Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
29.07.2012, 16:43

(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ

Kандидатура на Ѓорѓоски со акламација беше одобрена од 110-те делегати присутни на денешното вонредно Генерално собрание на ФФМ

ФОТО: Петр Стојановски

Илчо Ѓорѓиоски е новиот претседател на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Единствената кандидатура на Ѓорѓоски со акламација беше одобрена од 110-те делегати присутни на денешното вонредно Генерално собрание на ФФМ што се одржа во Охрид.- Македонскиот фудбал има иднина. Оваа укажана доверба за мене претставува огромна обврска пред целата македонска, а пред се фудбалската јавност. Ветувам 24 часа посветеност во работата, транспарентност и дисциплина што ќе ја барам од сите, рече новиот претседател на ФФМ, притоа изразувајќи уверување дека идниот период ќе значи нова атмосфера и враќање на довербата во македонскиот фудбал.На Собранието едногласно беше усвоен и Предлог-статутот на ФФМ, изготвен од работна група на ФИФА, УЕФА и ФФМ, чие усвојување беше предуслов за избегнување суспензија на Федерацијата од Европската и Светската фудбалска асоцијација.

Претходно на Собранието беа верификувани мандатите на 15 нови членови на Федерацијата. Членови од општинските фудбалски сојузи од Битола и од Гевгелија притоа изнесоа забелешки на начинот на кој им биле одземени мандатите на одредени членови во ФФМ, како што беше речено, спротивно на одредбите од важечкиот статут на Федерацијата.

На чело на Фудбалската федерација на Македонија изминатите десет години беше Харалампие Хаџи-Ристески, кој на 17. овој месец поднесе неотповиклива писмена оставка на функцијата. Оставката беше верификувана од делегатите на денешното собрание, заедно со оставката на Управниот одбор на ФФМ.- Оставката ја поднесувам од лични причини. Решив да оставам простор на други, помлади луѓе кои се надевам дека ќе најдат начин подобро да ја водат Федерацијата, рече Хаџи-Ристески, заблагодарувајќи се на делегатите за соработката во изминатиот период.


Статијата е прочитана 1868 пати.

Испрати коментарДомаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Шпанците ги спакуваа куферите
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Хамилтон најбрз на трката за ГН на Унгарија
Одиграни натпреварите од 1.коло на женскиот одбојкарски турнир
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Винокуров олимписки шампион во велосипедизам
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија
Шевченко го напушта фудбалот
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Блажевски поспор три секунди од личниот рекорд
Олимпискиот дух е ослободен
Заедништвото е најважниот олимписки идеал
Чавиќ - Олимпиското село е како Ибица
Федерер го заобиколи олимпиското село
Европскиот шампион се откажа од трката на 100 метри
Пирова победа за Ренова во Белорусија
Усеин Болт посакува четири олимписки злата
Денот на отворањето почна со ѕвонење на илјадници ѕвона
(ФОТО) Македонското знаме подигнато во Олимпиското село во Лондон
Почнуваат 30. Олимписки Игри во Лондон
Металург убедливо поразен и во реваншот
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Прв скандал на Олимпијадата, Севернокореанките го напуштија теренот„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 25°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 18°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Кај жените Американката Дана Волмер го сруши рекордот на 100 метри пеперутка, додека Камерон Ван дер Бург од Јужна Африк...
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Hа патеката од 400 метри мешано, 16-годишната пливачка од Кина Шивен Је постави нов светски рекорд и освои златен медал...
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Силинг Ли го освои првиот златен медал на Игрите во стрелаштво во дисциплината 10 метри воздушна пушка...
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
Усеин Болт посакува четири олимписки злата

Дневник  | Вест | Теа Модерна | ��гласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |