во Лондон
Металург убедливо поразен и во реваншот

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Преглед на освојувачи на медали - 4.ден
По четвртиот натпреварувачки ден 43 држави имаат освоено медали...
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |