Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.07.2012, 14:31
Кувајќанец го купи Нотингем ФорестКувајтскиот бизнисмен, Фавас Ал-Хасави, на интернет страницата на Нотингам се пофали дека преземањето на клубот и официјално е комплетирано

Нотингем Форест е најновиот англиски фудбалски клуб кој доби богат сопственик од блискиот исток. Кувајтскиот бизнисмен, Фавас Ал-Хасави, на интернет страницата на Нотингам се пофали дека преземањето на клубот и официјално е комплетирано.

Ал-Хасави доаѓа од богато семејство од Кувајт, а на почетокот на оваа година дал оставка на позицијата претседател на Кадсија, во кувајтското првенство. Тој не криел дека сакал да купи второразреден клуб од Англија. Нотингем Форест, минатата сезона, успеа да избори опстанок во Чемпионшип дивизијата, откако во февруари ненадејно почина неговиот сопственик, Најџел Даути.

Нотингам е една од осумте екипи што успеале да ја одбранат европската круна и единствената што повеќе пати била европски, отколку национален шампион. Откако ја освои англиската титула во 1978 година, стана европски првак во 1979 и 1980. Во Премиер-лигата, последно играше во сезоната 1998/99.

Статијата е прочитана 571 пати.

Испрати коментарРашар Луис во Мајами, Грифин останува во Клиперси
На скијачката Захробска и е отстранет тумор на хипофиз��та
ФИФА призна корупција, Авеланж и Тешеира примале поткуп
Втора победа за македонските кошаркарки на ЕП за мали земји
Ренова по формална промоција во Сан Марино
Металург пред успех за клупската историја
Селими претпоследна на СП за јуниори
Баерн ги продаде сите сезонски влезници
Лазовски - Кошот во Каракас виновен за неефикасноста
Марадона доби отказ во Емиратите
Трка во Сингапур уште пет години
Шкендија испадна со гол од центар!
Олимпиското злато следна цел на Федерер
Првенец за Тричковски во вториот меч за Бриж
Маркус Кемби се врати во Њујорк
Манчини го продолжи договорот со Сити
МЗТ Скопје ќе дебитира во АБА лигата против Цибона
„Гаспром“ го носи Брест во СЕХА-лига
Вебер ќе вози за Ред бул и в година
Фенербахче Улкер загриза за Мекејлеб

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 34°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 38°C, Мин: 17°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови Вари
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Еден од најдобрите македонски стрип цртачи, беше награден со специјалната награда во чест на Миодраг Величковиќ – Мивел,...
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Ѓорѓи Шемов се натпреваруваше со научен труд од областа на заштитата на животната средина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |