Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.07.2012, 15:30
Лазовски: Кошот во Каракас виновен за неефикасностаСелекторот на македонските кошаркари вели дека и други репрезентации се жалеле на „навалената конструкција“ на кошот во салата

Македонската кошаркарска репрезентација не успеа да се пласира на Олимписките игри во Лондон, но на квалификацискиот турнир во Каракас (Венецуела) го даде максимумот. „Одигравме три одлични мечеви, на кои за жал постигнавме само една победа. За една година направивме големи успеси, но не сме подготвени како држава тоа да го апсорбираме“, изјави селекторот на македонските кошаркари Марјан Лазовски.

Тој нагласи дека во салата во Каракас едниот кош имал чудна конструкција (чудно навалување) и бил причина за неефикасноста во полувремето кога нашите напаѓале на таа страна.

„Конструкцијата беше навалена, имаше реакции од сите репрезентации вклучително и од нашата, но добивавме одговор дека „тоа е тоа“ и дека секоја репрезентација по едно полувреме игра на тој кош“, рече Лазовски.

Претседателот на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), Даниел Димевски на прес-конференцијата соопшти дека нема да има промени во кошаркарската репрезентација и доколку има промени тие ќе бидат само на подобро. Со ова тој стави крај на шпекулациите дека по неуспешниот обид во Каракас репрезентацијата да избори пласман на Олимписките игри, поголем број од репрезентативците ќе се простат од националниот тим.

„Оваа репрезентација ќе трае, клучните играчи кои што беа и во Литванија и во Венецуела ќе бидат и во Словенија, нема промена“, рече Димевски.

Статијата е прочитана 1251 пати.

Испрати коментарРашар Луис во Мајами, Грифин останува во Клиперси
На скијачката Захробска и е отстранет тумор на хипофизата
ФИФА призна корупција, Авеланж и Тешеира примале поткуп
Втора победа за македонските кошаркарки на ЕП за мали земји
Ренова по формална промоција во Сан Марино
Металург пред успех за клупската историја
Селими претпоследна на СП за јуниори
Баерн ги продаде сите сезонски влезници
Кувајќанец го купи Нотингем Форест
Марадона доби отказ во Емиратите
Трка во Сингапур уште пет години
Шкендија испадна со гол од центар!
Олимпиското злато следна цел на Федерер
Првенец за Тричковски во вториот меч за Бриж
Маркус Кемби се врати во Њујорк
Манчини го продолжи договорот со Сити
МЗТ Скопје ќе дебитира во АБА лигата против Цибона
„Гаспром“ го носи Брест во СЕХА-лига
Вебер ќе вози за Ред бул и в година
Фенербахче Улкер загриза за МекејлебKapetan Nemo, 11.07.2012 16:36:09
Sto gluposti treska ovoj lik, namesto da si dade ostavka.Odi pokrij se i ne se javuvaj povece. A samo da ja prasam MKF zosto po takov uspeh go smenija Marin Dokuzovski??
makedonec, 11.07.2012 16:58:57
e sega prvo treba da zamine Daniel Dimevski pa posle da se vidi so kako, abe kaj ima da menuvas tim koga pobeduva gospod da cuva da go otfrlat Dokuzovski
pile, 11.07.2012 17:04:25
Pozdrav i cestitki za pokazjanoto na nasite sportski ambasadori.Protiv reprezentacijata na Dominikanskata Republika-Dominikana pokraj dve do tri neregularni sudiski odluki na nasa steta vo klucni momenti na natprevarot i pogolemiot prosek vo visocina na protivnickite igraci, izgubivme i od nemanjeto sportska sreka.Mozjebi sportskata sreka ja namali prezirot od strana na gragjanite na sosedna Grcija zaradi skandiranjeto na terminot Makedonija, ma da, na dresovite na nasite reprezentativci nemase natpis R.Makedonija.Mozjebi sum samo sueveren.Koga nemozjeme da vlijaeme na sudiskite odluki,mozjeme da go namalime somnezjot za sueverieto i predlagam kosarkarskata reprezentacija na Republika Makedonija da ja narekuvame so imeto ,,Makedonika, koe i oficijalno kosarkarite ke go nosat na dresovite, pokraj iminjata na sponzorite,a i za navivanje e milozvucno. Dobro bese da se otide na olimpijadata vo London,no i ovaa e uspeh za kosarkata vo Republika Makedonija.Odime vo novi pobedi.
daskalot, 11.07.2012 18:59:58
Замислете Спортската нација нема ниту еден преставник на ЛОИ 2012 во Лондон, не сметајќи ги гревчињата кои за мир во кука мора да се појават и од 40 натпреварувачи да го освојат 41 место. Не сум циничен туку сум револтиран... Господа спортски работници Јас и цела Македонија плаќаме данок за да вие направите квалитетен спорт. Постои Црно и Бело, Успех и Неуспех, нема помеѓу. Пробавте неуспеавте заминете достоинствено.... А за подшка не се секирајте цела Македонија не спиеше ноќта кога игравме со Доминикана... И тоа нема да биде само таа ноќ ќе има и други непроспиени ноќи и истенцени гласни жици, само имајте достоинство грески се прават еднаш, вторпат не е грешка, тоа е нешто друго

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 34°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 38°C, Мин: 17°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови Вари
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Еден од најдобрите македонски стрип цртачи, беше награден со специјалната награда во чест на Миодраг Величковиќ – Мивел,...
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Ѓорѓи Шемов се натпреваруваше со научен труд од областа на заштитата на животната средина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |