Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
12.07.2012, 15:53

На пеколни жештини, Пивофест разладува

Во Прилеп се е подготвено за почетокот на јубилејното 10-то по ред издание на „Пивофест“.

Штандовите каде се точи ладно, освежително пиво од бројни македонски и светски брендови,но и оние вкусна скара се отворени. Доаѓаат и првите гости, колку од градот, државата, толку и од странство. Туристичкиот воз, огромниот велосипед, пајтонот...штандот за масажа и отрезнување..едноставно се е подготвено за пречекот на туристите. Следниве три дена ќе се јаде, пие, ќе се игра и пее со музиката и изведбите на познатите балкански ѕвезди. Како шлагворд на забавата ќе биде настапот на Лепа Брена и Петар Грашо.

Од најмладите па до најстарите, цел Прилеп ќе живее со фестивалот на пивото. Освен на 26-те штандовите, и на тој простор од над 4000 м2 во центарот на градот каде што ќе има луда журка, веселбата ќе се одвива со сите ресторани во старата чаршија, во домови. Чаршијата секој дуќан ќе биде отворен со одлука на општинскиот совет до раните утрински часови. А во кафеаните, рестораните, баровите и куфулињата ќе биде уште повесело. Дополнителни доживувања, изненадувања, се во духот на Пивофест и за збогатување на забавата во градот на пивото и скарата.

„Одлично е. Ние доаѓаме од Швајцарија, специјално го темпиравме времето на нашата посета, да се совпадне со Пивофестот и да уживаме.Целото семејство со нашите роднини, еве допатувавме од Битола, за да уживаме во оваа забава„, изјавија гостите од Швајцарија кои ги затекнавме на еден од отворените штандови во Прилеп.

На Могилата ќе има простор за кампување, а камперите ќе бидат секое бесплатно послужувани со кафе, во знак на топло добредојде од домаќините, од организаторот, прилепската локална самоуправа.

„Очекуваме многу поголема посета од сите изминати години. Се е подготвено, останува туристите да не посетата и да уживаат во убавините, можностите за забава и релаксација што ги нуди ова јубилејно издание на Пивофест, кое ќе изминае во најдобар ред, зашто сме одлично екипирани и синхронизирани со тимовите од надлежните институции со цел во Прилеп пивожурката да биде беспрекорна од безбедносен и хигиенски, од здравствен аспект“, потенцира градоначалникот Марјан Ристески.

Во градот нема ниту едно слободно место во хотелите, а нема ни домаќинство кое нема да пречека барем еден гостин од другите градови кој сака да биде дел од оваа журка. (М.Т.)


Статијата е прочитана 795 пати.

Испрати коментарАнтигона вечерва го отвора фестивалот „Стоби“
Промовиран музејски каталог претставен со брајово писмо
Почнува 50. јубилејна Галичка свадба
Синот на Силвестер Сталоне пронајден мртов
Лучано Товоли е добитник на „Златна камера 300“
(ФОТО) И покрај малерот со времето, „Ромео и Јулија“ го стартуваше „Охридско лето“
Американка го тужу Џастин Бибер поради „трауми“
HP ја претстави новата флота на бизнис компјутери
Почна 10.Пиво фест во Прилеп
Деветгодишно дете заработи 250.000 фунти од своите слики
(ОБНОВЕНО) „Охридско лето“ отворено со задоцнување од час и половина
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Во Израел пронајдено древно богатство вредно половина милион долари
Швеѓанец бил милијардер два часа
Кејти Холмс се врати под закрила на католичката црква
„Ромео и Јулија“ го отвора 52. „Охридско лето“
Почнува 13. Егзит фестивал
Среќен 50. роденден „РОЛИНГ СТОУНС“!
(ФОТО) Кристина Арнаудова се разладува во Котор
Една од најбогатите жени во Британија најдена мртва
Концерт на канадскиот оркестар „Вест Кост Симфони“ на „Скопско лето“
Паразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 18°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по силното невреме
Противпожарната единица во текот на ноќта интервенирала на 28 места...
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови...
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Во име на вработените на Медиа Принт Македонија наградата ја прими Виктор Доневски, извршен директор во компанијата...
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |