Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
11.07.2012, 16:32

Глобалист

Три македонски приказни

Љупчо Поповски

Загубениот Чекор

Судбината на македонските кошаркари во Венецуела како со елмајз го пресече македонското огледало, кое ги прикажа двете лица на овдешниот бог Јанус. Кошаркарите играа слабо во Каракас, немаа концепција, немаше заедништво, немаше жар, па дури и желба. Слично како и со ракометарите во Шведска. Јавноста се почувствува дека е измамена, политичарите скусени за уште еден спектакл, портата во Скопје посиромашна за уште еден „триумф“.

Кошаркарите ги облеваше студена пот таму близу до екваторот, откако две недели се приспособуваа на американските услови прво во Атланта, па во Порторико. Се изморија од приспособување.

Зошто им натоваривме толку многу вреќи со наша надеж на нивните грбови, зошто очекувавме дека можат да одиграат уште една трансцедентална кошарка, но без урнебесот на трибините, кој беше главниот адреналин за успех. Зошто мислевме дека тие се единствениот спас за нашите фрустрации, за нашите неуспеси во секојдневието; зошто мислевме дека само со нивното заминување во Лондон на Олимпијадата ќе докажеме дека сме рамноправни со другите нации.

Многу, многу фрустрации префрливме во дворот на ракометарите и кошаркарите и очекувавме дека тие со самовилско стапче ќе ја исполнат нашата фонтана на желби, да бидат поголеми отколку што е државава, да бидат умешни, итри, истрајни, да бидат победници до последниот меч... да бидат она што ние не сме. Затоа, заборавете ги пцостите, загубените илузии, разочараноста својствена на свежите вереници – најдоброто нешто што треба да ни се случи е да се соочиме со сопствениот лик во огледалото.

На Олимпијадата во Лондон ќе одиме со четворица спортисти (кои збираат пари за патики) благодарејќи на даровите на Меѓународниот олимписки комитет, а не поради нашите заслуги. Македони��а го загуби спортот во ударничкиот занес да се гради големиот стадион, тениските игралишта, спортските сали. Тие ќе останат, но ќе бидат наменети за аматери и за гледачите составени од нивните роднини и блиски пријатели. Може да поставиме наградно прашање за тоа кога ќе биде наполнета фудбалската арена во Скопје за еден прволигашки меч. Рокот на погаѓање ќе биде 20 години и сосем е веројатно дека тоа нема да се случи дотогаш.

Така е кога ги изместуваш приоритетите – „Не е се' во облекувањето“, велеше фамозниот Мики Рубироза во култната серија за Бане Бумбар. И навистина е така, стадионите и тениските игралишта ќе останат само каприц на некои што ја водат оваа земја, но ќе ги нема врвните спортисти. Ќе останат заглавени на дното, близу до аматерите, а ние ќе ги проколнуваме дека биле главните измамници на нашите надежи. Ордените за неосвоени медали не ги прават спортистите подобри, туку ја цементираат филозофијата дека за купување на довербата ни е поважен сахаринот од вистинскиот шеќер.Архитектите и тишинатаМитко Хаџи Пуља, архитект кој сака со својот израз да ја д��пира модерната, неодамна за неговиот прославен белградски колега Богдан Богдановиќ рече дека „неговото дело, веројатно, најдобро може да се дефинира преку синкретичниот алхемиски тетраграм, кој тој самиот ни го пренесува како своја верба, а тоа е: да знаеш, да умееш, да се осмелиш и да молчиш. Да молчиш значи да можеш да ја живееш тишината, да го живееш немерливото...“

Овие зборови се наменети за фамозниот Богдановиќ „архитектот – поет“, но ќе биде извонредно важно да чуеме што мисли Хаџи Пуља за тишината на целата архитектонска армада (освен неколку исклучоци) за реизградбата на центарот на Скопје; за магичниот допир на барокот кој треба да поттикне спомени што никогаш ги немало; за архитектонските масакри со менувањето на фасадите на капиталните градби (како коцките на Це-Ка). Важно ни е да чуеме што мисли Хаџи Пуља за Градскиот трговски центар во Скопје на кој му се шие барокниот костум, а тој е во комисијата која треба да одлучува за кројката. Конечно, би било убаво да знаеме дали би се согласил на неговиот авангарден проект на објектот на „Лумикс“ пред зградата на ЕВН, некој друг да му нагрне барокна ќулавка за да не штрчи од околината.

Нашите архитекти се стопија во тишината – немо гледаат или ја вртат главата кога се осакатуваат проектите на нивните колеги, кога на секои 30 дена се носат нови планови за центарот на Скопје, кога го затрупаа со скулптури бисерот во епицентарот на главниот град – паркот „Жена-борец“, кога се креира непостоечко минато, а светот се натпреварува со архитектонски чуда. Митко Хаџи Пуља е во право кога го споменува зборот тишина – но треба да го намени за неговата фела, за целиот нејзин молк. Добро би било барем студентите да ги храбри на бунт во размислувањата и на копнеж по фантастични идеи, за не да одат по трасираниот пат кон малограѓанско затишје.Македониjа во ДубровникБи требало човек да знае да чита во кристална топка, па да открие дали Андерс Фог Расмусен, Штефан Филе, Филип Гордон, Карл Билт, Бојко Борисов... биле разочарани што во Дубровник, на „Кроација самитот“, изминатиот петок и сабота не го сретнаа нашиот премиер Никола Груевски. Не знаеме што би кажала кристалната топка - дали тие и дваесетина други високи политичари од Европа не го ни забележале отсуството на нашиот премиер (од Владата рекоа дека имал службени обврски, затоа бил испратен министерот Никола Попоски. Тие „службени обврски“, еве, траат една недела, премиерот исчезна од јавноста).

Во Дубровник на самитот (кој станува најважен политички годишен собир на Балканот) се расправаше за „изградба на државата и искуството во ЕУ“. Таму беа луѓето со кои Груевски има важни теми за разговор. Што би можел да им каже ним нашиот премиер. На генералниот секретар на НАТО, Расмусен, Груевски би му ги дообјаснил оние гневни пораки во интервјуто пред Самитот во Чикаго – дека тие не значат оти сакаме да скршнеме од патот кон Алијансата, но и дека некогаш не можат да се исконтролираат големите незадоволства. „НАТО е нашата иднина, бидејќи друга не сакаме и не можеме да имаме, но направете нешто во воениот клуб да не се чувствуваме како несакани деца кои ги поттурнуваат настрана“.

Да беше во Дубровник ќе можеше на некоја од масите на терасата над морето да седне со бугарскиот премиер Борисов и да побара објаснување за неговите остри зборови околу идејата за „Северна Македонија“, за нелогичното заладување на односите меѓу двете земји. Ќе можеше да го покани Борисов да дојде во Македонија, да поразговараат за заедничка прошетка низ Охрид и да се договорат како двајцата соседи со толку испреплетена историја да си помогнат едни на други.

Помошникот на Хилари Клинтон и алфа и омега за американската политика на Балканот, Филип Гордон, веќе не го брка нашиот премиер низ Европа како што тоа го правеше пред неколку години. Во Вашингтон сигурно не кренале раце од нас, но тоа е сега љубов од дистанца. Груевски можеше да го праша Гордон (кој беше и во Белград и во Приштина) зошто изјавува дека Америка е „загрижена за развојот на ситуацијата во правосудството и во медиумите во Македонија“. Зошто кога зборува – „инвестиравме многу во успехот на Македонија, но алармирани сме од знаците за растечка тензија меѓу заедниците“ – тоа го кажува со доза на разочараност и вели дека тешко е да се прогнозира кога би можело да дојде до решение за името. Можеше Груевски да го праша Гордон од каде извира ваквата американска перцепција, но „службените обврски“ не му дозволија да седне на масата каде што се разговара за проекцијата на европската иднина.


Статијата е прочитана 1662 пати.

Испрати коментарВодно го враќа ударот
Стадионите плачат за реконструкција
Кредити да се делат, но и долгот да се вратиМарко, 12.07.2012 00:48:37
За кошаркарите сте потполно во право. За архитектурата исто, само да ве потсетам дека студентите еднаш го дигнаа гласот и им беа испратени крстоносци, а за премиерот, па ништо чудно, тој цело време бега од „непријатни“ разговори.
ФЕЛИКС, 12.07.2012 08:16:42
Во Дубровник беше и изборниот губитник од Србија г-дин Тадиќ,по препорака на САД.Па по таа логика требаше да биде таму и Шатевскиот илузионист.Дали непоканувањето е од заборав,нерелевантност или нешто трето.
jovan, 12.07.2012 09:39:18
Sportot nemalo potreba povtorno da go spomnuvate vo politicka konotacija. I da pobeduvame i da gubime, sport si e sport i pripaga vo sportskata rublika. Toa sto nekoj ovde so drzavni pari pravi spektakli za osvoeno 4to mesto, plaka i opremuva so cirkuzantski rekviziti *navivaci patrioti* da odat i navivaat, e problem koj trebase na vreme da si go svatime kako problem. No nekoj, za pliticki celi i interesi, pravese od komarec, slon. Sega, vo ovaa situacija koga so sportot ja doziveavme najgolemata katastrofa do sega(duri i na Olimpjadata ke ne nema) molcat kako k***i ,kako nisto da ne se slucilo. No toa e, znaat kako uspesite da si gi prepisuvaat za sebe, a neuspesite da gi brisat kako da ne postojat. Zatoa i opstojuvaat na Vlast bez nikakov problem.
za licemerieto na perifernite nacii, 12.07.2012 11:53:38
Odlichna vivisekcija na nashata malogragjanska malenkost, i za iluzijata za sportskite pobedi, so krienjeto od svetot na nasheto premierche i so pokazhuvanje po ime na arhitektot koj sedi na dve stolchinja. Mitko Hadzi Pulja e ODGOVOREN za ova shto ni se sluchuva zatoa shto UPORNO si sedi vo komisijata i gi odobruva (zlo)delata od Sk 2014. Parata e poslatka od integritetot, a od druga strana kje ni raskazhuva gachki za golemite lugje. Toj ne e dostoen da zboruva za edne intelektualec kako Bogdan Bogdanovic
МИЛАН од Пехчево, 12.07.2012 12:17:44
Се направија многу Спортски сали и Тениски игралиста за бизнис. Се издаваа на деца и младинци да играат за пари. Не ги направија за напредок на спортот и изградба на таленти. Бизнис,пари ,пари. Тоа е девизата на власта.
*A Branko?*, 12.07.2012 12:53:03
Interesno, nikade ne prochitav deka Branko e kriv! A tokmu toj ne go izvestil za samitot vo Dubrovnik, nitu pak sam poshol kako Tadic. Za kosharkarite i da ne zborime kolku e kriv ili za proektot Skopje-2014. I vo razgovorite so patriotite se pomalku ja slusham taa floskula. Samo Feliks ostana dosleden i uporen.
Mudrec, 12.07.2012 13:15:54
Ima nekolku sporni tezi vo tekstov. Prvo, znaevme deka ke se raduvate na neupehot na kosarkarite, no toa sto ne uspeaa ne ne pravi neramnopravni so drugite nacii. Zosto ni nametnuvate kompleks na poniska vrednost?Kako toa - мислевме дека само со нивното заминување во Лондон на Олимпијадата ќе докажеме дека сме рамноправни со другите нации - Jas ne mislev taka, se cuvstvuvam ramnopraven so site drugi nacii vo sekoe vreme. Vtoro, mislite deka ke cekate 20 godini da se napolni stadionot? Jas bi rekol 15 dena, do mechot Vardar-Bate. Treto, sto e nelogichno sto se zaladeni odnosite so sosed koj ne negira isto kako i grcite? Da ne sme nie vinovni sto bugarite sakaat da glumat velesila vrz nas? Prestanete vekje so vakvi omalovazuvacki tekstovi kon sopstvenata nacija !

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што п��ават денескаSite Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 18°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по силното невреме
Противпожарната единица во текот на ноќта интервенирала на 28 места...
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови...
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Во име на вработените на Медиа Принт Македонија наградата ја прими Виктор Доневски, извршен директор во компанијата...
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |