Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
12.07.2012, 12:03

ФИФА призна корупција, Авеланж и Тешеира примале поткупСпоред документите, Авеланж има примено 1,5 милиони швајцарски франци, додека членот на Извршниот комитет Тешеира, делегат на бразилската фудбалска федерација, примил 12,7 милиони франци

Поранешниот претседател на ФИФА, Бразилецот Жоао Авеланж, примал големи парични износи, како поткуп, од сега пропаднатата маркетиншка компанија ИСЛ, открива Би-Би-Си, повикувајќи се на официјалните документи што ги објави швајцарското јавно обвинителство.

Според документите, Авеланж има примено 1,5 милиони швајцарски франци, додека членот на Извршниот комитет Рикардо Тешеира, делегат на бразилската фудбалска федерација, примил 12,7 милиони франци. Во извештајот на Обвинителството на Швајцарија, за примање поткуп, се именувани и посочени само овие двајца поранешни функционери.

Податоците станаа достапни за јавноста, откако Врховниот суд на Швајцарија нареди објавување на документите што откриваат кои функционери, во „куќата на фудбалот“ во Цирих, биле исплаќани од маркетиншката компанија. Фирмата ИСЛ, чие седиште беше во Швајцарија, банкротираше во 2001 година.

Исплатата на паричните износи од фирмата, за Авеланж и за Тешеира биле давани во текот на деведесетите години на 20. век. Комерцијалните исплати, што сега се означува како комерцијален поткуп, во тоа време, во швајцарското правосудство не беа третирани како кривично дело.

Жоао Авеланж беше 24 години претседател на ФИФА, до 1998 година, кога го наследи Сеп Блатер. Поранешниот претседател кој сега има 96 години и нарушено здравје, живее во Рио де Жанеиро. Во декември минатата година, поднесе оставка на функцијата член на Меѓународниот олимписки комитет, после 48 години работа во МОК, од „здравствени прицини“.

Рикардо Тешеира беше претседател на бразилската фудбалска организација и член на организациониот комитет на светското фудбалско првенство, што ќе се одржи во Бразил во 2014 година, но поднесе оставки и на двете функции. Тешеира порано му беше и зет на Авеланж.Статијата е прочитана 771 пати.

Испрати коментар(ВИДЕО) Дрогба дочекан во Кина како херој
Кинеското чудо Лин се договори со Хјустон
Ракометарките стартуваат на ЕП против Франција
Македонските надежи поразени и од Полска
Гол на Георгиевски за Интер Баку
Триумф на Ролан во 11. етапа
Бекам не сака да го запали олимпискиот пламен
Осуммина убиени во прослава на титулата на Палмеирас
Катастрофален старт на јуниорите
Кошаркарките во полуфиналето против Шкотска
Ренова повторно убедлива против Либертас
Металург без победа до 2. квалификациско коло
Зголемен наградниот фонд на Ју-Ес опен
Канчелара се повлече од Тур де Франс
Рашар Луис во Мајами, Грифин останува во Клиперси
На скијачката Захробска и е отстранет тумор на хипофизата
Втора победа за македонските кошаркарки на ЕП за мали земји
Ренова по формална промоција во Сан Марино
Металург пред успех за клупската историја
Селими претпоследна на СП за јуниори
Баерн ги продаде сите сезонски влезници
Лазовски - Кошот во Каракас виновен за неефикасноста
Кувајќанец го купи Нотингем Форест
Марадона доби отказ во Емиратите
Трка во Сингапур уште пет години
Шкендија испадна со гол од центар!
Олимпиското злато следна цел на Федерер
Првенец за Тричковски во вториот меч за Бриж
Маркус Кемби се врати во Њујорк
Манчини го продолжи договорот со Сити
МЗТ Скопје ќе дебитира во АБА лигата против Цибона
„Гаспром“ го носи Брест во СЕХА-лига
Вебер ќе вози за Ред бул и в година
Фенербахче Улкер загриза за МекејлебIgor, 12.07.2012 15:25:25
Korupcija?! Neeee.... nemoj molim ti se! Pogolema mafija od FIFA nema!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 18°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по силното невреме
Противпожарната единица во текот на ноќта интервенирала на 28 места...
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови...
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Во име на вработените на Медиа Принт Македонија наградата ја прими Виктор Доневски, извршен директор во компанијата...
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онла��н издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |