Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
21.10.2012, 13:12

Во српското списание „Акт“ раскази на македонски автори

Станува збор за прозните текстови „Смислата“ на Томислав Османли, „Three Oxfordshire Gradens“ на Александар Прокопиев и кратките прози „Куќа“ и „Далтонист“ на Христо Петревски

Во најновиот, 50. број на списанието за литература, уметност и култура „Акт“, кое веќе дванаесет години се појавува во Валево, објавени се раскази на тројца македонски писатели. Станува збор за прозните текстови „Смислата“ на Томислав Османли, „Three Oxfordshire Gradens“ на Александар Прокопиев и кратките прози „Куќа“ и „Далтонист“ на Христо Петревски. Прилозите на нашите автори пр��следени со нивните куси биографии се дел од содржините на меѓународниот број на списанието во кое учествуваат автори на прозни, поетски и есеистички прилози од Канада, Гватемала, Полска, Финска, Словенија, САД, Англија, Хрватска, Бугарија, Холандија, Индија, Мексико, покрај домашните автори од Србија.

Инаку, јубилејниот број на списанието „Акт“ го отвора расказот „Погрешен воз“ од истакнатиот автор Давид Албахари. Како и овој, така и прозните прилози на Османли, Прокопиев и Петрески се објавени со одѕивот на нашите автори, а по личните покани кои од името на редакцијата до нив ги упатил основачот и главен и одговорен уредник на списанието, писателот и ликовен уметник Дејан Богоевиќ. (Т.И.)


Статијата е прочитана 290 пати.

Испрати коментарМеѓународна изведба на дела од Дарија Андовска
Изложба на Ирена Паскали во Виена
(ФОТО) Џезот продолжува да пулсира
Хаџиманов и Благне ќе настапат на „Евергрин МК“
Познатиот гитарист Пет Мартино вечерва на „Скопски џез-фестивал“
Драган Даутовски настапи во Хангџоу во Кина
Трпчески свири заводливо, вели лондонската критика
(ФОТО) Одличен старт, но за селектирана публика
Скопска премиера на мјузиклот „Декамерон“
Богат викенд на „Скопски џез-фестивал“
Изложба во Детски ликовен центар
(ФОТО) Љутикова го затвори првиот дел од „Модниот викенд“
Сe зголемува грижата за домашното музичко творештво
Се породи Сашка Димитровска, добредојде за Иан
Американски, дански и африкански звуци за старт на „Скопски џез-фестивал“
„Декамерон“ - мјузикл за убавината на животот
Почина Силвија Кристел позната по улогата во Емануела
Мистериозно исчезнување на првата дама на Северна Кореја
Лидија Димковска го промовира романот „Резервен живот“
„Црвено“ со Македонската филхармонија
Алесандра Амброзио во градник од 2,5 милиони долари
Викторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проески„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (32)
Aмбициите се уриваат - Јованка добива место во Црвен крст. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Французите имигрираат во Белгија
За младите Французи Белгија е треторангирана дестинација по привлечност во Европа и петта во светот...
Науката на диригентството - Фон Карајан беше во право
Оркестрите навистина можат да го користат цврстото диригенство...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |