Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
30.07.2012, 19:34

Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот

Мечевите беа прекинати речиси цело попладне, а без прекин се играше единствено на централниот терен каде што беше пуштен целиот покрив

Тениската програма на вториот олимписки ден страдаше поради дождот и невремето кои се вообичаени за Лондон. Мечевите беа прекинати речиси цело попладне, а без прекин се играше единствено на централниот терен каде што беше пуштен целиот покрив. Затоа многу од мечевите беа преместени за вчера поради што првото коло се развлече во три ден.

Воведниот праг го поминаа сите главни фаворити без поголеми проблеми. Новак Ѓоковиќ мораше да игра три сета против Фабио Фоњини, но откако го скрши отпорот, лесно ја доби партијата. Со по 2:0 во вториот круг поминаа Енди Родик и Давид Ферер, а најтешко помина Жо-Вилфред Цонга, кој мораше да прави пресврт против Томас Белучи. Кај дамите, експресна победа, со само два загубени гејма оствари Марија Шарапова.

Невремето во Лондон ја попречи и велосипедсктата улична трка за жени и ги одложи коњичките натпревари.Резултати 1. коло:

(мажи) Ѓоковиќ (Србија) - Фоњини (Италија) 6:7, 6:2, 6:2, Ферер (Шпанија) - Посписил (Канада) 6:4, 6:4, Цонга (Франција) - Белучи (Бразил) 6:7, 6:4, 6:4, Чилиќ (Хрватска) - Мелцер (Австрија) 7:6, 6:2, Гаске (Франција) - Хасе (Холандија) 6:3, 6:3, Родик (САД) - Клизан (Словачка) 7:5, 6:4.

(жени) Шарапова (Русија) - Пеер (Израел) 6:2, 6:0, Азаренка (Белорусија) - Бегу (Романија) 6:1, 3:6, 6:1 Кербер (Германија) - Четковска (Чешка) 6:3, 3:0 предадено.


Статијата е прочитана 653 пати.

Испрати коментарЦонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Шпанците ги спакуваа куферите
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија
Шевченко го напушта фудбалот
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Блажевски поспор три секунди од личниот рекорд
Олимпискиот дух е ослободен
Заедништвото е најважниот олимписки идеал
Чавиќ - Олимпиското село е како Ибица
Федерер го заобиколи олимпиското село
Европскиот шампион се откажа од трката на 100 метри
Пирова победа за Ренова во Белорусија
Усеин Болт посакува четири олимписки злата
Денот на отворањето почна со ѕвонење на илјадници ѕвона
(ФОТО) Македонското знаме подигнато во Олимпиското село во Лондон
Почнуваат 30. Олимписки Игри во Лондон
Металург убедливо поразен и во реваншот
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Прв скандал на Олимпијадата, Севернокореанките го напуштија теренот

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |