Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.10.2012, 18:07
Игор Илиевски: Подготвен сум да се соочам со последицитеМакедонскиот амбасадор Игор Илиевски, денеска повторно испрати допис по електронска пошта до повеќе македонски медиуми.

- Приватниот настап беше и останува голем ризик, но јас се одлучив за тој ризик свесно и подготвен сум да се соочам со сите евентуални последици, доколку приватниот настап му наштетил некому или придонел за срам, нарушување на углед или слично, вели македонскиот амбасадор во писмото.

Тој повтори дека прес-конференцијата, која на 17 октомври ја одржа во еден прашки хотел, не ја одржал како амбасадор, туку како татко во насока на заштита на правата на малолетно лице. Илиевски смета дека јавноста има право и треба да знае за преземените активности во насока на заштита на правата на малолетно лице.

- Прес-конференцијата беше одржана во Прага, пред чешки медиуми, во насока на запознавање на тукашната јавност за неправилностите, кои ги реализираат две големи адвокатски куќи, оценува Илиевски додавајќи дека сакал да ја потенцира максималната секојдневна соработка со македонските и чешките официјални институции.

Тој додава дека одземањето било реализирано преку две локални адвокатски куќи за кои, како што потенцира прецизни информации ќе бидат дадени по обезбедувањето на сигурноста на синот

- Синот беше насилно одземен, во присуство на адвокатите и пристапот кон него беше бранет од приватни бодигарди, вели Илиевски.

Тој овој пат тврди дека сите активности околу одземањето на неговиот две и полмесечен син биле преземени и финансирани од приватни лица, а не од неговата сопруга Мариа Илиевски Ферада.

За своето неодамнешно јавно обраќање, кога информираше дека неговиот син е киднапиран од сопругата со помош на локална правна фирма вели дека било во насока на спречување на насилна промена на идентитет на неговиот син како македонски државјанин и спречување на обид за насилно пренесување на лицето во Шпанија.

Тој смета дека со обраќањето би ги оневозможил евентуалните негативни медиумски кампањи за билатералната сорабока со Чешка. Истовремено за себе вели дека очекува негативна кампања.

- Напоменувам дека бев цел на постојани притисоци и обиди за дискредитација, со сите можни средства, од страна на локални приватни лица во Чешка.

Прес – конференцијата беше во насока на отстранување или ограничување на тие притисоци и засега целта е постигната, вели Илиевски кој потенцира дека сите преземени дејствија од негова страна се со цел да се заштитат правата на малолетното лице, неговото дете.Статијата е прочитана 1395 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската ��ијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смртDr. Jovan, 20.10.2012 20:20:02
Zlaten, ti si Ambasador i predstavuvas zemja a ne privatni interesi. Tvojata lubovnica e poznata vo Praga, i nema nisto sporno tuka. Ako si svesen, i ako znaes kolkava steta i napravi na nasata drzava, najpametno e da si gi spakuvas krpcinjata i direktno kaj Nikola Grueski, da ti gi brise solzite. VMRO i negovata destska gradinka.
cobe, 21.10.2012 10:54:15
Па гледано АВТЕНТИЧНО, по ВМРО-вски, ти ќе бидеш унапреден батка....................
ODNADVOR, 21.10.2012 12:58:21
Komentarite od predhodnite denovi i ovoj deneshniov, ne se vo red i odat samo vo prilog na majkata koja go kidnapirala deteto i ekipata koja rabotele na toj cin.Dali Ilievski e ambasador ili obicen smrtnik, storenoto ke trebe da se ceni kako nesto nezakonsko i ne humano, od strana na majkata. Dali Ilievski bil dobar amlbasador ili ne, toa e sosema drugo prashanjke koe bi se razgledali vo eden drug moment. Dali Marija e osoba so koja toj ne trebeli da se zeni itoa e soema drugo prashanje a so tie podrobnosti nie seirdziite ne sme zapoznati. Spored toa, kako i sekade na svetot koga se pomaga da se pronajde ili vrati kidnapiranoto bebe od tamu od kade e zemeno, trebe na Ambasadorot da mu se pomogne i da se reshi najmalku bolno ovoj familjaren problem koj zede losha nasoka. Da ne se zaboravi deka sme roditeli i deka postojat civilizirani nacini za rashavnje na semejni problemi. da napomnam deka ako vakov slucaj imase nekoja druga drzava,slucajot nemase da dobie vakov negativen tok!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |