Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
16.10.2012, 13:04
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Америка, Европа и Африка

Со концертот на големиот чикашки саксофонист Ентони Брекстон, во петок на 19 октомври во Македонската опера и балет, ќе се отвори годинашното, 31 издание на „Скопскиот џез-фестивал“. Во петте фестивалски вечери, до 23 октомври, во МОБ, Универзалната сала и во Сити хол центарот, љубителите на џезот ќе имаат можност да проследат четиринаесет концерти на значајни музичари и состави кои доаѓаат од САД, Јужна Америка, Европа и Африка.

Директорот на СЏФ, Оливер Белопета, на денешниот прес истакна дека годинашново издание ќе понуди ексклузивна, шарена, но во истовреме и компактно осмислена програма. И годинава Џез-фестивалот ќе биде збогатен со полноќна концертна програма, а сите музичари, освен Ентони Брекстон, за прв пат ќе настапат во Скопје. Џез-фестивалот овој пат нуди и еден дополнителен концерт како оф-програма, концертот на групата балкански музичари „Бекјард џез-оркестра“, кој ќе се одржи на 28 октомври во киното „Фросина“.

Покрај споменатиот Ентони Брекстон, кој е легенда во џез-музиката, и кој создаде уникатен музички систем, а кој во Скопје ќе го претстави новиот проект со квартетот „Diamond curtain wall“, во првата вечер ќе ги видиме Данците Пјер Дорг со „Њу џангл оркестра“, кои исто така му носат на џезот нови звуци. Дорг се смета за најинтересните фигури на данската музичка сцена, а неговата музика е успешен микс од азиска, африканска, афро-американска и се разбира, европска традиција, како производ на неговата љубопитност за други култури.

На 20 октомври или на втората вечер од СЏФ, МОБ е резервирана за настапот на триото на бразилскиот виолинист Рикардо Херз, а потоа и на шпанското трио „Бенавент-Ди Џиралдо-Пардо“. Свинг, грув и шармантни импровизации, се најкусиот опис за музиката на Херз кој го редефинира начинот на свирење на виолина. Триото на басистот Карлес Бенавент, тапанарот Тино ди Џералдо и саксофонистот и флејтистот Хорхе Пардо, пак, се смета за состав од исклучителни мајстори на фламенко-џез фузијата и досега соработувале со сите значајни мајстори на шпанскиот музички израз.

Третата вечер, 21 октомври, исто така во МОБ, е посветена на европскиот џез денес, со швајцарското трио „Малколм Браф“ и шведско-норвешкиот состав „Атомик“. Како што кажува и самото име, централна фигура на швајцарското трио е пијанистот Малколм Браф кој го доведува техничкото мајсторство на својот инструмент до совшенство. „Атомик“, пак, формирани во 2000 година, очекувано се едни од добрите предводници на скандинавската џез-сцена која е полна со иновативност.

Последните две фестивалски вечери, на 22 и 23 октомври ќе се случуваат во Унивезралната сала. На 22 ќе настапат „Пет Мартино трио“ и „Емброуз Акинмусири квинтет“. Пет Мартино, кој потекнува од Филаделфија, се смета за еден од навозбудливите џез-гитаристи и досега соработувал со легендарни имиња, додека калифорнискиот трубач Емброуз Акинмусири, лани беше прогласен за трубач на годината од страна на Асоцијацијата на џез-новинари.

Последната џез-вечер се концертите на квартетот на Томаш Станко и американскиот состав „Мајлс смајлс“. Станко го нарекуваат „полскиот Мајлс Дејвис“, и со тоа се кажува дека е водечки џез-трубач и композитор.

А, како што кажува и самото име, групата „Мајлс смајлс“ е под влијание на култниот Мајлс Дејвис кој беше предводник на развојот на американската џез-традиција.

Во рамките на полноќната програма на „Скопскиот џез-фестивал“, во Сити хол-центарот од 19 до 22 октомври ќе настапат сенегалскиот состав „Ле шанел“, потоа Ентони Џозеф и „Спасм бенд“ од Велика Британија кои ќе донесат фри-џез и афро-карипски фанк, на 21 октовмри е настапот на британскиот „Хиден оркестра“, додека на 22 октомври е концертот на „The Thing“ со Џо Мекфи кој се смета за гласник на американската џез-авангарда. (Т.И.)

Статијата е прочитана 12903 пати.

Испрати коментарТрпчески свири заводливо, вели лондонската критика
(ФОТО) Одличен старт, но за селектирана публика
Во српското списание „Акт“ раскази на македонски автори
Скопска премиера на мјузиклот „Декамерон“
Богат викенд на „Скопски џез-фестивал“
Изложба во Детски ликовен центар
(ФОТО) Љутикова го затвори првиот дел од „Модниот викенд“
Сe зголемува грижата за домашното музичко творештво
Се породи Сашка Димитровска, добредојде за Иан
Американски, дански и африкански звуци за старт на „Скопски џез-фестивал“
„Декамерон“ - мјузикл за убавината на животот
Почина Силвија Кристел позната по улогата во Емануела
Мистериозно исчезнување на првата дама на Северна Кореја
Лидија Димковска го промовира романот „Резервен живот“
„Црвено“ со Македонската филхармонија
Алесандра Амброзио во градник од 2,5 милиони долари
Викторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проески

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено и��дание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |