Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
11.07.2012, 14:05

Една од најбогатите жени во Британија најдена мртва

Засега нема објаснување за причината за нејзината смрт, но е уапсен нејзиниот сопруг Ханс Раусинг

Една од најбогатите жени во Велика Британија, Ева Раусинг (48), е пронајдена мртва во нејзината куќа, во отмениот лондонски кварт Кадоган Плејс во Белгревија, соопшти синоќа Скотланд Јард.

Засега нема објаснување за тоа што е причина за нејзината смрт. Претставник на полицијата потврди дека е уапсен нејзиниот сопруг Ханс Раусинг, наследник во шведската бизнис империја Тетра Пак. Тој е уапсен во врска со смртта на сопругата како и за поседување дрога. Одведен е во полициска станица во центарот на Лондон, но веднаш потоа е префрлен во медицинска установа, поради предозираност.

Во возилото на Ева Раусинг полицијата исто така нашла дрога како и лекови за смирување. Брачниот пар Раусинг, кој долги години живее во Велика Британија,каде живее и еден дел од династијата наследници на Тетра Пак се во брак 20 години и имаат четири деца.

За нив од порано се знае дека се зависници на дрогата. Ева, која е Американка и ќерка на еден од богатите членови на Бордот на "Пепси Кола", го запознала својот иден сопруг во една болница во САД за рехабилитација од наркоманијата. Во 2008 година, тие двајцата беа уапсени од лондонската полиција, кога кај нив случајно беше најдена дрога, при влегувањето на прием во американската Амбасада во Лондон. Но, тие подоцна беа ослободени и против нив не беше подигнато никакво обвинување. Ханс Раусинг сениор, свекор на починатата, е рангиран на 88 место меѓу најбогатите во светот на листата на списанието "Форбс", за 2012 година, со имот што се проценува на 10 милијарди долари.

Семејството Раусинг богатството го има направено од откритието на тетра-пак пакувањето во 60-те години на 20 век кога наместо во шишиња, млекото почна да се пакува во специјално направена картонска амбалажа за течности.


Статијата е прочитана 1509 пати.

Испрати коментарПочнува 10. јубилеен „Пиво фест“ во Прилеп
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Во Израел пронајдено древно богатство вредно половина милион долари
Швеѓанец бил милијардер два часа
Кејти Холмс се врати под закрила на католичката црква
„Ромео и Јулија“ го отвора 52. „Охридско лето“
Почнува 13. Егзит фестивал
Среќен 50. роденден „РОЛИНГ СТОУНС“!
(ФОТО) Кристина Арнаудова се разладува во Котор
Концерт на канадскиот оркестар „Вест Кост Симфони“ на „Скопско лето“
Паразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 34°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 38°C, Мин: 17°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови Вари
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Еден од најдобрите македонски стрип цртачи, беше награден со специјалната награда во чест на Миодраг Величковиќ – Мивел,...
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Ѓорѓи Шемов се натпреваруваше со научен труд од областа на заштитата на животната средина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |