Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.08.2012, 13:00

Владата со мерки за состојбата со пожарите

Oд 3 август годинава се воведува забрана за влез и движење во шумите за сите физички лица, а за прекршителите предвидени се високи казни

Владата на Република Македонија донесе одлука од 3 август годинава да се воведе забрана за влез и движење во шумите за сите физички лица. Забраната ќе важи до следното донесување на нова одлука, а за прекршителите предвидени се високи казни.
На барање на Дирекцијата за заштита и спасување, рече на денешната прес-конференција владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, Владата обезбеди 10 милиони денари за исплата на надомест за ангажирани обврзници за гасење пожари, резервни делови и прегледи на авиони и телефонски трошоци.

Владата, информираше Ѓорѓиев, одлучи од задолжителните резерви на нафта и нафтени деривати за гаснење на пожарите да отстапи 28.000 литри бензин БМБ и 98.200 литри дизел гориво.

- Се задолжува Дирекцијата за заштита и спасување во соработка со ЈП „Македонски шуми“ во текот на денешниот ден да достават до Министерството за одбрана и АРМ критични региони за надлетување и следење, а Министерството за одбрана се задолжува во наредниот период да врши надлетување и следење на регионите кои ќе бидат доставени. ЈП „Македонски шуми“ е овластено дополнително да ангажира работници за следење на ситуацијата и нивно вклучување во евентуални акции за спречување пожари, рече Ѓорѓиев.

Тој информира дека е формирана и работна група која во рок од 30 дена треба да изврши анализа на сите законски и подзаконски акти од аспект на надлежност во ситуација на пожари и поплави и да предложат мерки за подобрување на можностите за интервенција и превенција, со казнени мерки доколку има непочитување.

Ѓорѓиев потенцираше дека се задолжуваат Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Државниот инспекторат за шумарство и ловство и Шумската полиција во рок од седум дена од усвојување на оваа информација да достават детална информација за извршени контроли, како и информација за нивото на опременост на шумската полиција.

- ЈП „Македонски железници-Инфраструктура“ ќе преземе активности за отстранување, односно уништување на целата вегетација во близина на железничките пруги, која може да претставува опасност за предизвикување пожари. Претпријатието во рок од пет дена од усвојување на оваа информација ќе треба еден воз со цистерни за гасење пожари да постави на железничката станица во Велес и по потреба да биде активиран, нагласи Ѓорѓиев.

Владата ги задолжува МО и МВР доколку е потребно да вршат превоз на републички сили за заштита и спасување до опожарените површини. Во случај на опасност од појава на пожари и натаму може да се пријавува на бесплатниот телефонски број 195.

Ѓорѓиев информираше дека се препорачува општините постојано да ја следат состојбата во однос на пожарите и покрај територијалните противпожарни единици, да формираат и противпожарни единици од сезонски пожарникари.

- Владата потсетува дека, согласно законите за ловство, најстрого се забранува палење стрништа на отворено. За непочитување на оваа норма ќе следуваат најстроги санкции. Остануваме будно да ги следиме состојбите и да се интервенира кога ќе има потреба за тоа, подвлече Ѓорѓиев.


Статијата е прочитана 479 пати.

Испрати коментарБројот на жртвите од поплавите во Северна Кореја се искачи на 169
Hови две илјади оперативни вработувања
Утре топлотен бран од жолта фаза во Македонија
Локализирани пожарите низ Македонија
Франција бара контрола на увозот на јужнокорејски возила во ЕУ
Локализирани пожарите во Велес, Гевгелија и Куманово
Време е Македонија да побара признавање во ОН под уставното име
Генералното собрание на ОН усвои Резолуција за Сирија
Нов топлотен бран
СДСМ манипулира и врши притисок, струјата меѓу најевтините во ЈИЕ
Русија демантира дека нејзини бродови се упатиле кон Сирија
Руски воени бродови се упатија кон Сирија
Младенов - Да ги оставиме политичките толкувања на историјата во минатото
Обама за роденденски подарок ја посака Флорида
Регулаторната комисија да ги повлече правилникот и новите тарифници за струјата и парното
Oд утре нов топлотен бран
Иран се согласи на нови преговори за нуклеарната програма
(Обновено) Досиеjата на лустрираните објавени на Интернет
Вознемиреноста на Атина поради минатото
Пожарот кај велешко Карабуниште се` уште активен
Анан се повлекува од функцијата меѓународен посредник за Сирија
Сообраќајот во Дебар Маало од денеска еднонасочен
Cончево и топло
Пожарот на Cкопска Црна Гора ставен под контрола
Хоџај - Косово и Македонија имаат добри односи
„Прогрес“ се спои со Меѓународната вселенска станица
Сириските бунтовници извршуваат јавни ликвидации врз приврзаниците на Асад
Во Шпанија уапсени тројца припадници на Ал Каеда
Иванов - Сложни и единствени може да создадеме европска Македонија
Тинејџер со нож уби осум лица во Кина
Пожар во атарот на село Виниче
(ФОТО) Реформите и развојот продолжуваат
Светите преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј ќе бидат впишани во списокот на светиите
Да продолжиме да ја градиме Македонија како успешна приказна
„Јужен тек“ и гасификацијата ќе обезбедат енергетска сигурност на Македонија
Изгаснати се сите пожари во Македонија
ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН
Променливо облачно со пороен дожд и грмежи
Конститутивна седница на Советот на јавни обвинители
НАТО треба да остане во Авганистан се додека не си ја заврши работата
НБРМ ja намали прогнозата за растотот на БДП годинава
Честитка од премиерот Никола Груевски по повод Илинден
Сириските христијани бегаат од земјата стравувајќи од Mуслиманското братство
Во Прилеп отворен Институтот за композитни материјали и роботика
Дo МВР доставен фоторобот на терористoт од Бургас
Струјата поскапа за 9,83 проценти, парното од 3,75 до 3,88 проценти
Двајца српски војници загинаа на Копаоник
(ФОТО) ХЕЦ „Света Петка“ од денеска во функција
Честитка од претседателот Иванов по повод Илинден
Пожарот во Ресен се шири кон Пелистер, во Валандово активен, но под контрола
Пратениците од денеска на годишен одмор
Воспоставено снабдувањето со струја во Индија
Втори август неработен ден за сите граѓани
Променливо облачно со локален пороен дожд
НАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намален бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкротира уште во март годинава
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C

Понеделник
Сончево
Макс: 40°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |