Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.08.2012, 13:45

Сириските христијани бегаат од земјата стравувајќи од Mуслиманското братство

Христијаните кои живеат во Сирија, масовно бегаат од земјата, во соседен Либан каде има бројна христијанска зедница, стравувајќи од Муслиманското братство во земјата, кое е најмоќниот дел од сириските опозициски сили, кои се борат за соборување на власта на претседателот Башар ал Асад.

Во разговор за Би-Би-Си, повеќе членови на сириската христијанска заедница тврдат дека целата на борбата е „забрзана исламизација“ на Сирија, во која доминанта улога има „Братството“ што го сочинуваат ортодоксни сунити. Тие ја обвинуваат Саудиска Арабија дека се наоѓа зад планот за исламизација и доведување на Муслиманското братство на власт.

Претставник на сириските христијани во Либан изјави дека таквиот план е мошне опасен за нив, како заедница, па затоа мора да бараат засолниште надвор од Сирија, но и дека е уште поопасен за земјата, која тешко може да се исламизира, како што тие велат, без тоа да не предизвика натамошно крвопролевање.

- Во Сирија живеат луѓе од разни верски заедници, па насилната исламизација ќе предизвика тешка меѓуверска војна, рече овој претставник.

Ова не е првпат, христијанската заедница да предупредува на опасноста за неа, доколку на крајот победат бутовниците, а особено доколку се создаде власт во која ќе доминираат Муслиманските браќа. кои веќе победија во Египет, а исламските партии се на власт и во Тунис.

Во интервју за телевизија Скај, раководителот на еден христијански манастир во Сирија откри за заканите што ги примаат од приврзениците на бунтовничките сили, за промената што ќе настане по победата на „револуцијата“.

Повеќето сириски христијани на почетокот од бунтот беа на страната на опозицијата, согласувајќи се со барањата за реформирање на земјата и за демократизација, но сега се дистанцираат од неа, затоа што Муслиманското братство ја презеде водечката улога во отпорот, а раководи и со оружените операции. Независни набљудувачи во Лондон оценуваат дека христијанската заедница е приклештена меѓу шиитите и сунитите, во нивната борба за доминација во Сирија.


Статијата е прочитана 1507 пати.

Испрати коментарБројот на жртвите од поплавите во Северна Кореја се искачи на 169
Hови две илјади оперативни вработувања
Утре топлотен бран од жолта фаза во Македонија
Локализирани пожарите низ Македонија
Франција бара контрола на увозот на јужнокорејски возила во ЕУ
Локализирани пожарите во Велес, Гевгелија и Куманово
Време е Македонија да побара признавање во ОН под уставното име
Генералното собрание на ОН усвои Резолуција за Сирија
Нов топлотен бран
СДСМ манипулира и врши притисок, струјата меѓу најевтините во ЈИЕ
Русија демантира дека нејзини бродови се упатиле кон Сирија
Руски воени бродови се упатија кон Сирија
Младенов - Да ги оставиме политичките толкувања на историјата во минатото
Обама за роденденски подарок ја посака Флорида
Регулаторната комисија да ги повлече правилникот и новите тарифници за струјата и парното
Oд утре нов топлотен бран
Иран се согласи на нови преговори за нуклеарната програма
(Обновено) Досиеjата на лустрираните објавени на Интернет
Вознемиреноста на Атина поради минатото
Пожарот кај велешко Карабуниште се` уште активен
Анан се повлекува од функцијата меѓународен посредник за Сирија
Сообраќајот во Дебар Маало од денеска еднонасочен
Cончево и топло
Пожарот на Cкопска Црна Гора ставен под контрола
Хоџај - Косово и Македонија имаат добри односи
„Прогрес“ се спои со Меѓународната вселенска станица
Сириските бунтовници извршуваат јавни ликвидации врз приврзаниците на Асад
Во Шпанија уапсени тројца припадници на Ал Каеда
Иванов - Сложни и единствени може да создадеме европска Македонија
Тинејџер со нож уби осум лица во Кина
Пожар во атарот на село Виниче
(ФОТО) Реформите и развојот продолжуваат
Светите преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј ќе бидат впишани во списокот на светиите
Да продолжиме да ја градиме Македонија како успешна приказна
„Јужен тек“ и гасификацијата ќе обезбедат енергетска сигурност на Македонија
Изгаснати се сите пожари во Македонија
ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН
Променливо облачно со пороен дожд и грмежи
Конститутивна седница на Советот на јавни обвинители
НАТО треба да остане во Авганистан се додека не си ја заврши работата
НБРМ ja намали прогнозата за растотот на БДП годинава
Честитка од премиерот Никола Груевски по повод Илинден
Во Прилеп отворен Институтот за композитни материјали и роботика
Владата со мерки за состојбата со пожарите
Дo МВР доставен фоторобот на терористoт од Бургас
Струјата поскапа за 9,83 проценти, парното од 3,75 до 3,88 проценти
Двајца српски војници загинаа на Копаоник
(ФОТО) ХЕЦ „Света Петка“ од денеска во функција
Честитка од претседателот Иванов по повод Илинден
Пожарот во Ресен се шири кон Пелистер, во Валандово активен, но под контрола
Пратениците од денеска на годишен одмор
Воспоставено снабдувањето со струја во Индија
Втори август неработен ден за сите граѓани
Променливо облачно со локален пороен дожд
НАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намален бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкротира уште во март годинава
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондонне се прај енглез, 01.08.2012 14:51:04
Христијаниве сами јасно си ја кажуваат маката, се плашат од муслиманските браќа да не ги исламизираат. Арно ама експе��тите од ЛОНДОН викаат се плашеле и од едните и од другите, затоа бегале ... Покварено ЕНГЛЕСКО лажење, и сега и порано низ целата историја, на сите страни.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C

Понеделник
Сончево
Макс: 40°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |