Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
12.07.2012, 12:33

Во Израел пронајдено древно богатство вредно половина милион долари

Археолозите пронашле ќуп со злато во близина на националниот парк Аполонија закопан за време на Крстоносните војни

Израелски археолози пронајдоа повеќе од сто златни монети - динари од периодот на Крстоносните војни, а кои денеска вредат околу половина милион долари, објави сајтот Дискавери. За откритието заслужни се археолошки тимови од Универзитетот во Тел Авив и владини организации кои водат грижа за природата и националните паркови.

Тие пронашле ќуп со злато во близина на националниот парк Аполонија, некогашна староримска населба која била заземена за време на Крстоносните војни.

- Пронајдовме 108 динари и четвртина динари, и тоа е едно од најголемите количества монети пронајдени во средновековна археолошка локација во Израел, изјави професорот Орен Тал, началник на одделението за археологија на Универзитетот. Златните монети ги закопале витези од Малтешки ред познати како Суверен ред на Свети Јован Ерусалимски од Родос и од Малта.

Археолозите сметаат дека златото е закопано непосредно пред утврдувањето да падне во рацете на муслиманската војска.

Монетите биле во оптек во текот на 12 и 13 век. На нив се наоѓаат имиња и натписи на легенди за локални владетели, како и благослов, а на одделни има и датум и ознаки кои укажуваат на градот во кој се исковани, како што се Александрија или Триполи. Откако ќе заврши дешифрирањето на текстот на монетите тие ќе бидат префрлени во некој од музеите во Ерусалим или во Тел Авив.


Статијата е прочитана 994 пати.

Испрати коментарАнтигона вечерва го отвора фестивалот „Стоби“
Промовиран музејски каталог претставен со брајово писмо
Почнува 50. јубилејна Галичка свадба
Синот на Силвестер Сталоне пронајден мртов
Лучано Товоли е добитник на „Златна камера 300“
(ФОТО) И покрај малерот со времето, „Ромео и Јулија“ го стартуваше „Охридско лето“
Американка го тужу Џастин Бибер поради „трауми“
HP ја претстави новата флота на бизнис компјутери
Почна 10.Пиво фест во Прилеп
Деветгодишно дете заработи 250.000 фунти од своите слики
(ОБНОВЕНО) „Охридско лето“ отворено со задоцнување од час и половина
На пеколни жештини, Пивофест разладува
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Швеѓанец бил милијардер два часа
Кејти Холмс се врати под закрила на католичката црква
„Ромео и Јулија“ го отвора 52. „Охридско лето“
Почнува 13. Егзит фестивал
Среќен 50. роденден „РОЛИНГ СТОУНС“!
(ФОТО) Кристина Арнаудова се разладува во Котор
Една од најбогатите жени во Британија најдена мртва
Концерт на канадскиот оркестар „Вест Кост Симфони“ на „Скопско лето“
Паразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 18°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по силното невреме
Противпожарната единица во текот на ноќта интервенирала на 28 места...
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови...
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Во име на вработените на Медиа Принт Македонија наградата ја прими Виктор Доневски, извршен директор во компанијата...
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |