Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
30.07.2012, 19:18

Шпанците ги спакуваа куферите

Фудбалерите на „црвената фурија“ го претрпеа и вториот пораз на ОИ во Лондон со што ги загубија шансите за следната фаза

Можеби ги нема Чави и Иниеста, но тоа никако не е и изговор за дебаклот што Шпанја го доживува во Лондон. Фудбалерите од земјата европски и светски првак загубија од Хондурас во второто коло од ОИ, со 1:0 и ги загубија сите шанси за пласман во четвртфиналето бидејќи ова е веќе втор пораз, после оној од Јапонија (0:1) на стартот.

Екипата составена од играчи кои лани беа јуниорски европски прваци, а предводени од асот на Челзи, Хуан Мата, потклекна пред мотивираните фудбалери на Хондурас уште рано во натпреварот. Бенгстон, во седмата минута го постигна клучниот гол, а Шпанците останаа без постигнат погодок и по 180 минути во Лондон.

Во нивната група, четврт-финале обезбеди Јапонија, со минималниот триумф над Мароко, а меѓу најдобрите осум е и Бразил откако со 3:1 ја победи Белорусија. Ренан погоди за кратка радост на Белорусите, но Пато, Нејмар и Оскар ги вратија работите во нормала.

Публиката на „Вембли“ имаше причини за задоволство бидејќи Велика Британија со 3:1 ја совлада селекцијата на Обединети Арапски Емирати. Автори на погодоците беа Гигс, Синклер и Стариџ.

Фудбал

Група А:
Сенегал – Уругвај 2:0, В. Британија – ОАЕ 3:1

Група Б: Мексико – Габон 2:0, Јужна Кореја - Швајцарија 2:1

Група Ц: Бразил – Белорусија 3:1, Египет – Нов Зеланд 1-1

Група Д: Шпанија – Хондурас 0:1, Јапонија – Мароко 1:0


Статијата е прочитана 907 пати.

Испрати коментарЦонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија
Шевченко го напушта фудбалот
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Блажевски поспор три секунди од личниот рекорд
Олимпискиот дух е ослободен
Заедништвото е најважниот олимписки идеал
Чавиќ - Олимпиското село е како Ибица
Федерер го заобиколи олимпиското село
Европскиот шампион се откажа од трката на 100 метри
Пирова победа за Ренова во Белорусија
Усеин Болт посакува четири олимписки злата
Денот на отворањето почна со ѕвонење на илјадници ѕвона
(ФОТО) Македонското знаме подигнато во Олимпиското село во Лондон
Почнуваат 30. Олимписки Игри во Лондон
Металург убедливо поразен и во реваншот
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Прв скандал на Олимпијадата, Севернокореанките го напуштија теренот

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 28°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |