Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
17.10.2012, 14:14

Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот ликЗаврши првата фаза од конзервацијата на културно-историскиот споменик од 1566 година

Киро Кипроски

Гостивар - Од пред неколку дена симболот на Гостивар – Саат-кулата го доби автентичниот лик на сите четири фасади. Конзерваторскиот центар од градот за малку повеќе од два месеца квалитетно ги заврши работите на првата фаза на проектот за конзервација на овој културно-историски споменик изграден во 1566 година.

Работниците го извадија нестручно поставениот малтер на сите четири фасади, кој пред две години беше поставен од градежна група ангажирана од гостиварски бизнисмен кој немаше добиено дозвола од Конзерваторскиот центар. Нестручно беше интервенирано на фасада и притоа беше нанесена штета. Како што не' информираа конзерваторите, исчистен е цементниот малтер поставен на фугите на 320 квадратни метри фасада, а потоа во нив се поставени соодветни заштитни средства. Се интервенираше на четирите пушкарници, кои ги задржаа постојаните позиции. Исто така, беше извршено чистење и заштита од временски влијанија со хемиски препарати на 35 квадратни метри дрвенарија. На северозападната страна беа отстранети камени скали и беа изградени нови, со нормален крак каде што се наоѓале првобитните за влез во кулата. За реализација на овој зафат беа потрошени 1.000.000 денари од Министерството за култура.

Напролет ќе продолжат работите на втората фаза на ентериерното уредување на Саат-кулата и на оспособување на просторот за туристички посети и за одржување мултимедијални проекти. Во неа ќе бидат поставени повеќе фотографии од Гостивар што датираат од минатиот век, преку кои посетителите ќе можат да се запознаат со некогашниот лик на градот.

Според зборовите на архитектката Билјана Кузмановска, задоволни се од квалитетот на изведбата на првата фаза на овој значаен културно-историски објект, а идната година кога ќе завршат сите планирани интервенции, се очекува тој да биде посебна туристичка атракција. Моментално се изведуваат работите на втората фаза од заштитата на споменикот на културата Бегова куќа изграден во 18 век, кој претставува уникатен примерок на автентичната староградска архитектура. Се работи на зајакнување на неговата темелната партија, ќе се продолжи со зајакнување на меѓукатната конструкција, а годинава работите ќе завршат со поставување нова фасада на четирите страни. Идната година треба да се реализира последната фасада - етериерно уредување. Со тоа целосно ќе заврши конзервацијата и реставрацијата на овој споменик на културата, на кој му се закануваше пропаѓање, а отштетувањата, пред се', настанаа со реализираната непланска изградба, без дозвола, на трговскиот центар што се наоѓа до Бегова куќа.

Конзерваторскиот центар идната година преку реализација на градежни и занаетчиски работи ќе ја конзервира куќата на Ахмет Чоко, која се наоѓа, исто така, во Гостивар и се смета за репрезентативен објект од 19 век.


Статијата е прочитана 1179 пати.

Испрати коментарТрпчески свири заводливо, вели лондонската критика
(ФОТО) Одличен старт, но за селектирана публика
Во српското списание „Акт“ раскази на македонски автори
Скопска премиера на мјузиклот „Декамерон“
Богат викенд на „Скопски џез-фестивал“
Изложба во Детски ликовен центар
(ФОТО) Љутикова го затвори првиот дел од „Модниот викенд“
Сe зголемува грижата за домашното музичко творештво
Се породи Сашка Димитровска, добредојде за Иан
Американски, дански и ��фрикански звуци за старт на „Скопски џез-фестивал“
„Декамерон“ - мјузикл за убавината на животот
Почина Силвија Кристел позната по улогата во Емануела
Мистериозно исчезнување на првата дама на Северна Кореја
Лидија Димковска го промовира романот „Резервен живот“
„Црвено“ со Македонската филхармонија
Алесандра Амброзио во градник од 2,5 милиони долари
Викторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проески„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |