Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
11.07.2012, 17:04

Владата со ново лице пред јавноста

Тимот на премиерот ја менува тактиката во пресрет на жешката политичка есен и локалните избори напролет

Горан Адамовски

Владата ја смени тактиката за комуникација со јавноста. Ново лице ги промовира нејзините ставови, ги брани нејзини политики, ги претставува проектите и ги објаснува реформите и речиси секој ден држи прес-конференции. Според најавите, новопромовираниот портпарол Александар Ѓорѓиев би требало да им биде постојано на располагање на новинарите, дури и кога прашањата нема да им се допаднат на министрите и на премиерот. Триесетгодишниот Ѓорѓиев, за почеток, има многу поразличен настап од својот претходник Мартин Мартиновски, кој, како што ни изјави, и натаму останува задолжен за информации од Владата.

Ѓорѓиев во саботата дебитираше на прес-конференција на Владата, на која зборуваше за подобрување на дијалогот со Грција. Деновиве, сам пред новинарите беше оставен да го објаснува напредокот на земјава во претпристапните преговори со Европската комисија, а вчера зборуваше и за препораките на Владата за топлотниот бран. Досега не беше пракса владиниот портпарол сам да држи конференции за печат. Таа улога, главно, им припаѓаше на министрите, за прашања од нивните ресори. Во почетокот, пак, беше практика главен говорник да биде премиерот Никола Груевски, а зад него да стои целиот негов кабинет.

Зошто токму сега доаѓа до комплетно свртување на „пиарот“ на Владата е прашањето што ја заинтригира јавноста. Според некои размислувања, Владата беше принудена на ваков потег по засилената промоција на опозицијата, која со „работното лето“ влезе во секторот во кој властите беа неприкосновени - медиумите. Други сметаат дека е апсолутно легитимно Владата да има активен портпарол што е пракса во сите успешни европски примери. Трети, пак, се уверени дека станува збо�� за подготовка на властите во пресрет на жешката политичка есен и локалните избори напролет.

„Генерално, мислам дека е за поздравување Владата да има активен портпарол, а новинарите да добијат човек кому ќе може да му се обратат во секое време и да го прашаат за различни работи. Нормална техника е Владата да има гласноговорник со секојдневни настапи. Но, прашањето е дали тој ќе служи само за промоција на ставовите на Владата или ќе одговара на сите прашања? Портпаролот, според функцијата, треба да ги има сите информации во и околу Владата во малиот прст и да им ги сервисира на новинарите. Ако го направи тоа - тогаш секоја чест“, вели политикологот Петар Арсовски.

Ѓорѓиев, нормално за почеток, покажува силна волја да воспостави коректни односи со новинарите. Достапен е, комуникативен на секоја тема, не признава погодни и незгодни прашања. Вели дека не планира да се смени, уверува дека ниту заморот нема да го принуди да стане како дел од неговите колеги, кои забораваат на улогата што ја имаат, па на пример, по цел ден се недостапни или не се јавуваат на службениот мобилен телефон, платен од граѓаните.

„За квалитетно информирање, треба да има пред се' дела и вредност, кои се стремиме да ги создаваме, аргументи, факти, прецизни и јасни информации, и најважно, држење до зборот. Зборот многу вреди, тешко се стекнува кредибилитетот, кој макотрпно и посветено го градевме“, вели Ѓорѓиев, претопувајќи се во Владата со „ние“. Објаснува дека целта е да се допре до граѓаните, да им се доловат реформите или проектите, односно погодностите што можат да ги добијат.

Неговиот претходник Мартин Мартиновски, во изјава за нашиот весник, објаснува дека со новиот колега ќе се засили тимот задолжен за односи со јавноста. Новинарите за Мартиновски ќе ви кажат дека е малку крут, особено кога се во прашање информации што не и' одат во прилог на Владата. Сега, кога курсот е сменет, периодот што претстои ќе покаже какви ќе бидат промените и кој ќе има корист од нив.


Статијата е прочитана 2914 пати.

Испрати коментарИнтервју - Никој нема право да ме нарече предавник
Шеќеринска на средба на социјалиститe од Балканот во СолунIstocna Makedonija, 12.07.2012 08:12:40
Novi lica,a kade se novite idei,realizacii na proekti, vrabotuvanja za mladi,namaluvanje na siromastija, vlez vo NATO i EU...A novite lica neka paradiraat, povtorno preferirame forma bez sodrzina.
od ostrijot, 12.07.2012 09:55:20
da vladata ja menuva taktikata samo navikite ostanuvat isti dosega se faleja i lazeja aod sega kese falat i nema daja kazuvat vistinata.
ммк, 12.07.2012 10:02:58
Добро е што владата промовира нови лица.Најверојатно тоа е во врска со новиот бран,ами што праимре со БИчиклиски.До кога ке ни ги отекува со стари и излитени фрази веке напамет научени и прашања по којзнае пат на исти стил поставени.Зарем тој не составен дел на владеачката партија и не подлежи на новиот бран.Се откажува ли владејачката партија од возобновување на партиските органи и форми и облици ноз кои дејствува или се работи само са нови фаци експоненти на власта.Ова е уште еден обид на јавноста да и се фрла прашина во очи.Наместо нови идеи и нови остварувања,само нови фаци.
ФЕЛИКС, 12.07.2012 13:01:02
Можеби нема нови идеи,но има нови фаци.Што правиме со оние кој немаат ни идеи,ни фаци,ни програма.Но затоа секогаш имаат во левиот џеп ,,шуткарта,, за оние кој бараат трошка ново во партиското егзистирање по терк на пропаднати илузии.
bitola troa skolovan, 12.07.2012 14:14:44
Jas bi rekol deka dosegasnata praksa pokaza deka se nema poveke surat ministrite poedinacno da bidat nezgodno prasani a i taka se slabi govornici,znaat samo da procitaat i vaka podobro e eden neka si ja srka supata so sekakvi prasanja.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денескаSite Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 18°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по силното невреме
Противпожарната единица во текот на ноќта интервенирала на 28 места...
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови...
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Во име на вработените на Медиа Принт Македонија наградата ја прими Виктор Доневски, извршен директор во компанијата...
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |