Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.10.2012, 12:10
Клучот за „Грипе“ е во одбранатаМакедонскиот шампион во комплетен состав ќе ја бара третата победа во АБА-лигата

МЗТ Скопје влегува во вистинскиот пекол што го носи АБА Јадранската лига. Македонскиот шампион, но и целата кошаркарска јавност, во последните две кола имаше шанса да види што точно значи да се биде дел од ова регионално натпреварување. Поразот од Раднички Крагуевац пред својата публика, практично, ги врати „металците“ во суровата реалност, во која лошата одбрана и лесно продадените топки не се простуваат.

Воден од лошото искуство, но добро запознаен со тоа што ги очекува на вечерашното гостување кај Сплит (20,30 ч.) во рамките на петтото коло, Александар Тодоров заедно со своите кошаркари минатите денови ги посветија на одбраната. Во тешко проодниот терен во салата „Грипе“, каде што паѓале и многу поквалитетни екипи, македонскиот шампион ќе се обиде да ги спречи главните адути на хрватскиот тим.

„Повеќе акцент ставивме на одбраната и на тоа како да ги запреме најистакнатите поединци на Сплит. Главни играчи на противникот се Вујчиќ, Мимица и Вукушиќ. Станува збор за екипа која, за разлика од гостувањата, на домашен терен игра многу поагресивно, па би рекол и понечисто. Речиси редовно имаат по три-четири играчи што прават по пет фаули. Сплит е тежок терен за играње, од другата страна ќе имаме ривал кој се смета за класична домаќинска екипа. Можеме да ги победиме само со цврста одбрана“, вели Тодоров.

МЗТ Скопје и Сплит во подготвителниот период има една меѓусебна пресметка, на меморијалот „Мирза Делибашиќ“ во Сараево, а победија „металците“.

„Сплит го има речиси истиот состав од тој меч, а кај нас оттогаш имаме тројца нови играчи, од кои Николовски и Бакиќ не се доволно уиграни со остатокот од екипата. Но, ќе повторам, дефинитивно мораме да се стегнеме во одбраната. Колку лошо и да изгледаат нашиот напад и сите тие загубени топки, сепак, дававме по 75 поени. Со квалитетна одбрана, тие 75 поени треба да се доволни за победа или за тесен резултат, а не да губиме како на претходните два меча“, дополнува Тодоров, кој вечерва на располагање ќе го има комплетниот ростер.

А дека МЗТ Скопје во „Грипе“ навистина го очекува пекол, говори и фактот што сплиќани го немаат заборавено поразот во Сараево и се подготвени за реванш.

„Не смееме да влеземе опуштено. Најважно е да бидеме максимално агресивни. МЗТ има 4-5 играчи кои во секој момент можат да погодат тројка. Најдобри поединци им се Дамјан Стојановски и Чековски. Мораме да го контролираме скокот и да го намалиме бројот на загубени топки. Во Сараево ни се случи проблем, бидејќи не влеговме целосно сконцентрирани. Ако не влеземе со 200 отсто, пак ќе имаме проблем“, смета тренерот Младен Ерјавец.

Двојки за петтото коло: Црвена звезда - Игокеа, Раднички - Шолнок, Сплит - МЗТ Скопје, Цибона - Задар, Широки - Крка, Будуќност - Партизан, Олимпија - Цедевита.
Статијата е прочитана 286 пати.

Испрати коментарХоризонт З. е новиот лидер
Јуве е осамен лидер
Трет пораз во низа за МЗТ Скопје
Жито Прилеп подобар од Лундагард
Вардар про помина, Куманово испадна
(ФОТО) Четири од четири за Металург
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |