Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
12.07.2012, 14:53

(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе МичоЕден од најдобрите македонски стрип цртачи, беше награден со специјалната награда во чест на Миодраг Величковиќ – Мивел, награда која за прв пат е воспоставена минатата година

Михајло Димитриевски, познат како Тхе Мичо, на Балканската смотра на млади стрип автори ја доби наградата за Сатиричен стрип каиш 2012. Еден од најдобрите македонски стрип цртачи, беше награден со специјалната награда во чест на Миодраг Величковиќ – Мивел, награда која за прв пат е воспоставена минатата година.

Тхе Мичo или Михајло Димитриевски е познат по цртежи за анимираната серија „Еднооки“, стриповите и анимациите за кучето Петко +, цртач на балканските стрип серијали „Вековниците“ и „Забава за целото семејство“, детскиот стрип „Чунга Лунга“ и голем број на други стрипови  и илустрации.

„Наградата секако е сатисфакција но посетата на самата смотра е она што мене лично ми беше поважно, разговор со други стрип автори, критичари, размена на стилови да не кажам искуства, запознавање на нови правци во стрипот. Со неколку зборови овој собир е местото кај што мора да се биде за секој стрип автор“, вели Тхе Мичо.Наслов на наградениот стрип е „Волшебното катче на Цане“, приказната за дете кое се обидува да се снајде во македонските транзициони премрежја притоа соочувајќи се со морални и индивидуални кризи, институционални и социо-културолошки предизвици. Бегството како неминовно транзициско решение е во безбедноста на фантазијата.

Артистичкиот израз на Тхе Мичо беше оценет како сурово реалистичен со ненаметлив сарказам и со присутна натуралистична линија. Стрипот може да се погледне на страната на Македонски стрип форум www.makstrip.com.mk или на фејсбук профилот на ТхМичо.

Балканска смотра на млади стрип автори е еден од најстарите стрип фестивали на овие простори. Се одржува во Лесковац веќе 14 години кој е еден од центрите на стрипот во Србија. На 14-тата стрип смотра учествуваа 394 стрип автори од 16 земји. Македонските стрип автори се редовни учесници и секоја година понесуваат некоја награда.„Македонската стрип заедница постои и е една од поценетите на овие простори за што зборува и фактот дека секоја година добиваме некоја награда. Се шириме и стануваме се побројни што е одлично и од културолошки аспект затоа што тоа значи дека стрипот како мултимедијална уметност а сепак во ова време класична, не ги изгубил своите вредности и сe уште се јавуваат и млади деца кои се заинтересирани за стрипот“, вели Тхе Мичо.

Наградите беа дефинирани и доделени од страна на жирито составено од Јурица Дикиќ, стрип цртач и карикатурист, Нинослав Миљковиќ, стрип цртач и карикатурист и Предраг Станковиќ, стрип теоретичар и писател.Статијата е прочитана 504 пати.

Испрати коментарАнтигона вечерва го отвора фестивалот „Стоби“
Промовиран музејски каталог претставен со брајово писмо
Почнува 50. јубилејна Галичка свадба
Синот на Силвестер Сталоне пронајден мртов
Лучано Товоли е добитник на „Златна камера 300“
(ФОТО) И покрај малерот со времето, „Ромео и Јулија“ го стартуваше „Охридско лето“
Американка го тужу Џастин Бибер поради „трауми“
HP ја претстави новата флота на бизнис компјутери
Почна 10.Пиво фест во Прилеп
Деветгодишно дете заработи 250.000 фунти од своите слики
(ОБНОВЕНО) „Охридско лето“ отворено со задоцнување од час и половина
На пеколни жештини, Пивофест разладува
Во Израел пронајдено древно богатство вредно половина милион долари
Швеѓанец бил милијардер два часа
Кејти Холмс се врати под закрила на католичката црква
„Ромео и Јулија“ го отвора 52. „Охридско лето“
Почнува 13. Егзит фестивал
Среќен 50. роденден „РОЛИНГ СТОУНС“!
(ФОТО) Кристина Арнаудова се разладува во Котор
Една од најбогатите жени во Британија најдена мртва
Концерт на канадскиот оркестар „Вест Кост Симфони“ на „Скопско лето“
Паразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“Marija!, 12.07.2012 16:30:40
Bravo za Mico!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 18°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по силното невреме
Противпожарната единица во текот на ноќта интервенирала на 28 места...
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови...
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Во име на вработените на Медиа Принт Македонија наградата ја прими Виктор Доневски, извршен директор во компанијата...
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |