Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
01.08.2012, 18:26

По 33-ти пат Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро

Bо утрешниот 33.Илинденски пливачки маратон ќе учествуваат шеесеттина пливачи од Македонија, Русија, Молдавија, Холандија, Бугарија и Србија

Шеесеттина пливачи од Македонија, Русија, Молдавија, Холандија, Бугарија и Србија ќе учествуваат во утрешниот 33-ти по ред Илинденски пливачки маратон што традиционално се плива во водите на Охридското Езеро, на патеката од плажата кај Горица до градското пристаниште во должина од 2,5 километри.

Пливачите се поделени во две староски категории, со тоа што постарите од 16 години ќе тргнат од стартот во 16, додека оние помладите во 16:30 часот. За најдобрите пливачи обезбедени се пехари и парична награда од по пет илјади денари.

Организаторот на маратонот, охридскиот пливачки клуб „Охридски бранови“ по повод одбележувањето на 80-годишен јубилеј од основањето, ќе му доделу плакета на Александар Маленко, најуспешниот пливач, кој излегол од редовите на клубот. Плакети уште ќе добијат и Пливачката федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт, Советот на Општина Охрид, како и спонзорите и помагателите на клубот.

Минатогодишните победници на малиот пливачки маратон на Охридското Езеро, Марко Блажески и Симона Маринова, како членови на македонската олимписка експедиција нема да учествуваат на утрешната трка.


Статијата е прочитана 522 пати.

Испрати коментарЕфремов со најдобар резултат во кариерата
Френклин до злато со светски рекорд
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Ристеска 43. на 400 метри
Рекордна победа на американскиот „дрим тим“
Прва победа за македонската кошаркарска репрезентација на ЕП за јуниорки
Шарапова најбогата спортистка во светот
Три златни медали за Американците
САД и Кина во „војна“
Маринова после��на во квалификациите на 800 метри слободно
Унгарецот Гуирта олимписки шампион со светски рекорд
Фелпс најуспешен спортист на Олимписките игри
Тошак го соопшти списокот со фудбалери за дуелот со Литванија
Игра пинг-понг без една рака!
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Шпанците ги спакуваа куферите
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C

Понеделник
Сончево
Макс: 40°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |