Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
18.10.2012, 15:46

„Декамерон“ - мјузикл за убавината на живототНа сцената на МНТ во сабота ќе биде прикажан новиот мјузикл на бугарскиот режисер Боњо Лунгов, кој премиерата ја имаше на „Охридско лето“

Мјузикл посветен на љубовта. Претстава која се занимава со истражување на љубовта и со тоа како таа го менува човечкиот карактер. Со овие зборови е опишан мјузиклот „Декамерон“ од Џовани Бокачо, во копродукција на Театарот за деца и младинци и Македонскиот народен театар, кој скопската премиера ќе ја има в сабота во МНТ во 20 часот. Премиерно, „Декамерон“ беше поставена на 18 август во рамките на „Охридс��о лето“. Режијата, идејата за костимите и сцената се на бугарскиот режисер Боњо Лунгов, кој долги години соработува со Театарот за деца и младинци, додека драматизацијата и адаптацијата се на Иван Теофилов.

Директорот на МНТ, Дејан Лилиќ, на денешниот прес истакна дека ретко се прават копродукции меѓу македонските театри, па ова е голем потег. „Пред повеќе од една година имавме средба со директорот на Театарот за деца и младинци, Драган Довлев, и дојдовме на идеја две македонски театарски куќи да направат копродукција, што кај нас е реткост. Бидејќи Театарот за деца и младинци има капацитет да застане на голема сцена и да направи квалитетна претстава, реализацијата на овој проект одеше брзо“, рече Лилиќ.

Драган Довлев, пак, истакна дека ова е прва копродукција на Театарот за деца и младинци и се надева дека таквата практика ќе продолжи оти се покажала успешна. „Мислам дека направивме добар потег. Задоволни сме од соработката со МНТ и се надеваме на уште вакви копродукции во иднина. Инаку, идејата да се постави ’Декамерон‘ тргна од режисерот Лунгов, кој минатата година додека ја работеше претставата ’Волшебникот од Оз‘ ми рече дека е во фаза од својата кариера кога може да го постави текстот на Бокачо. Му предложив да ја работи кај нас. Да биде онаков ’Декамерон‘ каков што тој и неговата екипа ја замислиле“, рече Довлев. Тој додаде дека претставата е комплексна и дека најголемиот квалитет лежи кај актерите, односно во симбиозата што се создала меѓу нив.

Сценографијата и костимите се на Дилијана Прванова, а музиката на младиот композитор Михаил Шишков, и двајцата од Бугарија. Во претставата играат: Татјана Павловска-Кочовска, Ана Левајковиќ-Бошков, Марија Ѓорѓијовска, Емра Куртишова, Владимир Лазовски, Предраг Павловски, Мики Анчевски, Бојан Кирковски, Јелена Јованова, Арна Шијак, Магдалена Ризова, Владимир Јачев и Славиша Кајевски.

Инаку, „Декамерон“ (1348-1353) е најзначајното дело на Бокачо со кое тој отворил нови тематски области од личниот и интимниот живот, ги потврдил новите ренесансни погледи на човечкиот живот, а на новелата и' ги поставил класичните изразни рамки.

Првата реприза на „Декамерон“ е веќе в недела, а потоа ќе биде ставена на редовниот репертоар на МНТ. (Т.И.)


Статијата е прочитана 613 пати.

Испрати коментарТрпчески свири заводливо, вели лондонската критика
(ФОТО) Одличен старт, но за селектирана публика
Во српското списание „Акт“ раскази на македонски автори
Скопска премиера на мјузиклот „Декамерон“
Богат викенд на „Скопски џез-фестивал“
Изложба во Детски ликовен центар
(ФОТО) Љутикова го затвори првиот дел од „Модниот викенд“
Сe зголемува грижата за домашното музичко творештво
Се породи Сашка Димитровска, добредојде за Иан
Американски, дански и африкански звуци за старт на „Скопски џез-фестивал“
Почи��а Силвија Кристел позната по улогата во Емануела
Мистериозно исчезнување на првата дама на Северна Кореја
Лидија Димковска го промовира романот „Резервен живот“
„Црвено“ со Македонската филхармонија
Алесандра Амброзио во градник од 2,5 милиони долари
Викторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проески

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |