Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Хроника
11.07.2012, 16:40

Газдата на синџирот ресторани „Кај Злате“ си го одзеде животот

Смртта на 49-годишниот Златко Митковски претставува вистински шок за голем број скопјани кои ги посетуваа неговите ресторани

Љубиша СтанковиќСопственикот на синџирот ресторани „Кај Злате“, завчеравечер си го одзеде животот, скокајќи од вториот кат на зградата во која живееше на улицата „Истарска“, во непосредна близина на „Олимпискиот базен“ во Скопје. Неговото семејство, пријателите и редовните гости во познатиот скопски ресторан, се шокирани од веста за смртта на 49-годишниот Златко Митковски. Во овој момент не може со сигурност да се каже кој бил мотивот познатиот угостител да крене рака врз себе.

Трагичниот настан, кој се случил околу 22,30 часот, го потврдуваат и од МВР, но оттаму не кажуваат ништо повеќе за загинувањето на 49-годишниот Златко Митковски.

„Точно е дека имаме регистрирано несреќен случај и во овој момент можеме само да потврдиме дека за настанот имало дојава малку по 22.30 часот. По извршениот увид не биле констирани повреди кои би укажале на евентуална насилна смрт. Сепак, ние ќе почекаме на резултатите“, велат од Министерството за внатрешни работи.

Трагичната вест за смртта на познатиот скопски угостител, вчера, молскавично одекна на социјалните мрежи, но и меѓу неговите познаници, пријатели и соседи.

„Немам што да кажам. Шокирана сум од она што се случи. Беше прекрасен човек и добар сосед. Многу мирен човек!“, ни изјави една сосетка на Митковски.

Митковски, наводно имал здравствени проблеми и му претстоела хируршка интервенција. Според непотврдени информации, тој во вторникот попладне дошол дома истоштен и затоа решил малку да прилегне и да се одмори. Сето ова се случувало некаде околу 20 часот во миговите додека во станот биле и негови блиски. Неколку часа подоцна, си го одзел животот.

Трагичната вест за смртта на скопскиот бизнисмен со шок и неверување ја примија и многу скопски угостители кои го познавале. Синџирот ресторани коишто Митковски ги поседуваше во Скопје, вчера беа отворени за редовните посетители. Вработените не сакаат да коментираат ништо во врска со ненадејната смрт на нивниот газда.

Златко Митковски, повеќе од петнаесетина години е сопственик на повеќе ресторани во центарот на Скопје и во населбата Аеродром.


Статијата е прочитана 7217 пати.

Испрати коментарПовредените војници на домашно лекување
„Мајка ми е убиена поради нејзината добрина“
Со нож нападнат лидерот на ВМРО - ДПМНЕ во Битола

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денескаSite Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 18°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по силното невреме
Противпожарната единица во текот на ноќта интервенирала на 28 места...
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови...
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Во име на вработените на Медиа Принт Македонија наградата ја прими Виктор Доневски, извршен директор во компанијата...
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |