Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
10.07.2012, 17:07

Антикорупциската се занимава само со опозицијата

Жешка и еднонасочна собраниска расправа за улогата на Комисијата за спречување корупција. СДСМ ги обвини антикорупционерите дека се владина филијала

Наум Котевски

Антикорупциската комисија е филијала на владејачката гарнитура, а не независно регулаторно тело, обвини опозицијата на вчерашната еднонасочна собраниска расправа, бидејќи пратениците од мнозинството одлучија да молчат, без да направат обид да ја заштитат претседателката на Комисијата, Љубица Корабовска.

За пратениците на СДСМ е несфатливо како е возможно во извештајот на оваа институција за 2011 година да стојат само три кривични пријави доставени до Јавното обвинителство и тоа за СДСМ, за управителот на А1 телевизија и за „Плус продукција“, за злоупотреби на средства за финансирање во изборната кампања. Ова, според нив, докажува дека комисијата селективно се бори со корупцијата.

„Дали овие три кривични пријави се сето она што успеавте да го сработите. Дали Антикорупциска комисија ја разгледуваше финансиската дупка од 3

милиони евра на ВМРО-ДПМНЕ за изборната кампања“, ја прашаа Корабовска пратеничките Весна Бендевска и Ана Павлова-Данева. Но, таа, како и за сите други прашања, реши да се брани со молчење, иако, како што потсети Бендевска, самата си напишала во биографијата дека поседува одлични комуникациски способности.

Бендевска ја праша Корабовска да не е случајно таа самостојниот референт во случајот со купопродажните договори на четирите стана на мајката на премиерот Груевски, бидејќи токму во тоа време работела во Јавното претпријатие за стопанисување со станбени објекти.

Данева, пак, нагласи дека според законот партиите имаат посебна сметка за иборната кампања. „Таа по изборите се затвора. ВМРО-ДПМНЕ ја затворил, а не ги исплатил парите. Што ќе го советувате сега претседателот Никола Груевски. Или нема да му кажете ништо затоа што станува збор за кривично дело за кое не го известувате обвинителството“, рече Данева.

Пратеничката од СДСМ, Билјана Казанџиска рече дека во Македонија е на сцена еден нов вид анекс-корупција. „Тука предничи Министерството за култура. Некој треба да ги провери и милионските износи дадени за документарците на МТВ и рекламните кампањи на ВМРО-ДПМНЕ“, порача Казанџиска.

Претседателката Корабоска, пак, уверува дека во борбата против корупцијата никој не е поштеден. „Нема неселективно работење. Државната комисија е независно тело кое работи согласно со законите и значи секој еден кој што ќе се огреши ќе одговара пред нашите закони, нема селективност и нема компромис со корупцијата“, изјави Корабоска, која беше обвинета од опозицијата дека не ни може да бидете член на Антикорупциска, бидејќи, спротивно на законот има завршено факултет за туризам.

Инаку, во годишниот извештај на Комисијата е наведено дека во периодот од јануари до декември 2011 година, таак работела врз 716 предмети од областа на спречувањето на корупцијата, а од нив се решени 516. Комисијата поднела 13 иницијативи за кривично гонење и тоа девет во областа на спречување корупција во вршење на јавните овластувања, една од областа на спречувањето на корупцијата во вршењето работи од јавен интерес и три од областа на спречување на корупцијата во политиката.


Статијата е прочитана 852 пати.

Испрати коментарВо Лерин не стигнуваат ниту грчки возови
Австрија и Словачка ќе лобираат за преговори
Капацитетот на лустраторите на проверка?
Заврши пријателството со солунскиот градоначалникItar Pejo, 11.07.2012 00:34:07
Ovie od antikorupciska sto si go zamisluvaat svetot koga ce se sluci smena vlasta?
demokrat, 11.07.2012 01:29:50
Monologizinara Debala. Demokratija ala DPMNE.
ФЕЛИКС, 11.07.2012 09:28:05
Значи работата на антикорупциска може да се подели во повеќе фази во кој шатевската опозиција е во право но и во криво.Во право е околу селективноста,треба сите да одговаарат и власта за предизборното фингирачко финансирање на партиите.Во криво се што своето фингирано финансирање го покираат со ,,види што прави власта,,А фингирањето нивно е што лажат за финансирање да потрошиле околу 500-600.000 евра за кампањата.Само локумот и кафето вредат околу 300.000 евра,а кадесе трошковите митингашки, реклами по сите медиуми и т.н Па само на А1 му должат околу 6мил евра.Да беа платени 33% проценти од долгот на А1 ќе беше платен.Власта својот долг ќе го плати на ,,куково лето,,ама ќе се реваншира преку рекламите.Е сега оваа од антикорупциска не е соодветна поради факултетот за туризам, а што правиме кога критичар е онаа со звршени социјални студии.Значи и ,,грне и капаче,,несоодветно според наобразбата.
Istocna Makedonija, 11.07.2012 10:22:08
Ako se smeni vlasta,ke ima nov sostav na Korupcis ka,pardon Antikorupciska,koj ke udri po ovie,koi sega udiraat.Nasa stvarnost,revansizmi ,vrtnje v krug,talkanje v mesto i duri,vrakanje i nazad.Tragi komicno.
Трпе, 11.07.2012 17:58:35
Покрај големото недомакински арчење на народните пари а народот се вовлекува во се поголема сиромаштија во РМ нема потреба за фрлање на пари и по вакви непродуктивни крлежи како што се корупциската комисија и комисијата за лустрација.Но со промената на власта некој ке го крка стапот.Секогаш страдат ниските ешалони.Која мачка јаде маст не треба да се плаши и од стап.(како соучесници во криминал)

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 34°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 38°C, Мин: 17°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови Вари
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Еден од најдобрите македонски стрип цртачи, беше награден со специјалната награда во чест на Миодраг Величковиќ – Мивел,...
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Ѓорѓи Шемов се натпреваруваше со научен труд од областа на заштитата на животната средина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |