Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
01.08.2012, 14:13

Тошак го соопшти списокот со фудбалери за дуелот со Литванија

Натпреварот Македонија - Литванија ќе се одигра на 15 август на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Џон Тошак денеска го објави списокот со играчи кои ќе бидат повикани за пријателскиот натпревар со Литванија.

Повик од Тошак добија селдниве 23 фудбалери: Наумовски Кристијан, Богатинов Мартин, Пачовски Томе, Грнчаров Бобан, Георгиевски Даниел, Тодоровски Александар, Новески Николче, Шиков Ванче, Мојсов Даниел, Ристовски Стефан, Попов Горан, Урдинов Јани, Глигоров Никола, Демири Мухамед, Шумуликоски Величе, Спировски Стефан, Хасани Ферхан, Тричковски Иван, Фазли Самир, Пандев Горан, Ивановски Мирко, Ибраими Агим и Трајковски Александар.

Натпреварот Македонија - Литванија ќе се одигра на 15 август на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје со почеток од 20 часот и 30 минути.

Овој дуел ќе биде последен тест за формата на македонските фудбалери пред септемврискиот настап против Хрватска и Шкотска во квалификациите за Светското првенство.

- За контролката со Литваниј повикав 20 играчи и 3 голмани, бидејќи сакам на последниот собир пред квалификациите да се видам со повеќето играчи и да и овозможам на федерацијата да обезбеди визи за играчите за Шкотска, патување за кое визната процедура е малку комплицирана. Морам да кажам дека месец август е малку незгоден термин за пријателски натпревар бидејќи играчите се во различни фази на кондициска подготовка и натпреварувачка форма. Дел од нив почнаа со првенствени натпревари, но некои се во фаза на подготовки за новото првенство. Ме радува што сите играчи се во добро здравје и нема повредени, освен Ибраими кој има полесна повреда, која ќе биде санирана до натпреварот со Литванците, изјави Тошак.


Статијата е прочитана 685 пати.

Испрати коментарЕфремов со најдобар резултат во кариерата
Френклин до злато со светски рекорд
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Ристеска 43. на 400 метри
Рекордна победа на американскиот „дрим тим“
Прва победа за македонската кошаркарска репрезентација на ЕП за јуниорки
Шарапова најбогата спортистка во светот
Три златни медали за Американците
САД и Кина во „војна“
Маринова последна во квалификациите на 800 метри слободно
Унгарецот Гуирта олимписки шампион со светски рекорд
По 33-ти пат Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро
Фелпс најуспешен спортист на Олимписките игри
Игра пинг-понг без една рака!
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Шпанците ги спакуваа куферите
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C

Понеделник
Сончево
Макс: 40°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |